کانکس های اسکان موقت زلزله زدگان سرپل ذهاب از معابر عمومی جمع می شود

قصرشیرین- ایرنا- فرماندار سرپل ذهاب گفت: استفاده از معابر و اماکن عمومی حق همه شهروندان است از این زلزله زدگان باید کانکس های اسکان موقت خود را به محلات غیرعمومی و کنار واحدهای نیمه کاره خود انتقال داده تا اماکن و معابر عمومی برای استفاده عموم بازسازی شود.

محبت جمالی نیا روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در شهر سرپل ذهاب کار ساخت و تعمیر بیش از ۱۷ هزار واحد تعمیری و تخریبی به اتمام رسیده و بهره برداری از آنها صورت گرفته است.

وی اظهار داشت: تعداد دیگری از واحدهای مسکونی با پیشرفت فیزیکی مناسبی در حال انجام است.

نماینده عالی دولت در سرپل ذهاب گفت: با وجود اتمام کار بازسازی بسیاری از واحدهای آسیب‌ دیده شهر، اما باز هم کمپ‌های اسکان موقت در چند نقطه مختلف از سطح شهر با تمامی امکانات فعال بوده و مردم کانکس نشین در آن سکونت دارند.

جمالی نیا اذعان داشت: معابر عمومی، اماکن تفریحی و بسیاری از فضاهای سبز سطح شهر در روزهای پس از زلزله به کمپ‌های اسکان موقت تبدیل شد که با گذشت نزدیک به ۲ سال از زلزله بیشتر این اماکن با توجه به مطالبه عمومی مردم و برنامه ریزی مسئولان استانی و شهرستانی و مشارکت مردم با اخطار قبلی شهرداری و آماده کردن وسایل حمل و نقل رایگان و برنامه ریزی برای جانمایی آنها در کمپ‌های اسکان موقت موجود پاکسازی شده و برای استفاده عموم مردم توسط شهرداری بازسازی شده است.
فرماندار سرپل ذهاب گفت: تیم مشترک ساماندهی کمپ‌های اسکان موقت با مدیریت شهرداری هیچ وقت با استفاده از زور و تطمیع هیچ خانواده‌ای را مجبور به جمع کردن کانکس خود نکرده و کسانی که واحدهای آنها هنوز تکمیل نشده می‌توانند همچنان در کانکس زندگی کرده و کانکس خود را برای جانمایی مناسب به مکانی غیرعمومی و یا در کنار واحد نیمه کاره خود انتقال داده و از خدمات رایگان حمل و نقل و آب و برق استفاده کنند.
جمالی نیا افزود: یکی از مکان‌های عمومی که باید طبق برنامه مسئولان استانی و شهرستانی از کانکس‌های اسکان موقت پاکسازی شود مجموعه فضای سبز کنار میدان بار است که ساکنان آن با توجه به اخطارهای مکرر شهرداری و تبلیغات انجام گرفته و اطلاع رسانی از طریق نصب بنر به آن بی توجه بوده و از جابجایی کانکس خود از آن مکان عمومی برای استفاده مردم خودداری کرده بودند که تیم مشترک ساماندهی شهرستان با حکم قضائی برای قطع برق و آب این محل ورود کرده ولی با اعتراض اهالی مواجه شدند.
وی اظهار داشت: با درخواست مهلت ساکنان کانکس‌های اسکان موقت در این محل موافقت به عمل آمد تا در فرصت مناسب کانکس‌های خود را جمع‌آوری و آن را به مکانی غیرعمومی جابجا نمایند.

زمین لرزه ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان سال گذشته در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله و ۳۲ کیلومتری شهر سرپل ذهاب رخ داد که ۶۲۰ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم داشت.

این زلزله به ۱۰ شهرستان و یک هزار و ۹۳۲ روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، ۱۰۳ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دید.

البته در زلزله ۶.۴ ریشتری یکشنبه چهارم آذر ۹۷ هم ۷۷۱ مصدوم و بیش از چهار هزار واحد مسکونی خسارت دیده، به این آمارها اضافه شد.

مسئولان ارشد استان گفته‌اند که همه واحدهای خسارت دیده روستایی و شهری را تا پایان سال ۹۸ تکمیل می‌کنند.

۳۰۱۲/‏۷۳۹۹/‏۸۰۶۶