۳۱ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۳۰
کد خبرنگار: 760
کد خبر: 83406664
۰ نفر
ژاپن برای روی کار آمدن احزاب مخالف همچنان باید منتظر بماند

تهران- ایرنا- شبکه "ان اچ کی" ژاپن اعلام کرد، پیروزی حزب حاکم لیبرال دمکرات نخست وزیر ژاپن و ائتلافش در انتخابات مجلس سنا نشان دهنده حمایت مردم این کشور از آنها و گویای این نکته است که برای روی کار آمدن احزاب مخالف و تشکیل دولت از سوی آنها در ژاپن هنوز باید منتظر ماند.

تارنمای تلویزیون "ان اچ کی" ژاپن در گزارشی تحت عنوان "اثرات انتخابات ژاپن بر سیاست های آینده"، با اشاره به پیروزی حزب حاکم لیبرال دمکرات "شینزو آبه" و ائتلافش در انتخابات مجلس سنا و کسب 141 کرسی در برابر 104 کرسی اپوزیسیون، نوشت، با این وجود، احزاب و قانونگذاران، از جمله "نیپون شین"، ائتلاف حاکم، و سایر احزاب طرفدار اصلاح قانون اساسی موفق به کسب 164 کرسی لازم برای ایجاد اکثریت(دو سوم کرسی های سنا) نشدند و در نتیجه، نمی توانند پیشنهاد گذاشتن اصلاح قانون اساسی به همه پرسی را مطرح کنند.

حزب حاکم آبه در نظر دارد برخی موارد قانون اساسی ژاپن را اصلاح کند اما، با توجه به کم داشتن چهار کرسی در مجلس سنا عملا قادر به این کار نیست.

آبه در کنفرانس خبری امروز(دوشنبه) گفت، نتیجه انتخابات نشان می دهد مردم ژاپن خواستار ثبات سیاسی هستند.

وی با اعلام این مطلب که اصلاح قانون اساسی، خواست مردم است، بر تعهدش به پیگیری دستور کار سیاسی و دیپلماتیک خود، از جمله بازبینی قانون اساسی، تاکید کرد.

اگر آبه درصدد تحقق هدفش برای برگزاری همه پرسی اصلاح قانون اساسی است باید با احزاب مخالف همکاری کند.

با این حال، با وجود آنچه آبه می گوید، واقعیت این است که بسیاری از ژاپنی ها تمایلی به اصلاح قانون اساسی ندارند و درباره آنچه دقیقا باید در این رابطه انجام گیرد، دچار دودسته گی هستند.

البته، پیروزی آبه و ائتلافش در انتخابات سنا حاکی از حمایت رای دهندگان از آنهاست. انتخابات یکشنبه بسیار با انتخابات سنا در سال 2007 تفاوت داشت، انتخاباتی که شکست سنگین آبه در آن، او را وادار به استعفا کرد و موجب تغییر دولت شد.

این بار آبه محتاطانه تر رفتار کرد. دولتش در آستانه انتخابات، هیچ لایحه ای را که می توانست باعث دودسته گی مردم شود، ارایه نکرد، تاکتیکی که به نظر می رسد کارگر افتاد.

انتخابات یکشنبه به نفع حزب دمکرات، بزرگ ترین گروه مخالف ژاپن، نیز شد. هرچند این حزب چند سالی است که تاسیس شده اما، دستاوردهای بزرگی داشته است. رهبر این حزب با هدف پیروزی در انتخابات آینده، به دنبال تقوت همکاری در میان گروه های مخالف است اما، باید گفت، این امر احتمالا محقق نخواهد شد و این حزب و سایر احزاب مخالف، برای شکست حزب لیبرال دمکرات آبه راهی طولانی در پیش رو دارند. درجه چالش پیش روی آنها در حضور کمرنگ رای دهندگان منعکس شده است. در این انتخابات تنها 48.80 درصد رای دهندگان شرکت کردند. به نظر می رسد مردم ژاپن هنوز باید برای پیروزی احزاب مخالف و تشکیل دولتی از سوی آنها منتظر بمانند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =