۳۱ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۰۸
کد خبرنگار: 862
کد خبر: 83407003
۰ نفر

برچسب‌ها

حضور زائران ایرانی در محفل انس با خدا

تهران- ایرنا- زائرانی که هر سال از ایران برای زیارت خانه خدا و پیامبر اسلام و به جای آوردن مناسک حج تمتع راهی سرزمین وحی می شوند، در مکه مکرمه و مدینه منوره در نشستهای پرمعنایی شرکت می کنند که «محفل انس و معرفت» نام دارد.

به گزارش روز دوشنبه پایگاه اطلاع رسانی حج، این نشستها امسال نیز برای حجاج ایرانی در این دو شهر مقدس برگزار می شود و این کار با استقبال گسترده و پرشور آنان مواجه شده است. بسیاری از زائران اعم از زن و مرد حتی یکساعت پیش از برگزاری جلسه در محل برگزاری آن حاضر می شوند.
خانم فتاحی ۶۰ ساله از کاروانی از استان یزد مستقر در هتل «لابا» مکه در باره این محافل گفت: من از زائران هتلهای مختلف شنیده ام که محافل انس و معرفت بسیار روحانی و جذاب است. به همین خاطر، مشتاق بودم در آن شرکت کنم.
عباس حیدری از زائران تهرانی است که در هتل «ویولت» مکه استقرار دارد. وی پس از شرکت در مجلس انس و معرفت گفت: «ما برای تقویت معارف دینی و نزدیک شدن به خدا به اینجا آمده ایم. ما قرار است حاجی شویم و چه جلسه ای بهتر از محفل انس و معرفت که در آن، قرآن می خوانند، از فلسفه حج می گویند و در باره اهل بیت (ع) مدیحه سرایی می کنند.»
مشابه چنین دیدگاههایی را بسیاری از کسانی که در محافل انس و معرفت در مکه و مدینه حضور یافته اند، ابراز می کنند.
این نشستها تقریباً در همه هتلها برگزار می شود. از ۱۷ تیر که نخستین کاروان حجاج ایرانی وارد مدینه منوره شد، جلسات انس و معرفت در آنجا شکل گرفته و با ورود کاروانها از مدینه و جده به مکه در چند روز اخیر، محافل انس و معرفت برای زائران مستقر در سرزمین وحی نیز برگزار می شود.
نشست های محفل انس

محفل انس و معرفت از جمله نشستهایی است که آن را بعثه مقام معظم رهبری به عنوان متولی امور فرهنگی حجاج و زائران بیت الله الحرام و حرم شریف نبوی برگزار می کند.
حجت الاسلام والمسلمین محمدحسین عسگری مسئول مراسم بعثه در این باره گفت: محفل انس و معرفت از جمله برنامه های متمرکز زائران است که به تحقق هدف آنان از زیارت سرزمین وحی یعنی تقویت معارف دینی و مکارم اخلاقی کمک می کند.
وی افزود: این نشست همچنین باعث می شود اعضای کاروانها با یکدیگر بیشتر آشنا شوند، تبادل فرهنگی میان آنان صورت می گیرد و به تحبیب قلوب و تقویت دوستی و تعامل آنها کمک می کند.
عسگری، آگاهی از معارف و اسرار حج، سبک زندگی اسلامی و سیره پیامبر و ائمه معصومین (ع) مخصوصاً در مکه و مدینه را از جمله موضوعات مهمی بر می شمارد که در محفل انس و معرفت مطرح می شود.
به گفته وی، بهره گیری از روحانیون خطیب و سخنور، قاریان ممتاز قرآن کریم، گروه تواشیح برتر به انتخاب سازمان اوقاف و امور خیریه و نیز، مجریان توانمند و مسلط به موضوع، همگی کمک می کند تا برنامه ها از کیفیت بالایی برخوردار بوده و فضای معنوی بر جلسات حاکم باشد.
حجت الاسلام راشد یزدی در سخنرانی خود در محفل انس و معرفت در هتلی در مدینه منوره با اشاره به حدیث " الدنیا مزرعة الآخرة " از رسول گرامی اسلام، اظهار داشت: پیامبر دنیا را مزرعه آخرت معرفی می کند، لذا نمی توان در دنیا ابوجهل بود و در آخرت مثل ابوذر محشور شد.

حجت الاسلام صمدی نیز در محفل انس و معرفت در هتل «جودی صدقی» مکه مکرمه با اشاره به خطبه ای از امیر مومنان، حضرت علی (ع) در نهج البلاغه تصریح کرد: اگر اعتقاد به مبدا و معاد در وجود انسان شکوفا شود، در طول زندگی با هیچ مشکلی مواجه نخواهد شد.
وی توضیح داد: اعتقاد به مبدا به معنای ایمان به خدا و پیشه کردن تقوا است. کسی که معتقد باشد عالم محضر خدا است، هرگز گناه نخواهد کرد.
از ویژگیهای سخنرانان، بیان مطالب با روایتهای شنیدنی و جذاب و پرهیز از طرح مباحث سیاسی است و این وضعیت کمک می کند حاضران در جلسه از هر طیف و گروه و با هر سلیقه ای که همگی با هدف تقویت معارف دینی در آنجا جمع شده اند، با جان و دل به سخنرانان گوش بسپارند.
پیش از سخنرانی ها، یکی از قاریان ممتاز ایران که در مسابقات بین المللی رتبه آورده و عضو کاروان نور ویژه قاریان به شمار می رود، با خواندن آیاتی از قرآن، فضایی روحانی و معنوی به جلسه می بخشد و شرکت کنندگان را آماده می کند تا به موضوعات مطرح شده به خوبی گوش فرا دهند.
پس از سخنرانی نیز یکی از مداحان شناخته شده با مدیحه سرایی در باره اهل بیت (ع) فضای معنوی حاکم بر جلسه را به اوج می رساند و با ذکر مصیبتهای زندگی پیامبر و ائمه معصوم (ع) کاری می کند تا آنها هر چه بیشتر، زنگارهای دنیای مادی را از دل خویش زدوده و با خدای خویش راز و نیاز کنند.

بعثه رهبری مسئول برگزاری مراسم
بعثه مقام معظم رهبری به عنوان مسئول برگزاری برنامه ها تلاش کرده است حتی الامکان مجریان توانمندی را هم برای محفل انس و معرفت به کار گیرد که هم بتوانند جلسه را به خوبی اداره کنند و هم از لحن و صدای خوبی برای خواندن اشعار دینی برخوردار باشند.
امسال گروه تواشیح «طاها» از استان مازندران به عربستان سفر کرده و در روزهای گذشته در مدینه برنامه داشته است.
عسگری درباره اعزام گروه تواشیح گفت: «ما قاریان خوب و ممتاز به این جلسات می آوریم چون مکه سرزمین وحی و قرآن است و چه جایی بهتر از اینجا برای شنیدن قرآن و تامل در آیات آن.»
وی تاکید دارد که هدف همه این اقدامات، ترویج گرایش به برنامه های قرآنی و معارف دینی است. اجرای همه این برنامه ها معمولاً از یکساعت تجاوز نمی کند.
اجرای محفل انس و معرفت
«اسماعیل شادالویی» کارشناس امور برنامه ریزی مراسم در بعثه مقام معظم رهبری اظهار کرد: جلسات انس و معرفت از سال ۱۳۷۲ و با سفرهای عمره شروع شد. در آن زمان، با هدف ارشاد زائران حرمین شریفین تصمیم گرفته شد در جلساتی موضوعات اخلاقی، تاریخی و احکام بیان شود و از همان آغاز، این کار با استقبال زائران همراه گشت.

به گفته وی، در ابتدا این جلسات تحت عنوان «جلسه سخنرانی در بعثه مقام معظم رهبری» برگزار می شد و کاروانها برای شرکت در آن به محل بعثه در مکه یا مدینه می آمدند.
شادالویی افزود: اوایل دهه ۸۰ این جلسات برای زائران حج تمتع هم برگزار شد و چون امکان انتقال این حجم از زائران به بعثه نبود، تصمیم گرفته شد سخنرانان به هتل محل استقرار کاروانها بروند و برنامه را در آنجا اجرا کنند.
او تاکید دارد که با توجه به محتوای برنامه، استقبال از آن همواره بالا بوده اما به مدد تغییرات فناوری، دگرگونی هایی در کیفیت و شکل اجرای آن صورت گرفته است.
به گفته شادالویی، در آغاز، جلسات به صورت صوتی روی کاست ضبط می شد تا به عنوان یادگاری در اختیار زایران شرکت کننده قرار گیرد. پس از مدتی، تقریباً اواسط دهه ۷۰  فیلمبرداری هم به کمک برگزار کنندگان آمد و از اوایل دهه ۸۰، برنامه به صورت صوتی و تصویری ضبط می شود و اگر زائری نسخه ای از آن خواست، در اختیارش قرار می گیرد.

هتل ها محل اجرای محافل انس با خدا
محفل انس و معرفت در هتل محل استقرار کاروانها برگزار می شود، اما این هتلها باید از فضا و امکانات مناسب از جمله سالن همایش یا نمازخانه بزرگی که بتوان جمعیت زائران را در آن گرد آورد، برخوردار باشد.
از آنجا که محفل انس و معرفت همواره با استقبال زائران همراه است، بعثه مقام معظم رهبری از همان آغاز اعزام زایران برنامه ای برای برگزاری این جلسه در هتل ها آماده می کند تا در مدت اقامت طولانی زائران در مکه و مدینه، دست کم یک جلسه در هر هتل برگزار شود.
شادالویی گفت: اگر شرایط فراهم باشد، مدیر مجموعه که مسئولیت مدیریت محل استقرار زائران را بر عهده دارد، از ما دعوت می کند محفل انس و معرفت را در آنجا برگزار کنیم.
 

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =