واژگونی ناشی از خواب آلودگی راننده افزایش یافته است

تهران- ایرنا- رییس پلیس راهور گفت: خطای انسانی عامل ۹۲ درصد تصادفات است و واژگونی خودرو در نتیجه خستگی و خواب‌آلودگی راننده نسبت به گذشته افزایش یافته است.

سردار سید کمال هادیانفر روز دوشنبه  در حاشیه جلسه تکریم و معارفه فرماندهان قدیم و جدید پلیس راه به خبرنگاران گفت: روزانه در صحنه تصادف، ۲۵ نفر در دم جان خود را از دست می دهند. سرعت و سبقت غیرمجاز، عدم توجه به جلو و خستگی و خواب‌آلودگی چهار عاملی هستند که خطای انسانی را به عنوان عامل ۹۲ درصد تصادفات افزایش داده اند.

وی با اشاره به مشکلات معیشتی رانندگان و افزایش ساعات کار آنها گفت: نسبت به گذشته، شدت تصادفات ناشی از خواب آلودگی و خستگی راننده، بیشتر شده که این موضوع به واژگونی خودروها منجر می شود و تلفات را افزایش می دهد.

سردار هادیانفر در خصوص حضور نداشتن پلیس در برخی جاده ها نیز اضافه کرد: ۲۱۷ هزار کیلومتر طول جاده های کشور و ۴۵ هزار کیلومتر طول جاده های اصلی است. نسبت به آمایش و واحد گشتی، طوری تنظیم کردیم که جاهایی که دوربین و کنترل هوشمند وجود دارد، نیروها استقرار ندارند.

طرح ساماندهی موتورسیکلت امروز نهایی می شود

وی درباره طرح ساماندهی موتورسیکلت ها گفت: پلیس با موتورسواران قانونمند که دارای کلاه ایمنی و پلاک باشند و وارد منطقه ممنوعه مثل خط ویژه و پیاده رو نشوند یا حرکت خلاف جهت در معابر نداشته باشند، کاری ندارد.

رییس پلیس راهور ناجا با بیان اینکه از ۱۱ میلیون موتور سیکلت، تقریباً شش میلیون فاقد پلاک هستند، افزود: تسهیل پلاک گذاری موتورسیکلت ها یکی از موارد مطرح در طرح ساماندهی است.

وی ادامه داد: تقریباً چهار میلیون موتورسوار فاقد گواهینامه هستند که در تلاش برای تسهیل شرایط برای این افراد هستیم.

سردار هادیانفر با اشاره به اجرای طرح تغییر پلاک از نارنجی به پلاک ملی در گذشته گفت: امروز این طرح در کمیسیون پایش نهایی می شود.

وی در مورد بیمه موتورسیکلت ها نیز اظهار کرد: اکنون شرکت های بیمه به صورت اقساطی بیمه موتورسیکلت را به قیمت ۴۰۰ هزار تومان ارایه می کنند که افراد قانونمند سال گذشته از بخشودگی هم برخوردار می شوند.

خودروهای فرسوده ترخیص نمی شوند

سردار هادیانفر درباره ترخیص خودروها از پارکینگ های پلیس راهور نیز گفت: تعداد تخلفات حادثه ساز که منجر به انتقال خودرو به پارکینگ می شد ۲۳ مورد بود که با هدف تسهیل ترخیص تعداد بیشتری از خودروها به هفت مورد کاهش یافت.

وی اضافه کرد: شرایط فرسودگی خودرو برای ترخیص معیار است و خودرو یا موتور سیکلتی که فرسوده است اجازه ترخیص ندارد و فقط خودروهایی که شرایط تردد در راه های کشور را داشته باشند ترخیص می شوند. بیشترین ترخیص در تهران بزرگ، خراسان رضوی، فارس و اصفهان انجام شده است.

سردار سید تیمور حسینی امروز، طی آئینی به عنوان فرمانده جدید پلیس راه کشور معرفی و از خدمات سردار محمد حسین حمیدی در پلیس راهور تقدیر شد.

سردار حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، سه شنبه هفته گذشته، طی حکمی سردار حسینی را به عنوان فرمانده جدید پلیس راه منصوب کرد. وی سابقه ریاست پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ را در کارنامه خود دارد.

سردار محمدحسین حمیدی نیز که پیش از این فرماندهی پلیس‌راه را برعهده داشت با حکم سردار اشتری به عنوان معاون اجرایی پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا منصوب شد.

آئین تکریم و معارفه فرماندهان قدیم و جدید پلیس راه با حضور سردار سید کمال هادیانفر رییس پلیس راهور ناجا، سردار حسن مومنی معاون اجرایی سابق پلیس راهور ناجا، پیرحسین کولیوند رییس سازمان اورژانس کشور، شهرام آدم نژاد معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی، نمایندگانی از وزارت کشور، شهرداری و جمعی از فرماندهان پلیس راه و پرسنل این نهاد در شهرک آزمایش، سالن اجتماعات پلیس راهور برگزار شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =