کاظمی: شکایت شورای عالی امنیت ملی و دادستانی از نماینده مجلس وارد نیست

تهران – ایرنا – نایب رئیس کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت: شکایت شورای عالی امنیت ملی و دادستانی از نماینده مجلس نه از نظر محتوایی و نه از نظر ماهیتی وارد نیست. اصول قانون اساسی نماینده مردم را مجاز دانسته که در مورد تمام مسائل کشور بتواند اظهار نظر کند.

«محمد کاظمی» نایب رئیس کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا درباره شکایت شورای عالی امنیت ملی و دادستانی تهران از حشمت الله فلاحت پیشه رئیس پیشین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی کشور افزود: شکایت شورای عالی امنیت ملی و دادستانی از نماینده مجلس نه از نظر محتوایی و نه از نظر ماهیتی وارد نیست.

وی تصریح کرد: اصول قانون اساسی نمایندگان مردم را مجاز دانسته که در مورد تمام مسائل کشور بتواند اظهار نظر کند. آقای فلاحت پیشه به عنوان رئیس کمیسیون امنیت ملی حتماً می توانست درباره سیاست خارجی کشور صحبت کند، او اگر این اظهارات را نداشته باشد، چه کسی باید در این مسائل اظهار نظر کند؟

این عضو اصلاح طلب مجلس دهم با اشاره به شکایت شورای عالی امنیت ملی به خاطر اظهارات فلاحت پیشه درباره مذاکره با آمریکا گفت: بالاخره در مورد مذاکره از گذشته تا الان نظرات متفاوت وجود دارد. الان هم شخصاً معتقد هستم اگر امریکا تحریم‌ها را برگرداند، هنوز هم می‌شود با آنها مذاکره کرد. این چیز بدی نیست.

به گفته وی در طول تاریخ اسلام همیشه مذاکره را داشته ایم. امام حسین (ع) روز عاشورا با لشگر ابن سعد مذاکره کرد. مذاکره برای احقاق حق هیچ مشکلی ندارد.

کاظمی افزود: ما در شرایط فعلی نیز کماکان مذاکره را قبول داریم و کنار میز مذاکره بوده ایم. مشکل را آن‌هایی ایجاد کرده اند که این میز را ترک کرده اند و باید بازگردند. فکر می‌کنم اظهارات آقای فلاحت پیشه هم از این جنس بوده است.

معاون سابق دادگستری استان تهران همچنین درباره سابقه چنین شکایاتی گفت» شکایت شورای امنیت ملی از نماینده مجلس تا جایی که من اطلاع دارم سابقه نداشته است.

محمدجواد جمالی سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان نیز روز گذشته (یکشنبه) در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، از طرح و رسیدگی به شکایت شورای عالی امنیت ملی و دادستانی تهران از آقای حشمت الله فلاحت پیشه نماینده اسلام آباد غرب و دالاهو و رئیس سابق کمیسیون امنیت ملی خبر داد.

به گفته جمالی: شکایت از وی به دلیل عدم توجه به مصوبات کمیته سیاست گذاری تبلیغات رسانه ذیل مصوبات ۷۱۶ و ۵۷۱ شورای عالی امنیت بود که در آن قید شده مذاکره با آمریکا ممنوع است و نباید مطرح شود، اما با این وجود فلاحت پیشه به عنوان رئیس کمیسیون وقت امنیت ملی ۱۸ روز بعد و در تاریخ ۲۷ اردیبهشت سال جاری توئیتی با عنوان «تشکیل میز مدیریت کاهش تنش ایران و آمریکا در قطر یا عراق» منتشر کرد که این امر به دلیل آنکه فلاحت پیشه رئیس این کمیسیون بود اقدامی در راستای مذاکره قلمداد شد.

در همین خصوص فلاحت پیشه در گفت و گو با خبرنگاران مدعی شد: موضوع شکایت شورای عالی امنیت را از خود در مصاحبه سخنگوی هیئت نظارت بر نمایندگان خواندم و بسیار متعجب شدم، زیرا آن‌ها بحث مدیریت تنش با آمریکا را در مصاحبه من با مذاکره با این کشور اشتباه گرفته‌اند.

لازم به ذکر است جلسه هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان برای بررسی این شکایت و استماع توضیحات فلاحت پیشه، فردا (سه شنبه) برگزار خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =