۳۱ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۴۵
کد خبرنگار: 1027
کد خبر: 83406583
۰ نفر
موج جدید گرما در راه اروپا

تهران - ایرنا - اروپا بار دیگر در آستانه تجربه موج دیگری از گرمای شدید هوا قرار دارد؛ به گونه ای که انتظار می رود دمای هوا در نقاط مختلف این قاره بویژه در فرانسه افزایش یابد.

به گزارش روزدوشنبه خبرگزاری فرانسه، ورود این موج جدید در میانه هفته صورت می گیرد و نگرانی ها از بابت تاثیر احتمالی آن بر زندگی مردم بویژه افراد مسن افزایش یافته است.

**پرش تماشایی دماسنج ها در فرانسه

از امروز افزایش دما در نیمه جنوبی فرانسه صورت می گیرد و شاید بخشی از این افزایش در پاریس در میانه هفته باشد.

دمای هوا به صورت گرم و خشک در نیمه جنوبی ظاهر و به تدریج به سمت شمال گسترش خواهد یافت، به طوری که موج حرارت به سرعت در بسیاری از مناطق گسترش می یابد.

پس از رویدادهای ماه ژوئن (خرداد- تیر) در اروپا که منجر به مرگ ۴ نفر درفرانسه و ۲ نفر دیگر در اسپانیا بر اثر گرما شد، هفته جاری، هفته ای داغ در ۱۰ روز مانده به پایان ماه ژوئیه در اروپا پیش بینی شده است.

محققان «برنامه رصد زمین اتحادیه اروپا» در گزارشی اعلام کردند که ماه گذشته رکورد گرم‌ترین ژوئن (خرداد-تیر) ثبت شده در سال ۲۰۱۶ را شکست.

در اروپا میانگین دمای هوا درماه ژوئن ۳.۶ درجه فارنهایت بالاتر از حد نرمال بود و دمای هوا در سراسر جهان در این ماه نیز حدود یک پنجم درجه بالاتر از حد نرمال دمای هوا در این ماه گزارش شد.

دمای هوا در فرانسه در ماه ژوئن گذشته به ۴۵.۹ درجه رسید به گونه ای که تبعات گرمای شدید دامن نیروگاه‌های هسته‌ای این کشور را هم گرفت؛ تعدادی از آنها در آستانه تعطیلی قرار گرفته اند.

شرکت برق فرانسه (الکتریسیته دو فرانس) که دومین شرکت بزرگ تولید برق در جهان محسوب می‌شود و دارای ۵۸ راکتور هسته‌ای فعال در بیش از ۲۰ نیروگاه هسته‌ای مستقر در فرانسه است، اعلام کرد که تصمیم دارد تعدادی از این راکتورها را برای جلوگیری از توقف فعالیت نیروگاه‌ها به طور موقت از مدار خارج کند؛ این نیروگاه‌ها دو سوم برق فرانسه را تولید می‌کنند.

هشدار شرکت برق فرانسه پس از آن صورت گرفت که دمای هوا در ماه ژوئن در روستای "گلرک دو مونتو" مون پلیه واقع در جنوب فرانسه به ۴۵.۹ درجه سانتیگراد رسید.

گرمای شدید در فرانسه همچنین موجب مرگ دست کم چهار نفر در شهرهای "اورین" و "ایله ویلن" شد.

البته در تابستان سال ۲۰۱۸ بود که موج گرما موجب شد تا شرکت برق فرانسه فعالیت سه راکتور هسته‌ای را در شرق این کشور متوقف کند.

مناطق مختلف اروپا این روزها با موج شدید گرمای هوا روبرو است و در میان کشورهای واقع در این قاره سبز، فرانسه و اسپانیا با دمای بیش از ۴۳ و نزدیک به ۴۶ درجه رکوردار بودند.

کارشناسان سازمان ملل متحد در آن مقطع در گزارشی اعلام کردند: افزایش گرما می‌تواند بر اقتصاد جهانی هزینه‌ای معادل دو هزار و ۴۰۰ میلیارد دلار تحمیل کند.

کشور پرتغال نیز با موج جدید ناشی از آتش سوزی جنگل ها به سبب گرم شدن هوا روبرو شده که تاکنون بیش از ۲۰ مجروح بر جای گذاشته است.

این موج جدید گرما با بحث در مورد گرم شدن کره زمین در روز سه شنبه در مجلس ملی فرانسه همزمان شده است.

خبرگزاری فرانسه نوشت: نشانه های تغییرات آب و هوایی در سال ۲۰۱۹ میلادی افزایش می یابد: ماه ژوئن، داغ ترین ماه تاکنون در جهان ثبت شده است.

با ورود موج گرما به اروپا نگرانی ها از بابت سلامت و بهداشت افراد در فرانسه رو به افزایش رفته است.

به گفته سازمان جهانی هواشناسی، که پیش تر از این نسبت به گرم شدن زمین هشدار داده بود، این مساله به طور کامل با اثر گازهای گلخانه‌ای ناشی از میزان بالایی از CO2 در اتمسفر سازگار است.

برخی دانشمندان معتقدند که گرمایش جهانی شتاب می‌گیرد و سریع‌تر از پیش بینی‌ها اتفاق می‌افتد به گونه‌ای که ممکن است به زودی پدیده‌های حیرت انگیز و مزاحم را شاهد باشیم. درجه حرارت می‌تواند حتی بالاتر باشد.

گرمای شدید ممکن است موجب گرمازدگی، سکته قلبی، نارسایی کلیوی و مشکلات تنفسی شده و در افراد سالمند و کودکان منجر به مرگ شود. پزشکان هشدار می‌دهند در صورت مشاهده سردرد، سرگیجه، بی‌اشتهایی، تهوع، تعریق زیاد، گرفتگی عضلات، به شماره افتادن تنفس یا تشنگی شدید باید بلافاصله سعی در کاهش دمای بدن کرد. رسیدن دمای بدن انسان به بالای ۴۰ درجه ممکن است فرد را نیازمند به کمک‌های ضرری و فوری پزشکی کند.

**گرما، آمریکا را هم بی نصیب نگذاشت

در چند روز گذشته، آمریکا موج جدیدی از گرما را تجربه کرده که رسانه ها آن را بی سابقه خوانده اند.

این موج گرما در آمریکا که از آن به عنوان موج گرمای مرگبار سخن می گویند به نظر می رسد که فردا - سه شنبه - پایان یابد. فاکس نیوز این شدت از گرمای هوا را یک موج گرمای مرگبار با مرگ و میر در سراسر جهان دانسته است.

«جک هلنر» روزنامه نگار روز دوشنبه در یادداشتی در این ارتباط که در تارنمای "آمریکن تینکر" منتشر شده نوشت: به نظر می رسد که رسانه ها و دیگر دموکرات ها نیاز به درس تاریخی در مورد تغییرات اقلیمی دارند.

بررسی ها نشان می دهد که بسیاری از مردم، بیشتر از سرما، از گرما می میرند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =