سالانه سه هزار نفر بدلیل کمبود عضو جان خود را از دست می‌دهند

خرم آباد - ایرنا - رئیس اداره پیوند و بیماری‌های خاص وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفت: روزی هفت تا ۱۰ نفر و به عبارتی حدود سه هزار نفر در سال بدلیل کمبود عضو جان خود را در کشور از دست می دهند.

به گزارش ایرنا کتایون نجفی زاده روز دوشنبه در جلسه آموزشی پیوند اعضا که در محل سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد، اظهار داشت: سال گذشته ۹۲۳ بیمار مرگ مغزی در کشور اقدام به اهدا عضو کردند.

به گفته وی هر فرد مرگ مغزی می‌تواند ۸ عضو بدنش را اهدا کند.
نجفی زاده در خصوص وضعیت اهدا عضو در لرستان گفت: متأسفانه باید بگوئیم آمار این استان مناسب نیست اما می‌توان با برنامه ریزی در این عمل خیر اقدام کرد.
وی ادامه داد: در لرستان سالانه حدود ۴۵ بیمار مرگ مغزی قابل اهدا عضو وجود دارد که از ۱۵ سال پیش تاکنون ۴۲ مورد اهدا عضو در این استان صورت گرفته در حالیکه این میزان می‌توانست به ۶۷۵ مورد برسد.
رئیس اداره پیوند و بیماری‌های خاص وزارت بهداشت ادامه داد: حدود ۶۰۰ بیمار دیالیزی نیز در این استان وجود دارد که از این تعداد ۲۰۰ نفر نیازمند پیوند کلیه هستند.
وی با بیان اینکه رسانه‌ها می‌توانند با اطلاع رسانی در خصوص این مسئله نقش مهمی داشته باشند توضیح داد: فرهنگ سازی یکی از مهمترین راه‌هایی است که با آن درگیریم زیرا راضی کردن خانواده‌ها در این خصوص بسیار مهم است.
نجفی زاده با بیان اینکه یک درصد مرگ‌ها در کشور مرگ مغزی است افزود: یک مرگ مغزی حداکثر دوهفته زنده می‌ماند اما با گذشت زمان احتمال استفاده اعضا به سرعت کمتر می‌شود لذا با حالت کما بسیار متفاوت است پس بر خلاف برخی باورهای عمومی زنده شدن فردی که دچار مرگ مغزی شده عملاً امکان ندارد.
نجفی زاده فرهنگ سازی و هم افزایی در زمینه اهدا عضو را مهمترین مرحله موفقیت در انجام این مسئله دانست و گفت: خانواده‌ها در لحظه حادثه امکان تصمیم گیری ندارند و اگر پیش زمینه فکری در این خصوص نداشته باشند زمان بسیار زیادی صرف تشریح مسئله و راضی کردن این عزیزان صرف خواهد شد که در همین زمان ممکن است بسیاری از اعضا قابلیت استفاده را از دست بدهند.
/ ‏۶۰۶۰/‏۷۲۶۴

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =