کاهش ۵۰ درصدی هزینه‎های مدیریت پسماند در صنعت حفاری

تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب به طرح مدیریت پسماند حفاری به روش بیولوژیک (کمپوستینگ) اشاره کرد و گفت: این طرح که برای نخستین بار در کشور به دست متخصصان بومی اجرا شده است، علاوه بر حذف آلاینده های حفاری و تسریع در پاکسازی خاک های آلوده، در مقایسه با مدیریت پسماند حفاری ۵۰ درصد ارزان تر است.

بر اساس اعلام شرکت ملی نفت ایران، احمد محمدی در آیین بهره برداری از طرح مدیریت پسماند حفاری به روش بیولوژیک (کمپوستینگ) اظهار کرد: از ۱۰ سال پیش ۷ دستگاه حفاری متعلق به شرکت ملی حفاری ایران با همکاری شرکت ملی مناطق نفت‎خیز جنوب به سیستم مدیریت پسماند (Zero Discharge) مجهز شدند که در مناطقی که از لحاظ محیط زیست اولویت ویژه ای دارند بکارگیری می شوند.
وی افزود: با بکارگیری این ۷ دستگاه حفاری در مناطق نفت خیز جنوب بیش از ۱۰۰ حلقه چاه بدون ایجاد آلایندگی در مناطق شهری و حفاظت شده حفاری شده است.
محمدی به طرح مدیریت پسماند حفاری به روش بیولوژیک (کمپوستینگ) اشاره کرد و گفت: این طرح که برای نخستین بار در کشور به دست متخصصان بومی اجرا شده است، علاوه بر حذف آلاینده های حفاری و تسریع در پاکسازی خاک های آلوده، در مقایسه با مدیریت پسماند حفاری به روش «Zero Discharge» حدود 50 درصد ارزان تر است.
وی افزود: از ویژگی های این طرح این است که فناوری آن بومی بوده و برای پاکسازی پسماندهای حفاری، از باگاس نیشکر که صنعت بومی در استان خوزستان است استفاده می شود.
مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‎خیز جنوب با بیان اینکه این روش به صورت آزمایشی اجرا شده است اظهار امیدواری کرد در آینده نزدیک بتوانیم از آن در عملیات حفاری در سایر مناطق حساس به لحاظ زیست محیطی استفاده کنیم.
جمع آوری گازهای مشعل اولویت وزارت نفت است
محمدی به دیگر طرح های این شرکت در زمینه حفاظت از محیط زیست اشاره کرد و گفت: طرح جمع آوری گازهای مشعل اولویت وزارت نفت است و در این راستا شرکت ملی مناطق نفت‎خیز جنوب چند قرارداد به امضاء رسانده و کارهای اجرایی آن نیز آغاز شده است.
وی با بیان اینکه در کارخانه های بهره برداری، گاز و نفت، جدا و به مبادی مصرف ارسال می شوند، گفت: همواره نفت استخراج شده از چاه ها دارای گاز همراه است و به عنوان نمونه در شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون که ظرفیت تولید نفت آن یک میلیون بشکه در روز است، میزان گاز همراه به ۵۰۰ میلیون فوت مکعب در روز می رسد.
محمدی تصریح کرد: با این حجم تولید گاز همراه در شرکت نفت و گاز کارون، شرکت ملی مناطق نفت‎خیز جنوب برای کاهش گازسوزی ها هزینه کرده و میزان گاز سوزی ها هم اکنون حدود ۱۵ میلیون فوت مکعب است که برای جمع آوری آنها نیز با شرکت های داخلی قرارداد امضاء شده است.
وی اظهار امیدواری کرد با اجرای قراردادهای جمع آوری گازهای همراه نفت، ضمن حفظ محیط زیست، زنجیره ارزش کامل و از هدر رفت سرمایه های ملی جلوگیری شود.
محمدی افزود: صنعت نفت از همان ابتدای پیدایش تا کنون به محیط پیرامون خود و رضایتمندی حداکثری ذینفعان و حفاظت از محیط زیست توجه داشته و نخستین دستورالعمل های مستند متعلق به این صنعت است.
مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب تاکید کرد: هم اکنون نیز تمام کارشناسان این شرکت دغدغه محیط زیست داشته و به اجرای الزام‎های آن اهتمام جدی دارند.
محمدی گفت: در گذشته پس از عملیات تعمیر چاه ها مقداری نفت در گودال ها سوخته می شد اما در سال های اخیر با بکارگیری دستگاه های فرآورش سیار نفت (Mos و Mot) در پهنه مناطق نفت‎خیز جنوب به جز در موارد بسیار استثنائی نفتی در گودال‎ها سوزانده نمی شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =