۱ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۸:۱۲
کد خبرنگار: 1827
کد خبر: 83406795
۰ نفر

برچسب‌ها

فشار خون ۱۴۰ هزار نفر در رفسنجان  و انار پایش شد

کرمان- ایرنا - به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان از جمعیت ۱۶۷ هزار نفر در شهرستانهای رفسنجان و انار با سن بالای ۳۰ سال ۱۴۰ هزار نفر در طرح ملی کنترل فشار خون شرکت کردند و فشارخون آنها کنترل و پایش شد.

به گزارش ایرنا ، دکتر علی اسماعیلی ندیمیشامگاه دوشنبه در نشست خبری اظهار داشت: این ۱۴۰ هزار نفر در قالب ۸۳ درصد ِ جمعیت بالای ۳۰ سال رفسنجان و انار است و این افراد یا به مراکز بهداشتی شهری و روستایی و پایگاه‌ها مراجعه کردند و یا همکاران بهداشتی با مراجعه به ادارات، دستگاه‌های دولتی و خصوصی، کارخانجات و درب منازل روستایی فشارخون این افراد را کنترل و اطلاعات آنها در سامانه کنترل فشارخون ثبت شد تا برای درمان‌های بعدی آنها نیز اقدام شود.

وی تصریح کرد: طرح بسیج ملی کنترل فشارخون با اهداف افزایش سطح آگاهی مردم در خصوص بیماری فشارخون، کنترل مبتلایان، مراقبت از آنها برای پیشگیری از بروز عوارض ناشی از فشارخون و کشف موارد جدید ابتلاء همزمان از ۲۷ اردیبهشت ماه در سراسر کشور آغاز شد و مردم رفسنجان نیز از ۱۷ خرداد تا ۱۵ تیر ماه ۹۸ نسبت به مشارکت در این برنامه اقدام کردند.

اسماعیلی ندیمی  با اشاره به اینکه گروه‌های هدف این طرح ملی افراد بالای ۳۰ سال، زنان باردار، بیماران کلیوی و افراد مسن بود بیان کرد: در جامعه امروزی کشورمان فشارخون یکی از عوامل اصلی بسیاری از بیماری‌های قلبی و عروقی، سکته‌های مغذی و نارسایی کلیوی است و تشخیص به موقع و کنترل آن می‌تواند از بروز مرگ و میرهای ناشی از این بیماری‌ها جلوگیری کند.

وی  خاطرنشان کرد: یک سوم جمعیت بالای ۳۰ سال فشارخونی هستند که در کشور ۴۰ درصد این افراد از بیماری فشار خون خود بی اطلاعند؛ ضمن اینکه ۵۰ درصد از این افراد هم درمان دارویی نمی‌گرفتند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان خاطرنشان کرد: هزینه اثر بخشی اجرای این طرح در سال‌های آینده مشخص خواهد شد اگر افراد از خوردن غذاهای چرب و نمکدار جلوگیری کنند و مرتب فشارخون خود را کنترل کنند جامعه‌ای سالم خواهیم داشت و از بروز بیماری‌های ناشی از فشارخون نیز جلوگیری می‌شود لذا اگر در نظام پیشگیری، معادل یک تومان هزینه کنیم ۱۵ تومان در بخش درمان صرفه جویی خواهد شد.

 میزان حیوان گزیدگی در رفسنجان از متوسط کشوری بالاتر است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان هم در این نشست گفت: با توجه به اینکه میزان حیوان گزیدگی با پرندگان، سگ، گربه سانان و غیره در رفسنجان از متوسط کشوری بالاتر است و واکسن هاری توزیع می‌شود اما در برخی مواقع با کمبود این واکسن مواجه می‌شویم و به تهران درخواست می‌دهیم و تهیه می‌کنیم.

 احمد جمالیزاده بیان کرد: میزان حیوان گزیدگی در رفسنجان از متوسط کشوری بالاتر است دو مورد یا اینکه سهمیه این واکسن در رفسنجان کم است و یا اینکه آمار حیوان گزیدگی در این شهرستان بالا است.

وی تصریح کرد: سرم ضد هاری و واکسن هاری وارداتی است و تأمین آن برای وزارتخانه مشکل است از طرفی درصد سگ‌های مبتلا به هاری هم در رفسنجان بالا است.

دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان جمعیت بالای ۳۱۱ هزار نفر رفسنجان و جمعیت بالغ بر ۳۷ هزار نفری شهرستان انار را تحت پوشش دارد.

۷۴۳۳/ 5054

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =