۳۱ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۳۴
کد خبرنگار: 821
کد خبر: 83406722
۰ نفر
سازمان ملل:  جنایات سازمان یافته در جنوب شرق آسیا گسترش یافته است

تهران- ایرنا- سازمان ملل متحد با انتشار گزارشی در مورد اینکه جنایات سازمان یافته در جنوب شرق آسیا بسیار گسترش یافته است، اعلام کرد: ارزش بازار ماده خطرناک "متامفتامین" یا "شیشه" که توسط باندهای قاچاق مواد مخدر به کشورهای جنوب شرق آسیا تزریق می شود، سالانه بیش از ۶۰ میلیارد دلار برآورد شده و درآمدهای غیرقانونی حاصل از آن نیز عمدتا در همین منطقه پولشویی می شوند.

براساس گزارش سازمان ملل ماده مخدره شیشه به صورت قرص و یا کریستال یکی از مهمترین مواد مخدری است که قاچاقچیان درسال های اخیر در جنوب شرق آسیا آن را به طرز گسترده ای قاچاق کرده و استعمال این ماده مخدر صنعتی را رواج داده اند.

گروههای جنایتکار عمدتاً شبکه های گسترده ای برای رونق بخشیدن به بازار خرید و فروش این ماده مخدر که عمدتاً در مناطق دورافتاده میانمار تولید می شود، ایجاد کرده اند و از طریق این شبکه سازی، ماده مخدر خود را به بازارهای مختلف آسیا و اقیانوسیه، ازجمله ژاپن و استرالیا نیز منتقل کرده اند.

" جرمی داگلاس" نماینده دفتر منطقه ای مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد (UNODC) دربانکوک پایتخت تایلند به خبرنگاران گفت : ارزش ماده شیشه که توسط باندهای قاچاق به بازارهای جنوب شرق آسیا پمپاژ می شود افزون بر ۶۰ میلیارد دلار برآورد شده است.

وی افزود: مواد مخدر کشف شده در این منطقه عمدتاً موسوم به قرص های کافئین موسوم به " یابا" و کریستال متخلخل موسوم به " یخ" است که بسیار اعتیاد آوربوده و میزان قاچاق آن به کشورهای جنوب شرق آسیا سه برابر بیشتر از ۵ سال گذشته شده است.

وی گفت: سال گذشته ۱۲۰ تن (۱۲۰ هزار کیلوگرم) از متامفتامین در شرق و جنوب شرق آسیا کشف شد که این رقم ۴۰ تن بیشتر از میزان کشف شده در سال ۲۰۱۳ میلادی بوده است.

به گفته وی این میزان ماده مخدر عمدتاً از آزمایشگاه های مواد مخدر صنعتی ایجاد شده در ایالت شمالی میانمار "شان" تولید می شود و هروئین این آزمایشگاهها از منطقه مثلث طلایی (تایلند، لائوس و میانمار) به دست می آید.

داگلاس با بیان اینکه این منطقه (مثلث طلایی) یکی از مراکز اصلی تجارت جهانی موادمخدر درجهان است، افزود: سالانه حدود ۱۰ میلیارد دلار هروئین از منطقه مثلث طلایی به بازارهای بزرگ مواد مخدر از جمله به چین به عنوان بزرگترین بازار این مواد در جهان وارد می شود.

وی افزود: تحقیقات نشان می دهد که فعالیت باندهای مواد مخدر در جنوب شرق آسیا به طور فزاینده ای پیچیده و متنوع شده است. فرمول ماده مخدر شیشه توسط شیمیدانان تایوانی تهیه می شود، سرمایه گذاران در سایه در تایلند، ماکائو و چین براین صنعت سرمایه گذاری دارند و تولیدکنندگان میانماری این برند شیشه را پس از تولید در بسته های چای به بازارها برای فروش می فرستند.

به گفته وی گروه های موتوری قاچاقچی نیز اقدام به حمل و توزیع گسترده این ماده مخدر خطرناک در سراسرجنوب شرق آسیا و همچنین در استرالیا و نیوزیلند می کنند که این اقدامات همگی بیانگر رشد فعالیت ها و جنایات سازمان یافته در این منطقه از جهان است.

براساس گزارش ۱۷۹ صفحه ای سازمان ملل، روش های جنایات سازمان یافته سندیکاها و باندهای خلافکار در جنوب شرق آسیا به طور فزاینده ای در زمینه قاچاق انسان، مواد مخدر، قاچاق حیات وحش و انواع کالا تغییر یافته است. علاوه براین دولت های منطقه سیستم صحیحی را برای جمع آوری اطلاعات مرتبط با قربانیان این جنایات به ویژه انواع قاچاق پی ریزی نکرده و به همین دلیل عمدتاً اطلاعات دقیقی از سوی این کشورها در این موارد ارائه نمی شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =