۳۱ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۱۲
کد خبرنگار: 819
کد خبر: 83406477
۰ نفر
واشنگتن پست: داعش به عراق بازگشته است

تهران - ایرنا - روزنامه «واشنگتن پست» در گزارشی نوشت: "داعش"‌ به عراق بازگشته و اعلام می کند، جنگ تمام نشده است.


در این گزارش که به قلم "‌لوئیزا لاولوک" و "مصطفی سلیم" انتشار یافته، آمده است: افراد داعش که بعد از شکست خلافت خودخوانده شان در عراق از این کشور گریخته بودند دوباره دارند از مرزها وارد عراق می شوند و خود را آماده شروع دور جدیدی از شورشگری در بخش های مرکزی و شمالی عراق می کنند.
"هشام الهشامی" تحلیلگر سیاسی که به دولت عراق و آژانس های خارجی امدادرسان مشاوره می دهد در این باره گفته است: حدود هزار جنگجو طی هشت ماه گذشته وارد مرزهای عراق شده اند که اکثر آنها بعد از فروریختن خلافت داعش در مارس گذشته، به عراق بازگشته اند.
اکثر این جنگجویان عراقی هستند و از عراق به سوریه رفته بودند و حالا دارند به کشور باز می گردند تا به سلول های داعش که در مناطق فقیر و محروم روستایی کشور فعال هستند ملحق شوند.

این عراقی ها به خوبی از تمام قلمرو این ناحیه و از جمله از همه تونل های مخفی و سایر مکان های مخفی و سری محل آگاه هستند.
این پیکارگران در تاریکی شب حرکت می کنند و در عرض یک هفته چندین حمله شامل تک تیراندازی و بمب گذاریهای کنار جاده ای انجام می دهند.
این حملات در خارج از شهرهای بزرگ انجام می گیرد و هدف گیری های اولیه آنها هم غالباً" رهبران قبائل و جوامع مختلف و نیروهای امنیتی هستند که با این جنگجویان مبارزه می کنند.
در این ماه در اثر انفجار یک دستگاه موتورسیکلت در شهر "کرکوک" دو موتور سوار کشته شدند.

در حمله ای جداگانه در همین ماه در شهر "دیاله " در شرق عراق، چند شبه نظامی که جنگجویان داعش را شناسایی می کردند کشته شدند.
رسانه های داعش در پروپاگاندای بازگشت این گروه به عراق فعالیت دارند.

این رسانه ها ویدیویی از ترور شبه نظامیان و چهره های سرشناس محلی از جمله نیروهای "مختار" را نشان می دهد که بدست افراد داعش به قتل رسیده اند.

"مختار" به افرادی اطلاق می شود که به نیروهای امنیتی در ردیابی و شناسایی گروه های افراطی کمک می کنند.
پلیس و ارتش عراق هم در این ماه اعلام کرد که یک مبارزه مسلحانه را با جنگجویان در طول مرزهای ۳۷۰ مایلی کشور با سوریه برای پاکسازی این مرزها از وجود پیکارگران آغاز کرده است.
مبارزه با این جنگجویان البته کار دلهره آوری است.
این شورشیان خود را در بیابان و صحرا و داخل غارها مخفی می کنند.

به همین علت کنترل کامل آنها غیر ممکن است.
دولت عراق اواخر سال ۲۰۱۷ پیروزی بر داعش را اعلام کرد. یک ماه قبل از آن، نیروهای امنیتی کشور افراد داعش را از شهر "قائم" در ساحل شرقی رودخانه فرات بیرون رانده بودند.
یک فرمانده نظامی عراقی گفته است: وقتی افراد داعش به گوشه ای رانده می شوند؛ باز می گردند و با حرارت بیشتری حمله می کنند. در آن موقع؛ آنها برای حفظ جانشان می جنگند.
تحلیلگران سیاسی می گویند که این شورشگری های پیش پا افتاده، مردم را می ترساند و آنها را وادار می کند چشمان خود را به روی فعالیت های شورشیان ببندند.

همین امر پایه های شورشگری گسترده در بلندمدت را می ریزد.
"سام هللر" کارشناس گروه بحران بین الملل در این باره می گوید: لازم نیست ما بر مردم غلبه کنیم فقط به این عنوان که آنها را بترسانیم تا با ما همکاری کنند".
داعش ثبات قدم دارد و این را در پروپاگاندای خود به وضوح ابراز می کند.

یکی از افراد این گروه در ویدیوئی که ماه گذشته منتشر شد اعلام کرد: "جنگ هنوز تمام نشده است".
در این ویدیو ترورهای فجیع شب هنگام این گروه شورشی نشان داده شده است.
این داعشی در این فیلم می گوید: سرفصل های زیادی میان ما و شما وجود دارد که با خون نوشته خواهد شد.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =