۵۹ درصد آمریکایی ها مخالف توئیت های نژادپرستانه ترامپ هستند

تهران - ایرنا - نتایج یک نظرسنجی جدیدنشان می دهد که اکثر آمریکایی ها (۵۹ درصد) مخالف اظهارات هفته گذشته «دونالد ترامپ» رئیس جمهور این کشور در توئیتر در خصوص چهار نماینده رنگین پوست دموکرات در کنگره هستند.

به گزارش تارنمای شبکه خبری سی بی اس، این رسانه درتازه ترین نظرسنجی خود که به طور مشترک با موسسه افکارسنجی یوگاو انجام داده است، به موضوع جنجال بر سر توئیت های رئیس جمهوری آمریکا پرداخت و عنوان کرد که این نتایج در حالی مطرح شده که از میان هر ۱۰ نفر از شهروندان آمریکایی، ۹ نفر معتقدند که مسائل نژادی باعث دو دستگی در کشور شده است.

این نتایج که با جزییات کامل در تارنمای شبکه خبری سی بی اس منتشر شده، نشان می دهد که اکثر آمریکایی ها (۵۹ درصد) مخالف اظهارات نژادپرستانه ترامپ هستند و از میان این عده، ۴۴ درصد قویاً مخالف مواضع او در قبال چهار نماینده رنگین پوست کنگره هستند.

ترامپ در توئیتی نوشته بود که این ۴ نماینده دموکرات کنگره باید به کشور زادگاه خود بازگردند.

بر اساس این نتایج، درمیان دموکرات ها، میزان مخالفت با مواضع نژادپرستانه ترامپ بسیار بالا بود و ۸۸ درصد مخالفت خود را با این اظهارات ابراز کردند. بیشتر افرادی که مخالفتی با اظهارات رئیس جمهور در خصوص مسائل نژادی ندارند، هم حزبی او هستند به طوری که ۸۲ درصد از جمهوری خواهان با این مواضع او موافق هستند و در میان این عده، ۴۷ درصد قویاً موافق چنین اظهاراتی هستند.

بر اساس این گزارش، مخالفت ها با توئیت های نژادپرستانه ترامپ در میان افراد مستقل بازتاب نظرات اکثر شهروندان آمریکایی است به طوری که از میان افراد مستقل، ۵۹ درصد با اظهارات ترامپ مخالفت کردند و ۴۱ درصد قویاً مخالف آن بودند.

در میان سفیدپوستان موافقت و مخالفت با اظهارات نژادپرستانه ترامپ نصف به نصف بود به طوری که ۴۱ درصد این اظهارات را نژادپرستانه و ۴۱ درصد غیرنژادپرستانه ارزیابی کردند. در میان آمریکایی های آفریقایی تبار، ۷۶ درصد این توئیت ها را نژادپرستانه دانستند. این نظرات براساس سن افراد نیز متفاوت بود: افراد بالای ۶۵ سال درمقایسه با افراد زیر ۳۰ سال سه برابر بیشتر اظهارات ترامپ را نژادپرستانه ارزیابی و قویاً با آن مخالفت کردند.

در حالی که فقط ۲۶ درصد آمریکایی ها توئیت های ترامپ درباره نمایندگان دموکرات کنگره را پذیرفتند، ۵۷ درصد از جمهوری خواهان گفتند که قویاً اظهارات رئیس جمهور را می پسندند و فقط ۱۸ درصد جمهوری خواهان نسبت به این اظهارات ابراز بی علاقگی کردند.

سی بی اس نوشت: ۸۵ درصد از آمریکایی ها در مجموع فکر می کنند که دموکرات ها و جمهوری خواهان امروز از نظر اینکه آمریکایی بودن افراد را چه چیزی تعیین می کند، اختلاف نظر دارند و ۸۷ درصد آمریکایی ها فکرمی کنند که آمریکا امروز بسیار در خصوص مسائل نژادی دچار دو دستگی شده است. از این نظر دموکرات ها بیشتر از جمهوری خواهان بر این باور بودند که مسائل نژادی کشور را دچار تفرقه کرده است.

اما در خصوص قطعنامه ای که به تازگی در محکومیت مواضع نژادپرستانه در توئیت های ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا تصویب شد، ۷۲ درصد از دموکرات ها آن را تایید کردند و تقریباً همین تعداد از جمهوری خواهان با آن مخالفت کردند ضمن اینکه بیشتر جمهوری خواهان (۶۶ درصد) فکر می کنند که دموکرات هایی که به این قطعنامه رای داده اند فقط تلاش می کنند وجهه رئیس جمهور را تخریب کنند.

به نوشته سی بی اس نیوز، در بین احزاب سیاسی درباره اینکه هر یک از طرف ها چه رفتاری در قبال نژادهای مختلف دارد، تردیدهایی وجود دارد. در این راستا، اکثریت دموکرات ها (۸۰ درصد) فکر می کنند که حزب جمهوری خواه تلاش می کنند منافع سفید پوستان را در صدر منافع اقلیت های نژادی قرار دهد و ۸۵ درصد از دموکرات ها همین نظر را درباره رئیس جمهور دارند. اما ۷۰ درصد از جمهری خواهان فکر می کنند که حزب دموکرات تلاش می کند منافع اقلیت ها به منافع سفیدپوستان ترجیح دهد و جمهوری خواهان بر این باور هستند که ترامپ و حزب متبوعش (جمهوری خواه) تلاش می کند با همه این گروه ها رفتار یکسانی را داشته باشند.

این نظرسنجی در بازه زمانی ۱۷ تا ۱۹ ژوئیه (۲۶ تا ۲۸ تیر) از طریق آنلاین و ازمیان ۲ هزار و ۹۹ امریکایی انجام شده است.

۹۱۵۸

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =