دستور وزیر راه برای تامین اعتبار ساخت تونل خوانسار - بوئین میاندشت

اصفهان - ایرنا - فرماندار خوانسار از دستور قطعی وزیر راه و شهرسازی برای تامین اعتبار تونل خوانسار به بوئین میاندشت خبر داد. 

منصور کمالی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: بنا به دستور ویژه رئیس جمهوری و پیگیری های استاندار اصفهان ، وزیر راه و شهرسازی دستور قطعی تامین اعتبار تونل خوانسار به بوئین میاندشت را صادر کرده است. 
وی افزود : در متن این نامه اداری آمده است مطالبات پیمانکار از محل بند واو تبصره پنج تهاتر شود و از محل منابع سال جاری هم برای مابقی اجرای طرح تزریق گردد تا هر چه سریعتر این طرح به اتمام برسد و به  بهره برداری برسد. 

فرماندار خوانسار در ارتباط با جزییات اعتبار این طرح مطالبی اشاره نکرد.
تونل خوانسار به بوئین و میاندشت به طول ۸۸۰ متر و ۱۴ کیلومتر جاده دسترسی احداث می شود و با عرض ۵/۱۱ متر نقش عمده ای در حمل و نقل از غرب استان اصفهان و کشور به تهران ایفا خواهد کرد. 
برای ساخت این تونل ۱۵۰ هزار متر مکعب برداشت سنگ، ۱۲۰ هزار متر مکعب خاکبرداری و ۱۷۰ هزار متر مکعب خاک ریزی خواهد شد. 
استاندار اصفهان، کلنگ احداث این تونل را هفتم اسفندماه 91 به زمین زد.
این تونل جهت اصلاح جاده قدیمی خوانسار به بوئین و میاندشت احداث می شود و هفته گذشته  در حادثه سقوط یک دستگاه مینی بوس به دره  ۱۳ نفر از شهروندان فریدنی جان باختند.

 وجود گردنه با شیب‌های طولانی بسیار زیاد و فاقد مشخصات فنی منطبق به طبقه‌بندی و شرایط هندسی راه، لغزندگی شدید مسیر ناشی از عوامل جوی در فصل‌‎های بارش و ناایمن بودن تردد در این مسیر سبب شد که این طرح از سال‌ ۱۳۹۲ مورد توجه اداره کل راه و شهرسازی قرار گیرد.
گفته می شود اعتبار اولیه این طرح با هزینه ای بالغ بر۲۷۰ میلیارد ریال بود که اجرای آن نقش بسزایی در صرفه‌جویی مصرف سوخت و ترانزیت مرکز استان به غرب کشور و بالعکس دارد. 
این تونل از دو طرف بوئین میاندشت و خوانسار حفاری شده و در سال 1396 عملیات حفاری به پایان رسید اما به دلیل کمبود اعتبار و ریزش مجدد رها شده بود.

تونل 65 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.  
شهرستان خوانسار با ۳۲ هزار نفر جمعیت در ۱۶۰ کیلومتری غرب استان اصفهان قرار دارد. 
۷۱۴۲/۶۰۲۶/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =