طراحی لباس ایرانی اسلامی با نگاه به صادرات انجام شود

اراک - ایرنا - معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی گفت: طراحی لباس های ایرانی اسلامی باید با نگاه به صادرات محور تولید شود و برای تصاحب بازارهای خارجی برنامه داشته باشد.

به گزارش ایرنا، «بهروز اکرمی» روز دوشنبه در آیین اختتامیه ششمین جشنواره استانی و نودو نهمین جشنواره کشوری مد و لباس در اراک، افزود: طراحی مد و لباس ایرانی اسلامی باید به گونه ای صورت بگیرد که علاوه بر تامین نیاز داخل و جلب رضایت مخاطبان در بازارهای داخلی قابلیت رقابت را داشته باشد و ضمن تولید ثروت پیام های فرهنگی کشور را آن سوی مرزها منتقل کند.

وی ادامه داد: بیش از یک میلیارد مسلمان در جهان وجود دارد که طراحان و دست اندرکاران صنف پوشاک باید از این فرصت طلایی نهایت بهره را ببرند و با  محصولات با کیفیت سهم مناسبی را از بازار داخلی و خارجی برای خود تعریف کنند.

 معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی خاطرنشان کرد: حضور فعال تولیدکنندگان در بازارهای داخلی و خارجی علاوه بر افزایش درآمد اقتصادی، مناسبات اشتغال را نیز متحول کرده و به حل معضل بیکاری کمک می کند.

اکرمی گفت:  جشنواره ها و نمایشگاه های مد و لباس برای افزایش کارایی، شناسایی و معرفی داشته های این بخش به مردم کشور و جهان باید با محوریت بخش خصوصی ادامه حیات دهند و حوزه دولتی تنها نقش حمایتی برعهده داشته باشد.

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی نیز در این آیین گفت: طراحان لباس باید پیوند اسلامیت و هویت ایرانی را در تولیدهای خود روز به روز برجسته تر کنند تا بتوانند حضور پررنگتری در بازارهای و بین مصرف کننده ها داشته باشند.

حجت الاسلام «عباس دانشی» افزود: آثار حاضر در ششمین جشنواره استانی و نودو نهمین جشنواره کشوری مد و لباس استان نسبت به جشنواره سال گذشته ۵۰ درصد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: ۲۰۶ اثر در ششمین جشنواره استانی و نودو نهمین جشنواره کشوری مد و لباس ارایه شده  که ۱۵۰ اثر توسط داوران گزینش شد و ۳۰ اثر متعلق به ۳۹  هنرمند طراح برتر شناخته شد.

مدیرکل فرهنگی و ارشاد اسلامی استان مرکزی گفت: این جشنواره امسال با همکاری ۲ دستگاه فرهنگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و این اداره کل برگزار شده است.

حجت الاسلام دانشی افزود: هدف از این جشنواره نهادینه کردن فرهنگ حجاب و عفاف در لایه های مختلف جامعه و پیوند بین طراحان لباس با تولیدکنندگان بوده است.

در این آیین از برگزیدگان ششمین جشنواره استانی و نودو نهمین جشنواره کشوری مد و لباس تقدیر شد.

ششمین جشنواره مد و لباس استان مرکزی همزمان با هفته حجاب و عفاف از ۱۷ تا ۲۱ تیرماه جاری در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی استان در اراک برگزار شد.

۱۹۵۵/۶۰۱۳/