اگر مشوق نمی‌دهند، حداقل محدودیت‌های صادراتی را کمتر کنند

تهران- ایرنا- یک عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت:حداقل اگر مشوق صادراتی نمی‌دهند، محدودیت‌ها را کمتر کنند.

«حمیدرضا صالحی» در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره وضعیت مشوق‌های صادراتی بیان کرد: پیش‌نویس آئین‌نامه مشوق صادراتی تهیه و به اتاق ارسال شد تا بخش خصوصی نظراتش را درباره آن اعلام کند. این مشوق که هنوز هم ابلاغ نشده، عمدتاً در بخش‌های مختلف از یارانه نمایشگاه تا یارانه هزینه کشتی و … را در نظر گرفته است اما بهتر بود چند یارانه هوشمند به صادرکنندگان تخصیص می‌یافت.

وی درباره یارانه هوشمند تصریح کرد: امروزه به دلیل تحریم‌ها رابطه بانکی با بانک‌های خارجی نداریم اما اگر دولت از صدور ضمانت‌نامه‌ها حمایت کند، شرکت‌ها می‌توانند در مناقصه‌ها شرکت کنند که این موضوع در آئین نامه فعلی لحاظ نشده است.

صالحی با بیان اینکه برای توسعه صادرات باید به مشوق‌های صادراتی اهمیت دهیم، خاطرنشان کرد: این مشوق‌ها لزوماً نباید پرداخت پول باشد. در شرایطی که تحریم‌ها به صادرکنندگان فشار می‌آورد، در داخل کشور هم محدودیت‌هایی بر سر راه صادرکنندگان بیشتر شده است.

عضو اتاق تهران ادامه داد: حداقل اگر مشوق صادراتی نمی‌دهند، محدودیت‌ها را کمتر کنند؛ مثلاً برای صادرکننده‌ای که خوشنام بوده و در کشور اعتبار دارد محدودیت بانکی را کمتر کنیم. این بنگاه‌ها در داخل کشور حتی برای گرفتن ضمانت‌نامه یا معوقاتشان دچار مشکل هستند.

وی با بیان اینکه مشوق‌های هرچند کوچک می تواند تاثیرگذار باشد، اظهار کرد: در سال‌هایی که برای صادرکنندگان مشوق در نظر گرفته شد، آمار صادراتی کشور بالا رفته بود و این قدرت رقابتی است که می‌تواند ما را در بازار خارج موفق کند.

ارتباط مستقیم مشوق‌های صادراتی با توسعه صادرات

این فعال اقتصادی ادامه داد: مخالفان پرداخت مشوق توسط دولت می‌گویند باتوجه به افزایش نرخ ارز دیگر نیازی به پرداخت مشوق صادراتی نیست، در حالیکه قیمت تمام شده محصولات ما به دلیل بهره بالای وام‌هایی که صادرکنندگان می‌گیرند، بیشتر از سایر کشورهاست.

وی با اعتقاد به اینکه عملاً فضای کسب و کار ما غیررقابتی است، افزود: است رقیب ترک یا چین ما از وام‌هایی استفاده می‌کند که سود بهره بانکی بسیار پایین‌تری دارد. با این اوصاف تولیدکننده داخلی ما وقتی بخواهد با رقیب خارجی در کشور ثالث رقابت کند قطعاً با مشکل مواجه می‌شود. مشوق‌های صادراتی در این فضا مسکنی بود که بتواند صادرات را به پیش ببرد که از زمین بازی دور نشویم.

صالحی در پایان تاکید کرد که دادن مشوق‌های صادراتی ارتباط مستقیم با افزایش صادرات کشور دارد.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =