۳۱ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۳۵
کد خبرنگار: 2469
کد خبر: 83406339
۰ نفر
پیش‌بینی‌ها درباره بازار گرافن طی سال‌های آتی

تهران- ایرنا- بازار گرافن تا سال ۲۰۲۱ رشد نزدیک به ۴۰ درصدی را تجربه خواهد کرد، تک‌لایه و دولایه‌های گرافنی بیشترین سهم بازار را به خود اختصاص خواهند داد، از نظر کاربرد نیز ذخیره‌سازی انرژی سریع‌ترین رشد را در این بازه زمانی خواهد داشت.

به گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، اخیراً گزارشی درباره وضعیت بازار گرافن از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۱ منتشر شده که در آن به بررسی بازار این ماده در این بازه زمانی پرداخته شده است، براساس اطلاعات این گزارش، بازار گرافن در سال ۲۰۱۵ در حدود ۲۰ میلیون دلار بوده که پیش‌بینی می‌شود این رقم در سال ۲۰۲۱ به ۱۵۱ میلیون دلار برسد، بنابراین رشد مرکب سالانه این بازار در این بازه زمانی نزدیک به ۴۰ درصد است.

از جمله دلایل رشد بازار گرافن می‌توان به افزایش میزان تولید این ماده، پذیرش گرافن از سوی بخش‌های مختلف صنعت و افزایش تمرکز روی تحقیق و توسعه این ماده اشاره کرد، با این حال فقدان باندگپ، تاثیرپذیری از محیط اکسیدکننده و چالش‌های تولید انبوه را می‌توان به‌عنوان عوامل بازدارنده از رشد بازار دانست، البته اکنون صنایع مختلفی وارد همکاری مشترک شده‌اند و سرمایه‌گذاری‌هایی روی تحقیق و توسعه این ماده انجام داده‌اند که این کار موجب خلق فرصت‌های جدید در آینده نزدیک خواهد شد.

از نظر نوع محصول تولیدی در بازار، می‌توان محصولات گرافنی را به گرافن تک لایه، دو لایه، چند لایه، اکسید گرافن و نانوپلاکت‌های گرافنی تقسیم‌بندی کرد. گرافن‌های تک‌لایه و دو لایه براساس پیش‌بینی‌ها بیشترین نرخ رشد را داشته و در این بازه زمانی به رشد ۴۱٫۵ درصدی می‌رسند، نانوپلاکت‌های گرافنی نیز بیشترین سهم بازار را به خود اختصاص خواهند داد و تقریباً دو سوم از سهم بازار را دارند.

از نقطه نظر کاربرد، بازار را می‌توان به بخش‌های مختلفی تقسیم‌بندی کرد؛ کامپوزیت، حسگری، تحقیق و توسعه، ذخیره‌سازی انرژی، جوهر و افزودنی‌های پلیمر از جمله کاربردهای مهم گرافن در بازار هستند، دو سوم از سهم بازار به تحقیق و توسعه تعلق دارد با این حال به نظر می‌رسد که کاربرد گرافن در بخش ذخیره‌سازی انرژی با ۹۳٫۲ درصد بیشترین سرعت رشد را در میان کاربردها دارد.

آمریکای شمالی بیشتری سهم بازار را داشته اما آسیا و اقیانوسیه به نظر می‌رسد که با ۴۷٫۷ درصد، سریع‌ترین رشد را تجربه کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =