دروس معارف باید ارزش‌ها را به جوانان منتقل کنند

تهران- ایرنا- رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها گفت: حساس‌ترین بخش جامعه که جوانان و دانشجویان هستند، در قالب واحدهای دروس معارف مخاطب ما قرار می‌گیرند تا بتوانیم محتوا و ارزش‌ها را به آنها منتقل کنیم.

به گزارش نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی در نشست معاونان آموزشی و پژوهشی کمیته‌های استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در ساختمان مرکزی این نهاد برگزار شد، با بیان اینکه انتقال ارزش‌ها به نسل جوان در قالب دروس معارف، فرصت ارزشمندی است که به برکت انقلاب اسلامی به‌ دست آمده، است، اظهار کرد: پیش از انقلاب چنین فرصتی در اختیار روحانیت و جامعه نبود.

وی افزود: البته از آن طرف هم دشمن از تمام ظرفیت خود برای از بین بردن استعداد این نسل و تبدیل آن به یک نسل ناامید، بی‌اثر، بی‌اعتماد به خود و بی‌ایمان و خالی از هویت تلاش می‌کند.

وی تصریح کرد: دشمنان تمام ابزارها را جمع کرده‌اند و در کنار هم قرار داده‌اند برای اینکه به نتیجه برسند. ما در طول تاریخِ مواجهه جریان‌های منتسب به دین و جریان‌های الهی و جریان‌های معارض، صف‌آرایی‌ همانند صف‌آرایی‌ای که امروزه شاهد هستیم از نظر عمق ارتباط و تأثیرگذاری گسترده میدان شاهد نبوده‌ایم. دشمنان برای هر بخش از زندگی جوانان ما برنامه دارند و یکی از این برنامه‌ها هم جدا کردن آنان از هویتشان است.

رستمی گفت: ما با عرصه‌ای که در آن از یک سو جریان دشمن کار خود را می‌کند و از یک سو در جبهه خودی با افرادی روبه‌رو هستیم که فهم متفاوتی از مسائل دارند مواجه هستیم. از افرادی که خواسته یا ناخواسته آب به آسیاب دشمن می‌ریزند تا کسانی که کاملاً مخالف آنها عمل می‌کنند.

مدرسان دروس معارف هدایت‌گر باشند

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها خاطرنشان کرد: با این میدان گسترده و متنوع و صف‌آرایی‌ها، شما به‌ عنوان اساتید و متولیان استانی معارف و ما هم البته در کنار شما به‌ عنوان مدرسان دروس، برای تأثیرگذاری و هدایت‌گری و جهت‌بخشی، تکلیف بزرگ هدایت نسل به دوش‌مان قرار گرفته است.

وی اظهار کرد: نسلی که به‌شدت مورد تهاجم است. قطعاً هیچ‌کس شک نمی‌کند که در هیچ مقطعی از تاریخ مثل مقطعی که در آن قرار داریم، تولید شبهه علیه مبانی دینی و اعتقادی و هنجارها و ارزش‌های انقلابی صورت گرفته باشد.

وی ادامه داد: در چنین فضایی خیلی‌ها مسئولیت دارند، مانند روحانیت، صدا و سیما، دستگاه‌های فرهنگی و نظام آموزش و پرورش ولی اختیارات و دیدگاه‌های همه برابر نیست. هر چه این گزارش‌ها و گزاره‌ها را بپذیرید، مسئولیتی که به دوش یک استاد معارف است، بیشتر و سنگین‌تر می‌شود.

رستمی خطاب به حاضران در جلسه افزود: مسئولیت بزرگی به دوش شما قرار گرفته است و قطعاً فضیلت و ثواب بالایی هم در پی این مسئولیت وجود دارد و از این جهت باید خدا را شاکر باشیم. خداوند فرصت مجاهدتی عنایت کرده که بی‌تردید از مجاهدتی که مدافعان حرم و مدافعان حریم کشور دارند، بالاتر است. چون صحنه، صحنه سخت‌تری است.


گروه معارف نقطه ثقل حضور انقلاب در دانشگاه‌ها است

وی با بیان اینکه گروه معارف صرفاً یک گروه آموزشی در بین دروس دانشگاه دیگر نیست و اتفاقاً گروه معارف نقطه ثقل حضور انقلاب اسلامی و حضور روحانیت شیعه در دانشگاه‌ها است، خاطرنشان کرد: قالبی که در اختیار ما است، قالب آموزشی است، بنابراین تمام قواعدی که در حضور آموزشی در دانشگاه‌ها مطرح است را ما باید رعایت کنیم، اما این فرصت آموزش فرصتی است برای تقویت، فرصتی است برای اصلاح و ارتقای فرهنگی فرد، کلاس و دانشگاه و در این فرصت باید این اتفاقات بیفتد.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در پایان ضمن برشمردن برخی از مشکلات موجود بر سر راه اساتید معارف و فعالیت‌های فرهنگی در محیط دانشگاه، تاکید کرد: مشکلات و سختی‌هایی در راه وجود دارد، و هر یک از ما یک وظیفه برعهده داریم و وظیفه ما حمایت قوی در ابعاد مختلف از گروه‌های معارف و تلاش ارزشمندی است که این گروه‌های معارف انجام می‌دهند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha