ایده‌های فناورانه کوچک دانش آموزی به وسعت الکامپ

تهران - ایرنا- در نمایشگاه امسال الکامپ، آنچه بیش از هر چیزی توجه هر بازدید کننده‌ای را به خود جلب کرد، بخش دانش آموزی الکامپ با عنوان " ستارگان نو " بود، در این غرفه دانش آموزان دختر و پسر ایده‌های فناورانه خود را در کنار استارت‌آپ‌های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور ارایه کردند.

امسال برای نخستین بار در بیست و پنجمین نمایشگاه الکامپ که به عنوان بزرگترین رویداد فناوری کشور در عرصه طراحی، ساخت و تولید و پشتیبانی از محصولات، خدمات، محتوا و راهکارهای صنایع الکترونیکی، کامپیوتر و دیجیتال در اقتصاد ایران برگزار شد، بخشی برای دانش‌آموزان با عنوان ستارگان نو در نظر گرفته شده بود. در این بخش دستاورهای دانش آموزان در رویداد کارآفرینی دانش آموزی تینوتک در معرض دید عموم قرار گرفت و دانش آموزان برای نخستین بار ایده‌های فناورانه خود را در راستای فرصت‌های کسب و کار در حوزه فناوری اطلاعات معرفی کردند.

نازنین بهمنی از اعضای شرکت کوتک (برگزار کننده رویدادهای کارآفرینی دانش آموزی) در خصوص این بخش از نمایشگاه الکامپ به خبرنگار علمی ایرنا گفت: در غرفه ستارگان نو، هشت ایده دانش آموزی در هشت میز کاری با حضور دانش آموزان ۱۲ تا ۱۶ ساله ارائه شده بود. این کار در جهت همکاری سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات با آموزش و پرورش که یک طرح ملی است، برگزار شد. ما یک شرکت خصوصی هستیم که با دانش آموزان، کارآفرینی دانش آموزی را کار می‌کنیم و به دانش آموزان کمک می‌کنیم ایده خلق کنند، هدف از برگزاری این رویدادها این است که بچه‌ها فقط یادبگیرند که در حوزه کارآفرینی فعال باشند نه اینکه استارت‌آپ راه بیندازند.

وی بیان کرد: در نمایشگاه الکامپی که برگزار شد، دانش آموزان این فرصت را پیدا کردند که ایده‌های خود را به بازدیدکنندگان معرفی و با مردم ارتباط برقرار کنند و یاد بگیرند که در مقابل سوال‌هایی که از آنها می‌شود چگونه پاسخ دهند.

بهمنی گفت: در این نمایشگاه ۸ ایده ارائه شد اما ما با بیش از ۸۰۰ دانش آموز کارآفرینی را کار کردیم.

در این غرفه هشت ایده دانش آموزی ارائه شد که هر کدام به تنهایی بخشی از نیاز جامعه را از طریق حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات پاسخگو است.

فام تکس

سپهر رئیسی نماینده دانش آموزان در طرح فام تکس از مدرسه هنرستان قائم انقلاب تهران واقع در منطقه ۱۳ گفت: فام تکس، یک کارگروه هفت نفره است، یک پلتفرمی است که بین تیم خلاق و پروژه‌های خلاق و سرمایه‌گذار ارتباط برقرار می‌کند. ما بر عکس فری‌لنسرها (یک باز آنلاین بین‌المللی که ارتباط بین کارفرما و کارمند را فراهم می‌کند) کار می‌کنیم، فری لنسرها به دنبال پروژه می‌گردند که آن را انجام دهند و در قبالش پول دریافت کنند اما در فام تکس کار برعکس انجام می‌شود. پروژه‌هایی که انجام شده و فقط نیازمند سرمایه‌گذار است را داخل وب سایتمان قرار می‌دهیم و اطلاعاتی که از پروژه داریم در اختیار سرمایه‌گذار قرار می‌دهیم تا آن را تأیید یا رد کنند.

حس پلاس

امیرحسین زارعی نیز گفت: یک تیم سه نفره هستیم، طرح ما یک دستبند برای افراد نابینا است. بر روی این دستبند یک سنسور تشخیص اجسام تعبیه شده که می‌تواند اجسامی که در یک محدوده خاصی است را دیتکت (آشکار) کند، اگر شخص نابینا وسط خیابان باشد و ماشینی به آن نزدیک شود، آلارمی به آن می‌دهد و از طریق سیستم صوتی تعبیه شده بر روی دستبند به شخص نابینا می‌گوید که ماشین در حال نزدیک شدن است. بر روی این دستبند یک جی پی اس نیز تعبیه شده که به فرد نابینا می‌گوید که به جهت‌های مختلف با استفاده از صوت حرکت کند، حتی این دستبند با طراحی نرم افزاری که برای آن انجام شده و از طریق وای فای که به آن متصل می‌شود این قابلیت را دارد اگر شخص دارای آلزایمر باشد و یا به هر دلیلی گم شود، این نرم افزار محل دقیق دستبند را ارائه می‌کند و فرد دیگری که در منزل است می‌تواند از طریق گوشی فرد نابینا را ردیابی کند.

کارو مد

پوریا خزایی از هنرستان باقر العلوم منطقه ۷ تهران گفت: گروه کارو مد، سامانه‌ای برای ارائه خدمات و محصولات دانش آموزان به مدارس است. یکی از مشکلاتی که اکثر دانش آموزان و مدارس دارند این است که دانش آموزان نمی‌دانند از مهارت خود چطور کسب درآمد کنند و مدارس نیز خدمات بسیاری را می‌خواهند اما برای آنها سخت است که نیروی کار از بیرون بیاورند. این سامانه، خدمات و محصولات دانش آموزان را برای استفاده مدارس ارائه می‌کند، در این سامانه دانش آموزان با قیمت پایین‌تری خدمات خود را نسبت به بازار بیرون ارائه می‌دهند.

فونیکا

مهیار فرهنگ‌ساز گفت: ایده فونیکا یک کار گروهی ۹ نفره است، این ایده نرم افزاری در جهت مدو لباس است و لباس افراد را برای آنها ست می‌کند. در این ایده تمام عکس‌ها از طرف افراد برای نرم افزار ما ارسال و ذخیره می‌شود، این برنامه بر اساس مد روز برای افراد بر اساس مراسمی که می‌خواهند در آن شرکت کنند و بر اساس فصل لباس ست می‌کند، این نرم افزار قابلیت این را دارد که افراد ست لباس خود را با دوستانشان به اشتراک بگذارند و نیز حتی از تخفیف‌های فروشگاه‌های مختلف در حوزه پوشاک و کیف و کفش بهره مند شوند، اپ این ایده در صورت استقبال در روزهای آتی در فضای اینترنت ارائه خواهد شد.

ایران توریست

زهرا بهادری از مدرسه مهر ایران گفت: سایت ایران توریست را طراحی کردیم، این سایت به افراد کمک می‌کند جاهای بکر و دیدنی روستاهای ایران را ببینند، از افراد بومی استان‌های مختلف برای راهنمایی استفاده شده است. در حال حاضر در حال رایزنی با لیدرهای مختلف در استان‌های گوناگونی هستیم. با راه اندازی این سایت خدمات به بازدیدکنندگان ارائه می‌شود.

آرکا

سامانه آرکا به معنی تضمین کننده و پشتیبان است که توسط گروه ۹ نفره در بخش دختران ارائه شده، یک کار گروهی است که در این سامانه خدمات پایاپای یا ارائه خدمات افراد به هم است. دو نفر که مهارتی را بلد هستند، مهارت‌های خود را به اشتراک می‌گذارند ولی در این بین پول کاغذی رد و بدل نمی‌شود. در این سامانه به طور مثال فردی دارای مهارت پیانو است و در مقابل فردی دیگر مهارت زبان دارد. در این بین این مهارت‌ها جابه جا می‌شود، با استفاده از این سایت هم در وقت و هم در هزینه صرفه‌جویی می‌شود. در این سایت این قابلیت نیز ایجاد شده که اگر ارزش خدمات باهم برابر نباشد و یا یک طرف به خدمات طرف دوم نیازی نداشته باشد و یا خدماتی نداشته باشد که به طرف بدهد، سکه‌های مجازی در نظر گرفته شده است.

درما

درما یک پلت فرمی است برای دانشجویانی که به دنبال اقامتگاه می‌گردند و نزدیکترین اقامتگاه به دانشگاه به این دانشجویان معرفی می‌شود. یا به دنبال هم اتاقی جهت رفع تنهایی و تقسیم هزینه‌ها هستند. ما در این پلت فرم به آنها هم اتاقی پیشنهاد می‌دهیم، درما برگرفته شده است از درم به معنی خوابگاه و ما نیز یک کلمه فارسی جمع است و یک ایده از سوی دانش آموزان دختر است.

راکوک

راکوک یعنی راه اتصال کارآموز و کارآفرین، این یک ایده سه نفره در جهت کاریابی است. در راکوک فرصت کاریابی را برای رنج سنی ۱۶ تا ۲۵ سال مهیا می‌کنیم. مزیت رقابتی ما نسبت به کاریابی‌های دیگر این است که ما برای رنج سنی کار پیدا می‌کنیم که سابقه کاری ندارند. الان یک شبیه ساز تهیه شده، اما در آینده افرادی که دارای مهارت هستند می‌توانند وارد سایت شده و فرم‌های مربوط به عضویت در زمینه استعدادیابی را پر کنند، بعد از جوابدهی این پرسش نامه، دانش آموزان را به کارآفرین‌هایی که در این سایت عضو هستند و کارآموز می‌خواهند متصل می‌کنیم.

عروسک نقاشی من

نقاشی بچه‌ها را از طریق ایمیل دریافت می‌کند و آنها را تبدیل به عروسک می‌کند و از آنها یک کاراکتر و یک شخصیت داستانی می‌سازد. این یک کار گروهی است، پیش از این این ایده انجام شده اما به صورت سایت و دسترسی عموم وجود نداشته است.

پروندهٔ خبری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =