کشت گلخانه ای ظرفیتی مهم برای رونق تولید

شیراز- ایرنا- عزم مسئولان استان فارس بر کشت گلخانه ای است زیرا افزون بر کاهش هزینه ها و رونق تولید،با معضل کم آبی نیز مواجه نمی شود از این رو عملیات احداث اولین فاز پروژه گلخانه‌ای سبزی و صیفی با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته (های‌تک) در شهرستان مرودشت آغاز شد.

مرودشت از شهرستان های عمده تولید محصولات کشاورزی در استان فارس است و توسعه کشت گلخانه‌ای در این شهرستان می تواند به یکی از هدف های دولت تدبیر و امید در شرایط کم آبی کنونی کمک کند.

استان فارس در سالیان گذشته کارنامه قابل قبولی در این حوزه ندارد اما استاندار فعلی فارس عزمش را جزم کرده که سطح زیرکشت گلخانه‌ای را در این استان افزایش دهد.

عنایت رحیمی در روزهای گذشته در گفت و گو با ایرنا با اشاره به هدفگذاری ملی برای توسعه کشت گلخانه‌ای گفت: هم اینک سطح زیرکشت گلخانه‌ای در این استان ۴۵۰ هکتار است که با برنامه ریزی صورت گرفته، این رقم در پایان امسال دو برابر می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت دوشنبه در جمع خبرنگاران گفت: احداث اولین فاز گلخانه سبزی و صیفی به مساحت پنج هکتار در مرودشت آغاز شد.

عزیز رحیمی با بیان اینکه احداث فاز دوم این طرح نیز به مساحت پنج هکتار از مهرماه آغاز خواهد شد، افزود: با راه اندازی این واحد گلخانه‌ای برای بیش از ۱۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم اشتغال پایدار ایجاد خواهد شد.

وی منابع مالی این طرح را از محل تسهیلات اشتغال پایدار روستایی (سامانه کارا) با بهره ۶ درصد عنوان کرد.

او با اشاره به ضرورت توسعه تولید در محیط‌های کنترل شده گلخانه‌ای افزود: در حال حاضر با حمایت‌های دولتی و امکان اعطای تسهیلات ارزان قیمت فرصت توسعه و تولید در محیط‌های کنترل شده فراهم است.

رحیمی اضافه کرد: با هدف ارتقای دانش فنی کارشناسان و بهره برداران برای تولید روز افزون در محیط‌های کنترل شده، آموزش‌های علمی و عملی به صورت منسجم در دستور کار قرار دارد.

وی اضافه کرد: در همین زمینه اداره ترویج و آموزش مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت اقدام به برگزاری ۳۰ کارگاه آموزشی برای بهره‌برداران و متقاضیان کرده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت به مزایای محصولات گلخانه‌ای اشاره کرد و گفت: افزایش بهره‌وری آب، ارتقای کیفیت محصول، افزایش عملکرد در واحد سطح، بازار پسندی محصول، افزایش صادرات و ایجاد فرصت‌های شغلی بیشتر از جمله مزایای کشت‌های گلخانه‌ای است.

مرودشت در ۴۵ کیلومتری شمال شیراز است.

۹۸۷۳ /‏۱۸۷۶‬

اخبار مرتبط