مشارکت دانشگاهیان، بهزیستی و کمیته امداد برای بازسازی خانه‌های سیل‌زدگان

تهران- ایرنا- تفاهم نامه همکاری معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) به منظور مشارکت در بازسازی خانه های تخریب شده سیل زدگان تحت عنون پویش ملی بهار همدلی امضا شد.

امیر لله‌گانی مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت روز دوشنبه در پانزدهمین اجلاس معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، گفت: بر اساس آنچه طی ماه‌های گذشته تحت عنوان حرکت خیرانه پویش ملی بهار همدلی در فضای دانشگاهی علوم پزشکی آغاز شد، دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور اقدام به جمع آوری کمک‌های خیرانه جامعه دانشگاهی خود برای بازسازی منازل تخریب شده در مناطق سیل زده کردند.
وی ادامه داد: بر این اساس هر دانشگاه و دانشکده در ازای ۲۰ میلیون تومان کمک خیرانه، می‌تواند در ساخت یک منزل مسکونی در مناطق روستایی و در ازای ۲۵ میلیون تومان جهت ساخت خانه در مناطق شهری با دو نهاد حمایتی سازمان بهزیستی و کمیته امداد مشارکت کند.
لله‌گانی تصریح کرد: بر همین مبنا تلاش داریم این حرکت خیرانه را ادامه دهیم و در این مسیر کمک رسان سیل زدگانی باشیم که به یک باره همه خانه و کاشانه خود را از دست داده‌اند.
وحید قبادی دانا رئیس سازمان بهزیستی کشور در مراسم انعقاد تفاهم نامه همکاری میان معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی کشور،، گفت: دو هزار و ۵۰۰ منزل مسکونی از مددجویان و سرپرست‌های خانوار سازمان بهزیستی در سیل تخریب شد که امید داریم با حرکت خیرانه وزارت بهداشت تحت عنوان پویش ملی بهار همدلی بتوانیم در راستای حذف این محرومیت حرکت کنیم.
وی ابراز داشت: ظرفیت خیرین در جامعه دانشگاهی بسیار قابل توجه است و باید اعتماد سازی لازم برای مشارکت خیرین دانشگاهی ایجاد شود تا از این ظرفیت در مسیر رفع محرومیت‌ها استفاده کنیم.
قبادی دانا بیان داشت: تا کنون ۱۱۰ هزار واحد مسکونی در اختیار مددجویان سازمان بهزیستی کشور قرار گرفته است که ۷۵ هزار واحد مسکونی در دولت یازدهم و دوازدهم و ۵۰ هزار واحد در حال ساخت است.
علیرضا عسگریان معاون مشارکت‌های مردمی کمیته امداد امام خمینی (ره) در بخش دوم انعقاد تفاهم نامه همکاری بین وزارت بهداشت و دو نهاد حمایتی کشور برای مشارکت در ساخت خانه‌های ویران شده در سیل‌های اخیر کشور، گفت: کمیته امداد در حادثه سیل ۱۷۰ هزار مسکن آسیب دیده دارد که به حضور خیرین در مسیر رفع این خسارت نیاز است.
وی افزود: در حادثه سیل، خانه افراد تحت پوشش کمیته امداد بیشتر در مناطق محروم قرار داشتند و در مسیر سیل بودند که این اتفاق موجب تخریب منازل افراد تحت پوشش کمیته امداد شد. بازگرداندن زندگی این افراد به نقطه اول نیاز به همت مردمی دارد. البته باید گفت حرکت مردم در مسیر رفع نیاز سیل زدگان منحصر به فرد بوده است؛ اما نمی‌شود این کمک را به دو قسمت مردم سیل زده و مردم خیر تقسیم کرد و انتظار داشت مردم سیل زده هم برای زندگی خود کاری کنند؛ زیرا سیل چیزی برای آنها باقی نگذاشته است.
معاون مشارکت‌های مردمی کمیته امداد گفت: در مسیر حرکت خیرانه مردمی برای رفع نیازهای اساسی سیل زدگان، وزارت بهداشت و مدیران این وزارتخانه به سرعت وارد عمل شدند که جای تقدیر دارد. کمک ها باقیات و صالحاتی است که این خیر و احسان در صورت تداوم موجب می‌شود قبل از پایان سال ۹۸ بتوانیم برای سیل زدگان تحت پوشش مسکن لازم را بسازیم.
در پایان این بخش تفاهم نامه همکاری میان معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و کمیته امداد امام خمینی (ره) منعقد شد.
پویش ملی بهار همدلی از ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری «جهت بازسازی خانه‌های تخریب شده هم‌وطنان سیل‌زده کشور؛ در قالب یک جنبش خودجوش دانشجویی آغاز و فراخوان اعلام کرد که با اعلام این فراخوان ۳۰ نهاد دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور عزم خود را برای کمک به سیل زدگان کشور جزم کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =