۳۱ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۳۳
کد خبرنگار: 1459
کد خبر: 83406520
۰ نفر

برچسب‌ها

نخستین برداشت مکانیزه برنج در رشت

رشت - ایرنا - نخستین برداشت مکانیزه برنج در روستای جیرسر چوکام خمام از توابع شهرستان رشت انجام شد.

به اساس گزارش عصر دوشنبه روابط عمومی فرمانداری شهرستان رشت به ایرنا فرماندار رشت در مراسم نخستین برداشت مکانیزه برنج در روستای جیرسرچوکام خمام ، با اشاره به نخستین درو محصول شالی به صورت مکانیزه در شهرستان گفت: ۵۱ هزار خانوار از روستاییان شهرستان رشت در امر کشاورزی و کاشت برنج مشغول هستند که این مهم حدود ۲۸ درصد از اشتغال شهرستان را به خود اختصاص می دهد.

میرشمس مومنی زاده اظهار داشت: حدود ۵۴ درصد از اراضی کشاورزی شهرستان رشت نشاء مکانیزه انجام دادند و ۷۴ درصد از این اراضی نیز دروی مکانیزه برنج خواهند داشت. 

وی میزان تولید برنج سفید در شهرستان رشت را ۱۶۵ هزار تن عنوان و خاطر نشان کرد: این میزان ۲۷ درصد از میزان تولید استان گیلان و ۹ درصد از تولید برنج کشور را در بر می گیرد.

وی با بیان این که ۶۳ هزار هکتار اراضی شالیکاری در شهرستان رشت وجود دارد، اضافه کرد: ۳۰ درصد از اراضی شالیکاری استان در شهرستان رشت واقع است.

مومنی زاده بیان داشت: با همت و تلاش همه دست اندرکاران در امر کشاورزی، برداشت مکانیزه برنج دارای صرفه اقتصادی بیشتری بوده و تسهیلات بیشتری به آن اختصاص می یابد تا عملیات مکانیزه به صورت ۱۰۰ درصد در این شهرستان انجام گیرد و پدیده مهاجرت روستائیان به شهرها نیز کاهش یابد.

شهرستان رشت با شش بخش ، ۲۹۳ روستا و ۱۸ دهستان، دارای ۹۳۰ هزار نفر جمعیت است که ۶۰ درصد آنان شهری و ۴۰ درصد روستایی هستند.

هر ساله کار آماده سازی زمین‌های شالیزاری از اواخر آذرماه با شخم زمین در سه مرحله انجام و در ادامه، کار خزانه گیری برنج در نیمه فروردین ماه صورت می‌گیرد و در اوایل اردیبهشت نیز با نشاء و در مرحله پایانی با برداشت برنج که اوایل مردادماه است، به پایان می‌رسد. گیلان با ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری، رتبه اول کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و همچنین رتبه دوم تولید برنج را به خود اختصاص داده است.
ارقام هاشمی، علی کاظمی، صدری، حسنی و دیلمانی جزو رقم‌های کیفی و ارقام گوهر و سپیدرود جزو رقم‌های پرمحصول است که در شالیزارهای گیلان کشت می‌شود. بیشترین رقم‌های کشت شده برنج در این استان، رقم‌های کیفی هاشمی و علی کاظمی است که افزون بر ۸۵ درصد محصول برنج گیلان را شامل می‌شود. بیشترین سطح زیرکشت برنج در استان نیز در شهرستان‌های رشت و صومعه سراست.

۷۲۸۶/۲۰۰۷

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =