اهداف مبارزه با مواد مخدر بدون جلب مشارکت مردم محقق نمی شود

گناباد- ایرنا- جلب مشارکت مردم و اجتماعی و فراگیر شدن مبارزه با مواد مخدر لازمه موفقیت و تحقق اهداف فعالیتهای این عرصه است.

به گزارش ایرنا، دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی گفت: مهترین دلیل ناکامی در انجام فعالیتهای پیشگیری از مصرف مواد مخدر عدم توجه به جلب مشارکت مطلوب مردم و خانواده ها در این زمینه است.

محمد حسن جهان روز دوشنبه در همایش اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر در شهرستان بجستان با اشاره به افزایش تنوع مواد مخدر از ۵۰ نوع به ۲۵۰ نوع طی ۱۰ سال گذشته افزود: هر جا از ظرفیت مشارکت مردم بهره گرفته شده به نتایج مطلوبی دست یافتیم و در پیشگیری از مصرف مواد مخدر هم بدون توجه به مشارکت آحاد جامعه و تشکلهای مردم نهاد و ظرفیت و توان سپاه و بسیج نمی توان امیدی به موفقیت در این زمینه داشت لذا باید همه متولیان و مسئولان ذیربط در این زمینه احساس مسئولیت کنند و دغدغه عمومی والدین نسبت به آن افزایش یابد.

وی اظهار داشت: برای جلوگیری از آسیبهای اجتماعی و به خصوص اعتیاد در فرزندان و خانواده ها باید والدین با توجه کافی به سبک زندگی اسلامی احساس مسئولیت بیشتری در تربیت فرزندان خود داشته باشند و شور و نشاط و روابط صمیمانه در خانواده ها افزایش یابد.

وی با بیان اینکه ۷۰ درصد علت جرایم و زندانی شدن افراد مسائل مرتبط با قاچاق و اعتیاد به مواد مخدر است گفت: هفت هزار و ۵۰۰ کیلو گرم انواع مواد مخدر و روانگردان طی سه ماه نخست امسال در خراسان رضوی کشف شد.

دادستان عمومی و انقلاب بجستان هم گفت: از مجموع یک هزار و ۸۹۷ کیلو گرم انواع مواد مخدر کشف شده در این شهرستان از مهر ماه سال گذشته تاکنون یک هزار و ۷۹۲ کیلوگرم را تریاک و بقیه را حشیش و دیگر مواد مخدر تشکیل می دهند.

حسین یعقوب زاده دستگیری ۹۱ نفر قاچاقچی و توزیع کننده مواد مخدر، توقیف ۴۶ دستگاه خودرو و موتورسیکلت آنان و تشکیل ۱۳۵ پرونده مرتبط با این مواد در مراجع قضایی را دیگر دستاوردهای مبارزه با مواد مخدر در بجستان طی این مدت ذکر کرد.

فرماندار بجستان هم گفت: کاهش آسیبهای اجتماعی و مبارزه با مواد مخدر مهمترین رویکرد دولت و نظام جمهوری اسلامی است و این امر بدون همگرایی بخشهای مختلف دولتی و خصوصی و جلب مشارکت مردمی محقق نمی شود و این مساله باید به دغدغه همه بخشها تبدیل شود.

حسین ابراهیمی کردیانی افزود: مهمترین آسیب اجتماعی گسترش اعتیاد در جامعه و آلوده شدن جوانان به این مواد خانمانسوز است و تجربیات نشان می دهد باید به سوی اجتماعی شدن فعالیتهای پیشگیری از مصرف این مواد پیش رفت.

شهرستان بجستان در ۲۷۸ کیلومتری جنوب مشهد واقع است.

۲۰۹۵/‏۶۰۵۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =