۳۱ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۱۴
کد خبرنگار: 1646
کد خبر: 83406649
۰ نفر

برچسب‌ها

صنعت «اوجاق‌قراقی» اردبیل احیا می‌شود

اردبیل - ایرنا - معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردبیل از احیا و باز زنده‌سازی مهارت تولید اوجاق‌قراقی در استان خبر داد.

ملکه گلمغانی‌زاده روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: اوجاق‌قراقی بافته پشمی است که به شیوه سنتی روی دار افقی و یا عمودی بافته می‌شود.

او افزود: پهنای این بافته ۲۳ تا ۲۵ سانتی متر و درازی آن ۱۰ متر است و تارو پود این دستبافته از جنس نخ پشمی با رنگ‌های گوناگون بوده و الیاف آن باید از ثبات کافی برخوردار باشند.

گلمغانی زاده با بیان اینکه عشایر در گذشته همه نیازمندی از جمله لوازم زندگی را خود تامین می‌کردند، اظهار کرد: نوارهای این نوع بافته دارای رنگ‌های متفاوت است و بافت قرینه این طرح‌ها اغلب به صورت ذهنی ایجاد می‌شود.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل افزود: اوجاق‌قراقی از لحاظ شیوه بافت و شکل ظاهری کامل شبیه جاجیم است و مصرف محلی دارد، رنگ‌های مورد استفاده در اوجاق‌قراقی اغلب قرمز، زرد، نارنجی، آبی، سیاه و سفید است و رنگ‌های روشن و شاد بیشتر در آن به چشم می‌خورد.

او با بیان اینکه این صنعت دست به شکل ذهنی و بدون نقشه توسط زنان عشایر بافته می‌شود، گفت: بافت اوجاق‌قراقی بیشتر به این شکل است که نخ ها پی در پی و متناوب از روی یکدیگر رد شده در اثر پیوستگی نخ‌های تار و پود و درگیری آنها با یکدیگر بافته‌ای با مقاومت مطلوب تولید می‌شود.

به گفته گلمغانی زاده، اوجاق‌قراقی پس از بافت به همدیگر دوخته شده و در کنار اوجاق قرار می گرفت. اما این صنعت دست منسوخ شده است.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با بیان اینکه این هنر تاکنون به ثبت ملی نرسیده اما ظرفیت ثبت ملی دارد، افزود: به منظور احیای این صنعت دستی به دنبال راه‌اندازی دوره‌های آموزشی در شهرستان پارس‌آباد هستیم تا به پاس آموزش‌ها از فراموشی و منسوخ شدن این رشته جلوگیری شود.

بیش از ۱۲۰ هزار نفر در استان اردبیل در ۶۲ رشته گوناگون صنایع دستی اشتغال دارند.

چرم و ملیله اردبیل، معرق نمین، مرصع و معرق سنگ خلخال، گلیم عنبران، جاجیم‌بافی، قالی‌بافی، پالاز بافی، ورنی بافی، تراش شیشه، مسند بافی، سفالگری، چاقوسازی، قلم‌زنی و کاشی معرق از جمله صنایع دستی معروف استان اردبیل است.

۶۰۱۸/‏۶۰۱۶

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =