شورایاری‌های محلات نهادی بنیادین در مدیریت شهری با تکیه بر پتانسیل‌های بانوان و جوانان

تهران- ایرنا- انتخابات شورایاری‌ها که در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ برگزار خواهد شد با مشارکت حداکثری زنان و جوانان به‌عنوان نیروهای بالقوه در تمام محلات نه تنها به پرشدن اوقات فراغت آنان می‌انجامد بلکه زمینه آموزش و تمرین مشارکت مدنی در سطح مدیریت شهری به صورت غیرمتمرکز را ایجاد می‌کند و با شور و اشتیاق بیشتری مشکلات محلات با دخالت مستقیم مردم (موبوکراسی) قطعاً به برون‌رفت از مشکلات کنونی شهری می‌انجامد.

در گزیده ای از گزارش روزنامه شرق می خوانیم: اعطای اختیار تصمیم‌گیری در امور محلی به شهروندان، یکی از چالش‌های همیشگی انواع نظام‌های سیاسی حقوقی بوده است. توسل به سبک اداری عدم تمرکز که موجب تقویت روحیه ابتکار و بهبود مشارکت عموم شهروندان در اداره امور کشور می‌شود، همواره با مشکلات و مسائل مختلفی مواجه بوده است. شوراها و انجمن‌های محلی، مهم‌ترین ابزارهای اعمال سبک اداری مذکور تلقی می‌شوند که نحوه تشکیل، شیوه توزیع اختیارات و وظایف میان آنها و مجالس قانون‌گذاری ملی و چگونگی ارتباط‌شان با مقامات و دستگاه‌های اجرائی، از جمله سؤالات بنیادین مطرح درخصوص این نهادهاست. به طور کلی نظام مدیریت شهری در یک تحول کلی از نظام متمرکز و ساختار از بالا به پایین به سوی نظام مشارکتی و از پایین به بالا حرکت کرده و به‌تبع آن نقش لایه‌های خرد اجتماعی و نهادهای محلی در این سطح بیش از پیش آشکار شده است.

البته امروزه ثابت شده که این نوع برنامه‌ریزی کارآمدی مناسب دارد، زیرا این برنامه‌ریزی غیرمتمرکز، با همکاری و مشارکت مردم که ذی‌نفعان اصلی برنامه‌ریزی هستند انجام می‌شود. به همین منظور، امروزه برای حل مشکلات شهری، اتخاذ سیاست‌های برنامه‌ریزی مشارکتی و مردمی ضروری می‌نماید. از این رو مدیران شهری که وظیفه و هدف اصلی آنها ساماندهی مشکلات و ایجاد تعادل است، بیش از پیش از شیوه مشارکت مردمی در حل مشکلات و ارتقای شاخص‌های مختلف زندگی شهری استفاده می‌کنند. مشارکت شهروندان در امور شهری، باعث افزایش درک و آگاهی آنها از مسائل می‌شود. از طرف دیگر بدیهی است مردمانی که سالیان سال در یک شهر یا منطقه زندگی کرده‌اند، بهتر از هر کسی نیازهای آن مکان را شناخته و تشخیص می‌دهند.

شورایاری‌های محلات همچنین حلقه ارتباطی میان مدیریت شهری و شهروندان هستند که در واقع به تمرین مشارکت مدنی در سطح محلی می‌پردازند. در واقع هدف از تشکیل شورایاری‌ها، تشکل‌ها و سازمان‌های اجتماع‌محور و سایر نهادهای مرتبط، شکل‌گیری شبکه گسترده‌ای از روابط اجتماعی و فرهنگی، ایجاد همدلی و اعتماد، ایجاد حس تعلق شهروندی، ایجاد فضای با مشارکت فعال و در نهایت تشکیل و افزایش سرمایه اجتماعی است. به طور کلی شورایاری به عنوان یک مدل مشارکتی در راستای جلب مشارکت بیشتر شهروندان در اداره امور شهر مطرح شده است.

در پایان با تأکید بر این نکته که انتخابات شورایاری‌ها که در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ برگزار خواهد شد با مشارکت حداکثری زنان و جوانان به‌عنوان نیروهای بالقوه در تمام محلات نه تنها به پرشدن اوقات فراغت آنان می‌انجامد بلکه زمینه آموزش و تمرین مشارکت مدنی در سطح مدیریت شهری به صورت غیرمتمرکز را ایجاد می‌کند و با شور و اشتیاق بیشتری مشکلات محلات با دخالت مستقیم مردم (موبوکراسی) قطعاً به برون‌رفت از مشکلات کنونی شهری می‌انجامد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =