۱ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۱۹
کد خبرنگار: 2232
کد خبر: 83407414
۰ نفر

برچسب‌ها

برداشت مکانیزه برنج  در املش آغاز شد

رشت- ایرنا-برداشت برنج به صورت مکانیزه در شهرستان املش آغاز شد.

سرپرست اداره جهادکشاورزی شهرستان املش درحاشیه برداشت مکانیزه برنج در شهرستان املش گفت:رنجبر اولین شالیکار املشی ساکن روستای سورکوه از بخش مرکزی املش برداشت برنج از نوع هاشمی را در سطح نیم هکتار به صورت مکانیزه آغاز کرد.

 محمدمهدی صفری افزود:پیش بینی می شود امسال شالیکاران املشی نسبت به سال گذشته حداقل 10 درصد بیشتر برداشت محصول از مزارع شان داشته باشند.

وی ادامه داد:به نظر می رسد شالیکاران املشی امسال با بیش از60 دستگاه کمباین حدود 75 درصد از محصول مزارع شالیکاری خویش را به روش مکانیزه برداشت کنند.

شهرستان املش با2هزار و500 هکتار مزارع شالیزاری و با تولید بیش از 14هزارتن شلتوک در 70 کیلومتری شرق مرکز گیلان واقع شده است.

استان گیلان ۳۷ درصد از کل تولید برنج کشور یعنی بیش از ۷۳۰ هزار تن از بالغ بر دو میلیون تن تولیدی کشور را به خود اختصاص داده و حدود ۲۳۸ هزار هکتار از اراضی استان یعنی ۴۵ درصد از کل اراضی و سطح زیر کشت برنج کشور، در گیلان است.

برداشت برنج به طور رسمی از مرداد ماه آغاز می‌شود و بیشترین رقم کشت شده در گیلان، رقم هاشمی است. در استان یک هزار و ۸۰۰ واحد شالیکوبی وجود دارد که از این تعداد، یک هزار و ۵۰۰ واحد آن فعال است.
هر ساله کار آماده سازی زمین‌های شالیزاری از اواخر آذرماه با شخم زمین در سه مرحله انجام و در ادامه، کار خزانه گیری برنج در نیمه فروردین ماه صورت می‌گیرد و در اوایل اردیبهشت نیز با نشاء و در مرحله پایانی با برداشت برنج که اوایل مردادماه است، به پایان می‌رسد. گیلان با ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری، رتبه اول کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و همچنین رتبه دوم تولید برنج را به خود اختصاص داده است.
ارقام هاشمی، علی کاظمی، صدری، حسنی و دیلمانی جزو رقم‌های کیفی و ارقام گوهر و سپیدرود جزو رقم‌های پرمحصول است که در شالیزارهای گیلان کشت می‌شود. بیشترین رقم‌های کشت شده برنج در این استان، رقم‌های کیفی هاشمی و علی کاظمی است که افزون بر ۸۵ درصد محصول برنج گیلان را شامل می‌شود. بیشترین سطح زیرکشت برنج در استان نیز در شهرستان‌های رشت و صومعه سراست.

7291 /6030

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =