معاون علمی رییس‎جمهوری ۳ طرح فناورانه دانشگاه بجنورد را رونمایی کرد

بجنورد- ایرنا- ۳ طرح فناورانه دانشگاه بجنورد، روز دوشنبه با حضور سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، رونمایی شد.

مدیرعامل شرکت دانشگاهی توسعه فناوری دانشگاه بجنورد گفت: این شرکت پنج طرح فناورانه را به عنوان اختراع ثبت کرده که تاکنون سه طرح به مرحله تجاری سازی رسیده است.

امین جودت در حاشیه بازدید معاون علمی و فناوری رییس جمهوری از این طرح ها در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه محصول نهایی این طرح ها به مرحله فروش رسیده است، افزود: این اختراعات شامل دستگاه زرد سود کن توسط نیولایزر، ذخیره سازی شیمیایی سرما، دستگاه چیلتر آبگرمکن تلفیقی یکپارچه، دستگاه فزاینده اصطکاک لاستیک خودرو و رگولاتور زمین گرمایی تقلیل گاز است که تا کنون سه طرح نخست آن وارد مرحله تجاری سازی شده است.

وی گفت: شرکت دانشگاهی توسعه فناوری دانشگاه بجنورد در سال ۹۷ در این مرکز آموزش عالی ایجاد شده که ۳۵ درصد سهام آن مربوط به دانشگاه و ۶۵ درصد متعلق به اعضای هیأت علمی و بخش خصوصی است که در زمینه محیط زیست و انرژی فعالیت می‌کند.

وی اظهار داشت: در این شرکت تجهیزات آزمایشی با همکاری کارخانه‌ها و صنایع نصب شده و تاکنون سه میلیارد ریال اعتبار برای راه اندازی این آزمایشگاه هزینه شده است.

به گزارش ایرنا معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین از پروژه استخراج رنگدانه پروتئینی فیکوسیانین از ریزجلبک اسپیرولینا پلاتنسیس دانشگاه بجنورد نیز دیدن کرد.

پژوهشگران آزمایشگاه محیط زیست و انرژی دانشگاه بجنورد اخیراً موفق به استخراج رنگدانه پروتئینی فیکوسیانین از ریزجلبک اسپیرولینا پلاتنسیس شده اند.

به گفته رئیس دانشگاه بجنورد، فیکوسیانین، نوعی فیکوبیلی پروتئین است که به تازگی گزارش‌های متعددی بر داشتن خواص فارماکولوژیک گوناگون از آن گزارش شده و از جمله اثرات آنتی‌اکسیدانی، ضد التهابی، خواص محافظتی کبد و اعصاب فیکوسیانین طی مطالعات تجربی برای آن ذکر شده است.

به گزارش ایرنا همچنین دکتر ستاری، در آئین غبارروبی، عطرافشانی و نثار گل بر مزار شهدای گمنام مدفون در دانشگاه بجنورد شرکت کرد.

دانشگاه بجنورد در مهر سال ۱۳۹۴ راه اندازی شد و هم اکنون افزون بر چهار هزار دانشجو در ۴۷ رشته تحصیلی کارشناسی ارشد و کارشناسی زیر نظر ۱۷۰ عضو هیأت علمی تحصیل می‌کنند.

در استان خراسان شمالی بیش از ۴۰ هزار دانشجو در دانشگاه‌های دولتی، پیام نور، آزاد و سایر مراکز آموزش عالی تحصیل می‌کنند.

۳۰۰۷/‏۵۱۳۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =