درخواست واشنگتن از تهران در مورد پایبندی به برجام مضحک است

تهران – ایرنا – سفیر سابق فرانسه در ایران روز دوشنبه با بیان این که آمریکا با خروج یکجانبه از توافق هسته ای با ایران، عملاً این توافقنامه را از درون بی محتوا کرده است 'گفت؛ درخواست واشنگتن از تهران مبنی بر پایبند ماندن به توافق، مضحک است.

به گزارش پایگاه اینترنتی روزنامه "اوریان ۲۱"، "فرانسوا نیکولو" گفت: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با خروج از توافقنامه هسته‌ای با ایران و اعمال تحریم‌های شدید علیه ایران این توافقنامه را در عمل از محتوا خالی کرده است.

وی ادامه داد: پاسخ جمهوری اسلامی به این اقدام آمریکا تاکنون بسیار سنجیده بوده است. اما پرسش مهم این است که آیا می‌توان از بروز تنش و بحران جلوگیری کرد و اروپا اصولاً  اراده لازم برای اقدام جهت کاستن از تنش دارد یا خیر؟

وی خاطر نشان کرد: حساسیت‌های ضد ایرانی کاخ سفید دست کم یک اشتباه مضحک را به وجود آورد. این اشتباه مضحک نیز در بیانیه‌ای وجود دارد که واشنگتن در اول ژوئیه امسال پس از اعلام ایران مبنی بر اینکه از آستانه ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم به طور ضعیف غنی سازی شده عبور کرده است صادر کرد. در این بیانیه آمده است اصلاً شکی وجود ندارد که قبل از امضای این توافقنامه نیز ایران این اصول و مفاد را زیر پا می‌گذاشت.

نیکولو گفت: درخواست آمریکا از ایران بسیار جالب است. آمریکا از ایران می‌خواهد که به تعهدات خود به توافق هسته‌ای بایبند باشد در حالی که خود او (آمریکا) از این توافق خارج شده  آن را بی ارزش می‌داند. این اظهارات مسئولان آمریکایی که بیشتر اوقات نیز متناقض است یادآور جنگ عراق در سال ۲۰۰۳ است.

نیکولو گفت: تصمیم یک جانبه آمریکا مبنی بر خروج از توافق هسته‌ای در هشتم می سال ۲۰۱۸ و بازگرداندن تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، نه تنها اقتصاد این کشور را تحت تأثیر قرار داد، بلکه ایران را از مزایای مورد انتظار در این توافق محروم کرده است.

سفیر سابق فرانسه در ایران، چندی پیش نیز در پاسخ به نگرانی‌های برخی کشورها درباره کاهش تعهدات ایران به چارچوب برجام گفته بود: تا زمانی که ایران به آستانه یک تن از اورانیوم غنی شده با غلظت سبک نزدیک نباشد هیچ جای نگرانی وجود ندارد. اما اگر ایران سطح ذخایر اورانیوم غنی شده خود را به نزدیکی ۲۰ درصد برساند آن موقع جای نگرانی است.

توافق هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۵ به تصویب رسید و بر اساس گزارش‌های مکرر آژانس بین المللی انرژی اتمی ایران به همه تعهدات خود در برجام پایبند بوده است.

اما دولت آمریکا هجدهم اردیبهشت سال ۱۳۹۷ به طور یکجانبه از این توافق خارج شد و به طور غیر قانونی و قلدرمآبانه، تحریم‌های شدیدی را علیه مردم ایران وضع کرد.

از آن زمان تا کنون، جمهوری اسلامی ایران از همه طرف‌ها به خصوص کشورهای اروپایی عضو برجام خواسته تا به تعهدات خود عمل کنند اما برخلاف معرفی سازوکار مالی به نام اینستکس، هنوز اقدام ملموسی از سوی اروپایی‌ها مشاهده نشده است. ۹۰۴۱

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =