اجلاس رشد و توسعه شهری اورآسیا فرصتی برای شناساندن تبریز است

تبریز- ایرنا- دبیر علمی دهمین اجلاس بین المللی رشد و توسعه شهری با رویکرد حفاظت از بافت تاریخی در حوزه اورآسیا گفت: این اجلاس که با حضور اساتید و نخبگان حوزه مدیریت شهری از کشورهای مختلف اروپایی و آسیایی در تبریز برگزار می شود، فرصت مناسبی برای شناساندن تاریخ کهن شهر تبریز است.

کریم حسین زاده دلیر روز سه شنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: طرح‌ها و برنامه‌های موفقی که در برخی از شهرها اتفاق افتاده، در  اجلاس بین المللی «رشد و توسعه شهری اوراسیا» مطرح و معرفی خواهند شد.

وی ادامه داد: بافت فرسوده، ساخت و سازهای غیرمجاز و جدایی طبقات در شهرها از جمله موضوعاتی است که در این اجلاس مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت و برنامه‌های موفق اجرا شده و اینکه چگونه با این مسائل برخورد می شود، در این اجلاس مطرح خواهد شد.

حسین زاده دلیر گفت: در شهرهای جهان سوم برخلاف شهرهای توسعه یافته صنعتی با موضوع جدایی طبقات مواجه هستیم که قسمت اعظم شهر به طبقه پایین جامعه اختصاص دارد و قسمت اندکی از شهروندان که دارای امکانات هستند، در یک منطقه جمع می‌شوند.

وی اظهار داشت: در این اجلاس موضوع جدایی طبقات مورد توجه قرار گرفته و مباحث اقتصادی و جامعه شناسی و برنامه‌هایی که در شهرهای مختلف جهان اجرا و توانسته این مشکل را رفع کند، مورد بررسی قرار می گیرند.

دبیر علمی دهمین اجلاس بین المللی «رشد و توسعه شهری با رویکرد حفاظت از بافت تاریخی در حوزه اورآسیا» افزود: تبریز یکی از پنج کهن شهر بزرگ دنیا است و میراث فرهنگی عظیمی در دل خود نهفته دارد؛ برخی از ویژگی‌های این شهر منحصر به فرد می باشد و این اجلاس فرصت مناسبی است تا اساتید و نخبگان جهان را با تاریخ این شهر آشنا کند.

پوستر دهمین اجلاس رشد و توسعه شهری اوراسیا 

حضور شرکت کنندگان ۶ کشور خارجی قطعی شده است

رئیس مؤسسه آموزش عالی رشدیه نیز در این خصوص گفت: کارگاه‌های تخصصی این اجلاس با حضور اساتید و دانشجویان دکترا از کشورهای مختلف جهان در این مؤسسه آموزش عالی برگزار می‌شود.

مهدی صحت خواه با اشاره به اینکه ۳۰ مقاله خارجی از ۱۷ کشور جهان به دبیرخانه اجلاس ارسال شده است، گفت: تا به امروز حضور شرکت کنندگانی از کشورهای ژاپن، فنلاند، گرجستان، فرانسه، ایتالیا و بلژیک در اجلاس رشد و توسعه شهری اوراسیا در تبریز قطعی شده است.

وی اضافه کرد: اجلاس فوق با محوریت توریسم و توسعه شهری، سکونتگاه‌های غیر رسمی، حفاظت و نگهداری از طریق مراجع قانونی و سیاسی، مرمت و احیا از طریق اقدامات اجتماعی، انرژی و مدیریت مصرف در شهرها، بررسی کاهش خطرپذیری ریسک در بافت تاریخی شهرهای تاریخی، مقاوم سازی و بهسازی لرزه‌ای بناهای تاریخی، مرمت و بازسازی ساختمان‌های تاریخی با تاکید بر حفاظت و ارتقای هویت شهری و احیای بخشی از جاده ابریشم در محدوده جغرافیایی شهرستان تبریز برگزار می‌شود.

صحت خواه اظهار داشت: در این اجلاس، ایده رشد و توسعه شهری، حفاظت از بافت تاریخی شهر و بررسی مشکلات و مزایایی از جمله گردشگری، ترافیک و تأثیرگذاری آنها در احیای بافت تاریخی شهرها مطرح خواهد شد.

وی، بررسی فضاها و کاربری بناها در بازآفرینی فضاهای شهری را از دیگر محورهای این اجلاس برشمرد و گفت: اجلاس در مرحله اول به صورت کنفرانس دانشجویی به مدت یک هفته به بررسی مسائل علمی شهری و بافت تاریخی می‌پردازد و در مرحله دوم با بررسی کلیه نظرات و یافته‌ها به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

دهمین اجلاس بین‌المللی رشد و توسعه شهری با رویکرد حفاظت از بافت تاریخی در حوزه اوراسیا از ۲۸ مرداد تا هشتم شهریورماه سال جاری به مدت دوازده روز، به میزبانی کلانشهرتبریز برگزار می‌شود.

‌۶۱۲۰

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =