۳۱ تیر ۱۳۹۸،‏ ۲۲:۲۸
کد خبرنگار: 1678
کد خبر: 83407132
۰ نفر

برچسب‌ها

فرماندار: فرش سنقر قربانی سوءمدیریت شده بود

کرمانشاه - ایرنا- فرش دستباف سنقر و کلیائی با تنوع بی نظیر در طرح و نقشه هایش اگرچه آوازه جهانی دارد اما در سال های اخیر نام و نشانی از آن نیست و آنگونه که فرماندار این شهرستان به خبرنگاران گفت: فرش این شهرستان دستخوش سوء مدیریت شده بود و تا حدودی هم به تعطیلی کشیده شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ محمدناصر معصومی زاده عصر دوشنبه در نشست خبری با خبرنگاران رسانه‌های استان در سرسرای اجتماعات فرمانداری در پاسخ به سوال ایرنا در خصوص برنامه‌های دولت برای احیای فرش و توسعه آفتابگردان با بیان اینکه فرش دستباف سنقر حدود ۱۵ نقشه و برند معروف و ثبت جهانی شده دارد، افزود: برنامه‌هایی برای احیای فرش این شهرستان در دست اجرا است که می‌تواند به احیا و برگرداندن جایگاه فرش شهرستان کمک کند.

وی از تلاش‌ها برای احیای فرش دستباف و جذب سرمایه گذار برای ایجاد صنایع تبدیلی آفتابگردان در این شهرستان خبر داد و گفت: طرح‌های توسعه‌ای و سرمایه گذاری در زمینه احیای فرش و توسعه آفتابگردان تهیه و تدوین شده و در مسیر اجرایی شدن قرار گرفته است.

طرح پشم تا فرش درگیرودار بروکراسی اداری

وی به آسیب شناسی مشکلات این حوزه در سال گذشته و راه اندازی کمیته فرش در شهرستان اشاره کرد و گفت: حدود ۹ کارگاه فرش را سال گذشته در این شهرستان ایجاد کردیم و طرح پشم تا فرش را تهیه و تدوین کردیم اما به دلیل بروکراسی‌های اداری هنوز به نتیجه نرسیده است.

وی با بیان اینکه طرح پشم تا فرش در بروکراسی‌های اداری برخی از دستگاه‌های اجرایی استان تاکنون به نتیجه نرسیده است، گفت: اگر این طرح اجرایی شود بیش از هشت هزار نفر شغل ایجاد می‌شود.

وی اظهار داشت: اکنون در شهرستان سنقر و کلیائی هشت هزار نفر فرش باف داریم و سه هزار و ۵۰۰ در قالب تعاونی فعالیت دارند و حتی بازنشسته تأمین اجتماعی فرش هم داریم.

وی تصریح کرد که با اقدامات انجام شده فرش دستباف سنقر به تدریج به جایگاه واقعی خود نزدیک می‌شود اما زمان می‌برد.

وی به مراجعه ۲ نفر سرمایه گذار خارجی به فرمانداری برای فعالیت در زمینه فرش دستباف در سنقر و کلیائی اشاره کرد و گفت: همچنین یک تاجر فرش اهل این شهرستان در کشور آلمان که دراین ارتباط برای احیای فرش این شهرستان تلاش کنیم.

ایجاد صنایع تبدیلی آفتابگردان در شهرستان

فرماندار سنقر و کلیائی در ادامه این نشست خبری همچنین به برنامه‌های دولت برای توسعه آفتابگردان نیز اشاره کرد و گفت: ایجاد صنایع تبدیلی در این بخش در دستور کار قرار گرفته است.

معصومی زاده به حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه برای بررسی طرح‌های توسعه‌ای آفتابگردان در هفته گذشته اشاره کرد و افزود: یک سرمایه گذار برای راه اندازی واحد صنایع تبدیلی آفتابگردان در شهرستان اعلام آمادگی کرده است.

به گفته او در این واحد روغن گیزی انجام می‌شود و همچنین از پوشال آفتابگردان هم استفاده می‌کند.

او با بیان اینکه سه برابر تولیدات سنقر و کلیائی به خارج از این شهرستان ارسال می‌شود، گفت: ظرفیت افزایش تولید تا پنج برابر وضعیت فعلی وجود دارد و ما طرح‌های توسعه‌ای را در حوزه کشاورزی در دستور کار داریم.

وی با اشاره به اینکه کشاورزی در این شهرستان اکنون به صورت سنتی انجام می‌شود، تاکید کرد که باید به سمت کشاورزی نوین برای افزایش تولیدات برویم.

کشاورزی محور توسعه سنقر و کلیائی

فرماندار سنقر و کلیائی در ادامه این نشست خبری از کشاورزی به عنوان یکی از محورهای توسعه این شهرستان نام برد و گفت: ۱۲۰ هکتار زمین کشاورزی در این شهرستان وجود دارد که ۱۸ هزار هکتار آن آبی است و سالانه ۱۰۵ هزار تن گندم به عنوان محصول شاخص در این شهرستان تولید می‌شود.

معصومی زاده به تولید ۲۹ هزار تن گوشت قرمز و سفید، ۴۰۰ تن عسل، ۷۰۰ تن ماهی به عنوان دیگر تولیدات شاخص این شهرستان در حوزه کشاورزی اشاره کرد و افزود: طرح‌های توسعه تولیدات کشاورزی تهیه و تدوین شده و قصد داریم میزان تولیدات را به پنج برابر وضعیت فعلی افزایش دهیم.

او خواستار افزایش اختیارات فرماندار و رؤسای ادارات و دستگاه‌های اجرایی این شهرستان شد و گفت: در صورت افزایش سطح اختیارات می‌توانیم با بهره گیری از همه ظرفیت‌ها موجود، شهرستان را مدیریت کنیم و نیازمند اعتبارات دولتی هم نباشیم.

تمام روستاها تا پایان امسال گازدار می‌شود

نماینده عالی دولت در شهرستان سنقر و کلیائی در ادامه این نشست خبری تعداد روستاهای این شهرستان را ۲۱۱ روستای دارای سکنه اعلام کرد و با بیان اینکه

در ۱۵۰ روستای این شهرستان کار عمرانی انجام شده است، گفت: سال گذشته در ۳۲ روستای شهرستان طرح هادی اجرا و راه ۱۸ روستا نیز آسفالت شد.

به گفته معصومی زاده سال گذشته به ۳۹ روستا گازرسانی انجام شد و اکنون از ۲۱۱ روستای دارای سکنه تنها ۲۴ روستا گاز ندارد که آن هم به پیمانکار واگذار شده و تا پایان سال ۹۸ همه روستاها گازدار می‌شود.

وی در مورد آبرسانی به روستاها نیز گفت که اکنون ۱۴۷ روستای شهرستان دارای سیستم آبرسانی بهداشتی زیر پوشش آب و فاضلاب هستند و ۲۱ روستا نیز از آب بهداشتی زیر نظر دهیاری و شورا برخوردار می‌باشند و آبرسانی به ۲۱ روستا نیز در حال انجام است که تا پایان سال ساکنان این روستاها نیز از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی برخوردار خواهند شد.

روستای بی برق نداریم

وی تصریح کرد که تمام ۲۱۱ روستای شهرستان از نعمت برق برخوردار هستند و روستای بدون برق نداریم و این نعمت‌های جمهوری اسلامی برای مردم این شهرستان است.

وی به هزینه کردن چهار میلیارد تومان برای اصلاح شبکه، ایجاد تأسیسات فاضلاب شهری و آبرسانی از سد شهدا هزینه شده است.

به گفته او تأمین آب شهرستان سنقر از طریق ۲۳ چاه عمیق آبرسانی می‌شود و تاکنون هم مشکلی نداشته‌ایم.

شهرستان سنقر و کلیایی با بیش از ۸۱ هزار نفر جمعیت در ۸۵ کیلومتری شمال شرقی کرمانشاه دارای ۲۷۱ روستا، ۲ شهر، هشت دهستان است.

برنامه دوشنبه‌های خبری استانداری کرمانشاه با هدف اطلاع رسانی دستاوردهای نظام و دولت از امروز (دوشنبه ۳۱ تیر) با حضور خبرنگاران و عکاسان خبری رسانه‌های استان از شهرستان سنقر و کلیایی آغاز شد.

۳۰۳۳/‏۸۰۶۶