مجوز بهره‌برداری بندر صیادی تنگ کنارک صادر شد

چابهار- ایرنا- معاون فنی و مهندسی اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: کمیته صدور مجوز سازه‌های دریایی این اداره کل با صدور مجوز بهره برداری بندر صیادی تنگ قدیم برای سازمان شیلات ایران به مدت ۲ سال موافقت کرد.

 عباس آذرپیکان روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مدارک و مستندات سازه‌های دریایی بندر صیادی تنگ قدیم توسط اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان به اداره مهندسی سواحل و بنادر این اداره کل ارسال و پس از بررسی‌ها و بازدیدهای میدانی کارشناسان بندری، دریایی، ایمنی و مهندسی سواحل و بنادر و تایید در کمیته صدور مجوز سازه‌های دریایی، مجوز بهره بردای آن به مدت ۲ سال صادر شد.

وی افزود: اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان‌موظف است مطابق مشخصات و موارد ذکر شده در مجوز، با رعایت موارد ایمنی، نسبت به بهره برداری از تاسیسات و سازه‌های دریایی و همکاری و هماهنگی در بازدیدهای ادواری با کارگروه گشت و نظارت بر سواحل استان اقدام کند.

معاون فنی و مهندسی اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: از ۳۷ سازه دریایی در طول۵۴۱ کیلومتر سواحل استان، بیشتر سازه‌ها از طریق سامانه جامع مدیریت و نظارت بر سواحل کشور موفق به اخذ مجوز بهره برداری از کمیته صدور مجوز سازه‌های دریایی شده اند.

وی ادامه داد: در سواحل سیستان و بلوچستان با رصد به موقع و تلاش‌های شبانه روزی کارگروه گشت و نظارت بر سواحل و بنادر، کمترین تعداد سازه دریایی غیر مجاز نسبت به سایر استان‌های ساحلی کشور وجود دارد.

آذرپیکان گفت: در خصوص سایر مواردی که موفق به دریافت مجوز نشده اند راهنمایی های لازم با رویکرد تعاملی و سازنده جهت قانون مداری و اخذ مجوز انجام شده و پس از اتمام مهلت تعیین شده مطابق قانون به مراجع ذیصلاح قضایی برای قلع و قمع سازه معرفی می شوند.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس قانون بند ۲۲ ماده سه آیین نامه سازمان بنادر و دریانوردی مصوبه سال ۱۳۴۸ مجلس و تبصره الحاقی آن در سال ۱۳۸۷ مجلس شواری اسلامی حق صدور مجوز سازه های دریایی در دریاها و رودخانه‌های قابل کشتیرانی ضمن داشتن حق نظارت عالیه در اجرا و بهره برداری بر عهده سازمان بنادر و دریانوردی است.

معاون فنی و مهندسی اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان بیان کرد: بر اساس ابلاغیه لازم الاجرای کار ویژه مرز شورای امنیت کشور تمامی ارگان‌های دولتی و غیر دولتی، نظامی و انتظامی، شهرداری ها و مناطق آزاد تجاری – صنعتی یا ویژه اقتصادی، مکلف به تمکین قانون و همکاری با اداره کل بنادر و دریانوردی به عنوان تنها مرجع تخصصی سازه های ساحلی و دریایی و نیز دبیرخانه کمیته ساماندهی و مدیریت سواحل استان هستند.

وی افزود: چنانچه پروژه یا طرحی که دارای تاسیسات ساحلی و دریایی است خارج از مجوز این اداره کلدر سواحل سیستان و بلوچستان ساخته شده باشد به موجب ماده هشتقانون منع فروش، ارائه هرگونه تسهیلات و خدمات دولتی به آن پروژه، نظیر وام های بانکی، بیمه، تلفن، گاز و برق ممنوع و اداره کل بنادر و دریانودری مکلف است متخلفان را جهت رسیدگی به مراجع قضایی معرفی کند.

آذرپیکان گفت: در راستای تحقق اهداف و برنامه های دولت الکترونیک تمامی فرایند صدور مجوز سازه های دریایی با انواع کاربری صیادی، تفریحی، صنعتی وخدماتی به صورت الکترونیک از زمان نام نویسی متقاضی و بررسی مدارک و نقشه ها و صدور مجور بهره برداری از طریق سامانه جامع مدیریت و نظارت بر سواحل کشور به آدرس https://sm.pmo.ir انجام می شود.

به گزارش ایرنا بندر صیادی و گردشگری تنگ در ۱۱۰ کیلومتری مسیر چابهار- جاسک واقع شده است و یکی از نقاط مهم صیادی و گردشگری سواحل مکران به حساب می‌آید.

سیستان وبلوچستان در نوار ساحلی ۱۱ بندر ماهیگیری و جایگاه تخلیه صید شامل بنادر تیس، کنارک، رمین، زرآباد، پزم، چابهار، بریس، گواتر، جد، تنگ و پسابندر در حوزه شهرستان‌های چابهار و کنارک برای صید و صیادی دارد.

 ۹۳۰ فروند لنج و هزار و ۴۰۰ فروند قایق صید و صیادی با حدود ۲۴ هزار نفر صیاد دائمی و فصلی در قالب ۳۴ تعاونی صیادی نیز در حوزه اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان فعالیت دارند.

۳۰۴۳**۳۲۱۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =