شمارش و اعلام نتایج الکترونیکی انتخابات به تایید شورای نگهبان نیاز دارد

تهران-ایرنا- رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس گفت: جز دو فرایند شمارش و اعلام آرا، مابقی مراحل انتخابات چون ثبت‌نام، بررسی، تایید و رد صلاحیت‌ها، ثبت و بررسی اعتراضات به شکل الکترونیکی برگزار می‌شود. این دو فرایند هم در انتخابات مجلس، ریاست جمهوری و خبرگان رهبری حتماً باید به تایید شورای نگهبان برسد.

«محمدجواد کولیوند» روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا، اظهار کرد: استفاده از شیوه‌های نوین در قانون پیش بینی شده است و شورای نگهبان می‌تواند از سیستم‌های جدید استفاده کند. وزارت کشور در تلاش است تا برای برگزاری انتخابات مجلس به شکل الکترونیکی نظر مثبت شورای نگهبان را اخذ کند. نظر شورای نگهبان هم نسبت به برگزاری انتخابات الکترونیکی مثبت است اما باید سِروِرها، نرم افزارها و سخت افزارها تایید شود.
وی اظهار داشت: الکترونیکی شدن انتخابات نتایج مثبت بسیاری را به دنبال دارد که می‌توان به افزایش سرعت و دقت برگزاری انتخابات اشاره کرد. در صورت الکترونیکی شدن انتخابات مجلس، اعلام نتیجه و رسیدگی به شکایات سریعتر انجام می‌شود.
رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با بیان اینکه نگرانی شورای نگهبان اکنون بر روی سخت افزار و نرم افزار برگزاری انتخابات الکترونیکی مجلس است، تاکید کرد: امنیت انتخابات برای شورای نگهبان بسیار مهم است.
کولیوند با بیان اینکه مشخصات فنی تجهیزات خریداری شده توسط وزارت کشور به اضافه نرم افزار و سرورها و پایه آن‌ها نیازمند تایید شورای نگهبان است، گفت: اگر ساز و کار برگزاری انتخابات الکترونیکی تایید شود، انتخابات مجلس، به شکل الکترونیکی برگزار می‌شود.
نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی افزود: برخی از شهرها در انتخابات دوره نهم مجلس و دوره پنجم شوراهای شهر و روستا به شکل الکترونیکی برگزار شد. وزارت کشور و بخش انفورماتیک شورای نگهبان در چهار سال گذشته در حال کار کردن روی این موضوع هستند و اینگونه نیست که این موضوع را راکد گذاشته باشند و ۷ ماه مانده به انتخابات این کار را انجام دهند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =