۲۷۷ هزار تن گندم در کردستان خریداری شد

سنندج - ایرنا - ۲۷۷ هزار تن گندم طی فعالیت یک ماهه مراکز خرید تضمینی این محصول از بهره برداران کردستانی خریداری شد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان عصر دوشنبه در شورای هناهنگی مدیران این سازمان اظهار داشت: یک هزار و ۴۰۷ دستگاه کمباین کار برداشت گندم از ۵۷۲ هزار هکتار اراضی را بر عهده دارند و مباشران نیز تا کنون ۲۷۷ هزار تن از این محصول را خریداری کرده اند.

محمد فرید سپری با بیان اینکه بر اساس برآوردهای صورت گرفته تا اکنون۳۳ درصد گندم دیم و حدود ۴۴ درصد گندم آبی استان برداشت شده است اضافه کرد: تا کنون روند برداشت و خرید گندم در استان به خوبی انجام شده و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته تفاوتی در میزان خرید نداشته ایم.

وی افزود: در سال جاری سالجاری ۱۰ گروه دولتی شهرستانی ، ۱۷ گروه خصوصی و ۲ گروه ناظر عالی استانی، بر برداشت مکانیزه گندم در مزارع استان نظارت می کنند.

کردستان روزانه ظرفیت خرید ۲۲هزار تن گندم را دارد

مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان نیز در این شورا گفت: این استان امکان خرید روزانه ۲۲ هزار تن را دارد و تلاش براین است تا با حمل به موقع گندم های خریداری شده به انبار ها و سیلوهای ذخیره سازی نسبت به تامین فضای لازم در مراکز خرید تضمینی گندم اقدام شود.

شهریار حنیفی افزود: در بحث خرید کلزا نیز تاکنون پنج هزار و ۹۶۵ تن کلزا از بهره برداران استان خریداری شده است و تلاش براین است با حمل سریع و واریز به موقع وجه کلزا دغدغه ایی برای کلزاکاران وجود نداشته باشد.

۱۳۱۹۰ تن نهاده دامی توزیع شد

مدیر کل پشتیبانی امور دام کردستان نیز در این شورا گفت: امسال باهمکاری معاونت بهبود تولیدات دامی  سازمان جهاد کشاورزی و اتحادیه های مرتبط ۱۳ هزار و ۱۹۰  تن انواع نهاده های دامی در این استان توزیع شده است.

وی گفت: این نهاده‌ها شامل هفت هزار و ۶۳۴ تن کنجاله سویا، یک هزار و ۸۰۰ تن جو، چهار هزار و ۴۶۵  تن ذرت در بوده و علاوه بر آن ۲ تن ذرت نیز در حال توزیع است.

وی افزود : همچنین امسال میزان توزیع فرآورده‌های دامی به میزان ۵۹۱ تن رسیده که شامل ۴۰۶ تن گوشت قرمز منجمد، ۴۰ تن گوشت سرد گوسفندی، ۱۰ تن گوشت گوساله وکیوم و ۱۳۵ تن مرغ منجمد است.

کردستان سه میلیون و ۱۹۹ هزار راس دام سبک و سنگین، ۱۳ میلیون قطعه انواع طیور و ۱۱۶ هزار کندوی زنبور عسل دارد و جمعیت بهره بردار کشاورزی آن ۱۱۵ هزار نفر بوده که این جامعه سالانه حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تُن محصولات کشاورزی تولید می‌کنند که ۳۲۰ هزار تُن از این میزان مربوط به محصولات باغی و باقی مربوط به بخش زراعت است.

عمده محصول زراعی این استان گندم با حدود ۸۰۰ هزار تُن در سال بوده و عمده محصول تولیدی باغی نیز توت فرنگی با حدود ۴۸ هزار تُن است.

کردستان دارای ۴۳ هزار هکتار باغ است و امسال حدود ۵۸۰ هزار هکتار اراضی آبی و دیم این استان زیر کشت گندم و جو رفته است.

۳۰۳۴

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =