آمار ابتلا به سرطان میان جمعیت زنان قزوین در حال افزایش است

قزوین - ایرنا - آمار ابتلا به سرطان در بین جمعیت زنان قزوین در حال افزایش است و هر هفته چهار زن مبتلا به سرطان تحت درمان قرار می گیرند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین روز دوشنبه در نشست شورای توسعه و برنامه ریزی استان که با حضور معصومه ابتکار معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده برگزار شد، اظهار داشت: سال گذشته هزار و ۶۰۰ مورد ابتلا به سرطان در استان گزارش شد که هم ۵۰ درصد جامعه آماری آن را زنان تشکیل می دادند و هم اینکه ۲۵ درصد این جمعیت،سرطان خاص زنان بود.

منوچهر مهرام با بیان اینکه هر هفته چهار زن مبتلا به سرطان در مراکز درمانی استان تحت درمان قرار می گیرند، اظهار داشت: کمبود امکانات و ابزارهای پزشکی و نبود رادیولوژیست باعث از بین رفتن فرصت ها شده و سلامت جامعه زنان را تحت شعاع قرار داده است.

وی به تحرک زنان برای سلامت تاکید کرد و گفت: کمبود فعالیت های بدنی در زنان به پوکی استخوان آنها در سن بالا منجر شده و آسیب ها و خطرات زیادی را به بار آورده است.

این مسئول اضافه کرد: توان خرید دستگاه سنجش تراکم استخوان که رقم آن ۶۰۰ میلیون تومان است، وجود ندارد.

مهرام به وجود ۷۹۱ زن باردار بی بضاعت در سال ۹۷ اشاره کرد و گفت: این زنان بیش از دیگران به حمایت های ویژه درمانی نیاز دارند و لازم است که اقدامات لازم برای توانمندی آنها در دستور کار قرار گیرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین ۲ پدیده ورود زنان افغانی به کشور و کودک همسری را از مهمترین آسیب های اجتماعی ارزیابی کرد و بی توجهی به آن را هزینه سنگینی برای زنان و سپس برای نظام و انقلاب دانست.

مهرام برخی قوانین جمهوری اسلامی برای زنان را بر ضد آنها دانست و توضیح داد: قانون هایی همانند مرخصی ۹ ماهه زایمان سبب شده تا کارفرماها از استخدام زنان در شرف بارداری و حتی متاهل ممانعت کنند که این نیازمند اصلاح است.

این مسئول به تحصیلات بالای زنان اشاره کرد و گفت: هم اکنون در دانشگاه و قشر جوان تحصیلکرده،پدیده جدیدی مبنی بر ازدواج نکردن دختران سن بالا با پسران داری تحصیلات پایین شکل گرفته و همین موضوع برای ازدواج جوانان مانع ایجاد کرده است.

مهرام یادآور شد: جمعیت کشور رو به پیری است و باید تصمیمات خوبی اتخاذ کنیم تا زنانی که تمایلی به فرزندآوری ندارند و دست به سقط جنین می زنند، تغییر رویه داده و مورد حمایت قرار گیرند.

وی افزود:به هرحال پیشرفت، توسعه و آبادنی هر جامعه ای نیازمند توجه به استحکام خانواده و سلامت آن است.

۶۱۰۱*۹۹۲۵

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =