وضعیت فرد گرما زده را با نوشاندن آهسته آب باید به دمای متعادل رساند

کرمانشاه - ایرنا- رئیس دبیرخانه کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: وضعیت گرمازدگی فرد گرمازده را با استفاده از حوله خنک و نوشاندن آهسته و جرعه جرعه آب و املاح معدنی باید به دمای متعادل رسانید.

دکتر حسین بیگلری روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: وقتی که مکانیسم های تنظیم حرارت در بدن نتواند گرما را در فصل تابستان کنترل کند و دمای بدن فرد به 40 درجه برسد دچار گرما زدگی‌ شده است.

او گفت: معمولا سالمندان به واسطه آسیب پذیر بودن،کودکان و افرادی که مبتلا به بیماری های مزمن کلیوی، قلبی و کبدی هستند بیشتر در معرض خطر ابتلا به گرما زدگی هستند.

وی اظهار داشت: طیف علایم گرمازدگی متفاوت است، عطش زیاد ضعف و بی حالی، تعریق، گرفتگی های عضلانی و حتی کاهش سطح هوشیاری و عدم تعادل می تواند از علایم گرما زدگی باشد.

بیگلری افزود: گرما زدگی در گروهی از افراد مانند رانندگان موجب کاهش آستانه تحمل و عصبانیت می گردد که می تواند موجبات حوادث و سوانح رانندگی را ایجاد کند.

دمای هوای شهر کرمانشاه در ۲ روز گذشته به ۴۳ و ۲/‏۴۳ درجه رسید که براساس اعلام سازمان هواشناسی این ۲ روز گرم ترین روزهای سال جاری در شهر کرمانشاه ثبت شده و پیش بینی می شود با توجه به اینکه وارد ماه مرداد می شویم این ۲ روز پیک گرمای امسال بوده باشد و به احتمال زیاد دیگر هوا از این ۲ روز گرم تر نخواهد شود.

هواشناسی دمای 2 شب اخیر شهر کرمانشاه را نیز 25 درجه اعلام کرده است.

3033/8066