آموزش های مهارتی راهکاری موثر برای نجات بهبودیافتگان مواد مخدر

یاسوج- ایرنا- بر اساس نظر کارشناسان امور اجتماعی ، ارائه آموزش مهارتی و کاربردی توسط مراکز فنی و حرفه ای راهکاری اثر گذار برای کاهش آسیب ها و روی نیاوردن دوباره بهبود یافتگان مواد مخدر است .

به گزارش ایرنا، افزایش گرایش افراد در جامعه به مصرف انواع مواد مخدر سبب شده نشست های گوناگونی با هدف کنترل و کاهش این آمار توسط متولیان امر برگزار شود.

در این میان دلایل متفاوتی در گسترش این معضل اجتماعی اثر گذار هستند که می توان با راهکارهای اصولی از آلوده شدن بسیاری از جوانان، نوجوانان و افراد جامعه به مواد مخدر جلوگیری کرد.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار کهگیلویه و بویراحمد روز دوشنبه در نشست کمیته تشکل های مردمی مبارزه با مواد مخدر استان در مرکز فنی و حرفه ای یاسوج، اظهار داشت: باید از ظرفیت های آموزشی فنی و حرفه ای برای صیانت از بهبود یافتگان استفاده لازم را برد تا زمینه بازگشت این افراد به مواد مخدر فراهم نشود.

محمدکاظم نظری افزود: اگر آموزش های فنی و حرفه ای به صورت کاربردی به افراد به ویژه بهبود یافتگان آموزش داده شوند، زندگی آنها دچار تحولی چشمگیر خواهد شد.

وی بیان کرد: با توجه به آمار های موجود باید تا حد امکان تلاش شود زمینه دسترسی افراد به مواد مخدر در کهگیلویه و بویراحمد کاهش یابد.

وی عنوان کرد: بسیاری از خانواده ها از راحتی و در دسترس بودن این مواد در جامعه گلایه مند هستند که باید کارهای بیشتری توسط متولیان امر در این زمینه انجام شود تا دغدغه مردم را کاهش داد.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: نیاز است دانشگاه های این استان اعم از دانشگاه یاسوج و علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد با انجام کارهای تحقیقاتی و پژوهشی در زمینه مبارزه با مواد مخدر راهکارهای علمی ارائه دهند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای کهگیلویه و بویراحمد نیز با توجه به نقش موثر آموزش های مهارتی برای بهبود یافتگان از مواد مخدر، گفت: مهارت آموزی نقش موثری در ایجاد اشتغال مولد و پایدار دارد.

فرج الله راد افزود: در سال ۹۷ بر اساس قرارداد منعقد شده بین ستاد مبارزه با مواد مخدر و سازمان آموزش فنی و حرفه ای کهگیلویه و بویراحمد از مجموع ۶۱۲ نفر (تعهدات نفر دوره) ۵۴۹ نفر در آموزش های مهارتی این سازمان شرکت کردند.

وی بیان کرد: دوره های برگزار شده شامل پرورش زنبور، لوازم خانگی، سرویس و نگهداری خودرو، کمک لوله کش، کارآفرینی و تعمیر لامپ کم مصرف بودند.

مدیرعامل موسسه فرهنگی پژوهشی کلکل نوین دنا نیز گفت: مصرف مواد مخدر گل در بین افراد دهه ۱۳۸۰ در این استان به طور چشمگیر افزایش یافته که این امر نگران کننده است.

رضا خلیلی بیان کرد: بر اساس بررسی های انجام شده، میانگین دسترسی افراد به مواد مخدر در کهگیلویه و بویراحمد، حدود یک ساعت است و بیشتر مکان و محله های توزیع کننده مشخص هستند.

کارشناس مسئول آموزش پلیس مبارزه با مواد مخدر کهگیلویه و بویراحمد نیز ابراز داشت: یکی از دلایل اصلی دسترسی آسان به مواد مخدر در استان وجود تقاضای زیاد افراد است.

کرامت الله عطایی افزود: در سال جاری میزان کشفیات مواد مخدر در کهگیلویه و بویراحمد حدود ۵۵ درصد افزایش داشته است.

وی عنوان کرد: برخی جوانان به واسطه ضعف اقتصادی و بیکاری به عنوان ساقی به فروش مواد مخدر روی آورده اند.

در این نشست در مورد برخی از مشکلات موجود در زمینه درمان معتادان از جمله کم بودن زمان اقامت این افراد در مراکز درمانی برای کامل شدن دوره درمان، تعطیلی کمپ های ترک اعتیاد به سبب وجود معارض محلی مباحثی مطرح شد.

۹۸۶۸/‏۱۶۶۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =