۳۱ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۳۹
کد خبرنگار: 1118
کد خبر: 83406365
۰ نفر
تاجیکستان در صدد بهبود شرایط برای جذب سرمایه گذار است

تهران - ایرنا - اتاق صنعت و بازرگانی جمهوری تاجیکستان از افزایش سرمایه گذاری های خارجی در مقایسه با کشورهای همسایه و بهبود شرایط سرمایه گذاری در این کشور ابراز تمایل کرد.

«جمشید جمعه خان زاده» رئیس اتاق صنعت و بازرگانی جمهوری تاجیکستان در کنفرانس مطبوعاتی در مورد مالیات، در شهر دوشنبه اعلام کرد که به منظور جذب سرمایه گذار خارجی باید شرایط خوبی در کشور فراهم شود و برای رقابت با کشورهای همسایه باید شرایط بهتری نسبت به کشورهای همسایه برای آنها فراهم سازیم.

بسیاری از سرمایه گذاران و بازرگانان از محیط آشفته و نامطلوب سرمایه گذاری در تاجیکستان ناراضی هستند؛ کارشناسان نیز بر این باورند که این کشور بیش از کشورهای همسایه خود به مالیات دریافت می کند از این رو بیشتر به ارتقای سیستم مالیاتی نیاز دارد.

نماینده پارلمان تاجیکستان، سیستم تسهیل اعطای مجوز تشکیل شرکت و تشکیلات اقتصادی را برای جذب سرمایه گذاران خارجی و بهبود شرایط کشور مهم دانست.

بر اساس اطلاعات آژانس آمار تاجیکستان، سرمایه گذاری های خارجی سال گذشته میلادی در تاجیکستان ۶۴۴.۵ میلیون دلار بوده است که بیش از ۳۲۸ میلیون دلار از آن را سرمایه گذاری‌های مستقیم تشکیل می دهند. در همین حال، واردات سرمایه مستقیم به تاجیکستان در مقایسه با یک سال پیش ۲۷.۷ میلیون دلار کاهش داشته است.

با این حال، کاهش سرمایه گذاری مستقیم در تاجیکستان توسط برخی از شرکت های خارجی برای پرداخت مالیات و فرار مالیاتی انجام می شود.

تاجیکستان در رتبه بندی سال جاری میلادی در مورد پرداخت مالیات از میان ۱۹۰ کشور چزو ۱۰ کشور دارای بار مالیاتی عنوان شد.

سایر کشورهای منطقه آسیای مرکزی از جمله قرقیزستان در این فهرست در جایگاه ۵۰، قزاقستان ۵۶ و ازبکستان ۶۴ قرار داده شدند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =