۳۱ تیر ۱۳۹۸،‏ ۲۳:۰۶
کد خبرنگار: 2448
کد خبر: 83407227
۰ نفر
آمریکا در حال بررسی تمدید معافیت شرکای تجاری ایران است

تهران- ایرنا- وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه با امتناع از جواب صریح به خبرنگاران در مورد تمدید معافیت شرکای تجاری ایران، گفت: ما در حال بررسی هستیم و نتیجه را تا آخر هفته اطلاع رسانی می کنیم.

به گزارش شبکه خبری امریکن، مایک پمپو در کنفرانس خبری در شهر السالوادور از پاسخ صریح در مورد تمدید معافیت ۹۰ روزه اجتناب کرد و هیچ سخنی در مورد پایان این معافیت ها و عدم تمدید آن توسط وزارت خارجه آمریکا بر زبان نیاورد.

بر اساس معافیت تحریمی وزارت خارجه آمریکا، برخی شرکای تجاری ایران می توانند به مدت ۹۰ روز بدون مواجه شدن با تحریم های ثانویه آمریکا به تبادلات تجاری خود با ایران ادامه دهند.

پمپئو در پاسخ به خبرنگاران گفت: وزارت خارجه آمریکا تصمیم خود در مورد تمدید معافیت ها را پس از اتمام مدت آنان در آخر این هفته اعلام می کند.

وی در مورد جزئیات این نوع شرکای تجاری اشاره ای نکرد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین اظهار کرد؛ یک شرکت چینی با عنوان "Zhuhai Zhengrong" به دلیل نقض تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران تحریم می شود.

پمپئو افزود: ما قبلاً هشدار داده بودیم که هر شرکت که خواهان نقض تحریم های آمریکا باشد را مورد تحریم قرار می دهیم.

تحریم شرکت دولتی Zhuhai Zhengrong چین در حالی توسط وزارت خارجه آمریکا اعلام می شود که مذاکرات تجاری میان واشنگتن و پکن بتازگی آغاز شده است.

این شرکت چینی مستقر در پکن، مخصوص خرید نفت خام از ایران است؛ این شرکت پیش از این نیز در سال ۲۰۱۲ توسط دولت باراک اوباما رئیس جمهوری سابق آمریکا به دلیل تبادل تجارت با ایران مورد تحریم قرار گرفته بود.

دولت جمهوری خواه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در سال گذشته با خروج یکجانبه از توافق هسته ای (برجام) تحریم های خود علیه ایران را از سر گرفت اما در این میان، بازگشت تحریم ها بشدت از طرف کشورهای اروپایی و چین با مخالفت رو به رو شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =