۱ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۱۸
کد خبرنگار: 1783
کد خبر: 83407735
۰ نفر
اقدامات تحریک آمیز آمریکا علیه ونزوئلا پس از ناکامی ها

تهران-ایرنا- تحولات روزهای اخیر ونزوئلا نشان می دهد دولت ترامپ بار دیگر به دنبال تشدید فشارها علیه دولت نیکلاس مادورو و همزمان تحریک کاراکاس برای انجام اقدامات مدنظر کاخ سفید با هدف متشنج کردن اوضاع این کشور آمریکای لاتین است.

حضور غیرقانونی اخیر یک هواپیمای جاسوسی در حریم هوایی ونزوئلا موجب شد تا یک جنگنده ارتش ونزوئلا وارد عمل شود و با جدیت این هواپیمای آمریکایی را رهگیری کند. آمریکا اعلام کرده که اقدام این جنگنده ونزوئلایی خصمانه بوده اما مقامات کاراکاس این اقدام آمریکا را تحریک آمیز توصیف کرده اند. نفوذ این هواپیمای آمریکا در حریم هوایی ونزوئلا که قطعا با هدف جاسوسی انجام شده، نشانی از تداوم سیاست های تحریک آمیز واشنگتن علیه کاراکاس دارد.

دولت ونزوئلا ضمن محکوم کردن دوباره تجاوز هواپیماهای امریکایی به حریم هوایی این کشور اعلام کرد که تلاش های غیرقانونی برای ورود به حریم هوایی ونزوئلا و نقض این حریم تاکنون در سال 2019میلادی حدود 167 درصد افزایش یافته است.

تارنمای شبکه تله سور در این راستا گزارش داد که خورخه رودریگز وزیر ارتباطات، گردشگری و فرهمگ ونزوئلا روز گذشته نقض حریم هوایی ونزوئلا توسط یک هواپیمای آمریکایی را محکوم و تایید کرد که ماموریت این هواپیمای آمریکایی جاسوسی بود.

وی افزود: به دنبال حضور این هواپیمای آمریکایی در حریم هوایی ونزوئلا، یک جگنده نیروهای مسلح ونزوئلا اقدام به رهگیری و مقابله با ادامه حضور این هواپیما در حریم هوایی ما کرد.

این مقام ارشد ونزوئلا در ادامه اعلام کرد که از ژانویه 2019 تاکنون تجاوزات و ورودهای غیرقانونی به حریم هوایی ونزوئلا تا 167 درصد افزایش داشت.

از سوی دیگر قطعی گسترده برق در شب گذشته در مناطقی از ونزوئلا که به دنبال حمله مغناظیسی به سیستم برق این کشور  ایجاد شد، نشانه دیگری از تداوم اقدامت خرابکارانه در این کشور با هدف برهم زدن نظم و ایجاد اغتشاش است.

دولت ونزوئلا بلافاصله پس از این قطعی دوباره برق اقدامات لازم برای برق رسانی در دستورکار قرار داد و اعلام کرد که هدف عوامل این نوع حملات به سیستم برق رسانی برهم زدن ثبات در این کشور است.

پس از آرامش نسبی در ونزوئلا به دنبال ناکامی چندباره جریان کودتا در این کشور، دولت آمریکا و مخالفان دولت کاراکاس همچنان به دنبال متشنج کردن اوضاع این کشور منطقه آمریکای لاتین هستند تا بتوانند در یک شرایط ناآرام به اهداف مدنظر خود برسند.

پیش از این برخی مقامات آمریکایی اعلام کرده بودند که دولت ترامپ به دنبال مداخله مستقیم جدی در ونزوئلا نیست و به دنبال آن است تا با استفاده از واسطه ها از جمله گروه های مخالف، ایجاد اغتشاش و بی نظمی در جامعه و تحریک دولت کاراکاس به اهداف خود برسد.

این روزها دولت ونزوئلا و مخالفان به مذاکره روی آورده اند که به نظر به مذاق کاخ سفید خوش نیامده است. قطعا دولت ترامپ و مشاوران تندرواش به ویژه جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا به این زودی ها دست از سر ونزوئلا برنخواهند داشت و از هر ابزاری علیه دولت نیکلاس مادورو استفاده خواهند کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha