۳۱ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۳۶
کد خبرنگار: 1229
کد خبر: 83406196
۰ نفر
لوبلاگ: وضع تحریم ها علیه حزب الله چاره کار نیست

تهران- ایرنا- لوبلاگ در مطلبی با بیان اینکه تحریم های اخیر دولت ترامپ علیه حزب الله بیشتر نمادین است، نوشت: واشنگتن به جای وضع تحریم های تازه علیه حزب الله، نخست باید سیاست منطقی و یکپارچه ای در قبال لبنان در پیش گیرد.

"جو ماکارون" از اعضای ارشد مرکز عرب واشنگتن دی سی در نوشتاری با عنوان "نمادگرایی پشت آخرین تحریم های آمریکا علیه ایران" افزود: در حالیکه آخرین دور تحریم های آمریکا علیه حزب الله که در تاریخ ۹ ژوئیه (تیرماه) تحمیل شد، به شیوه نمادین فشار آمریکا بر حزب الله را نشان می دهد و این فشار نمادین در راستای رویکرد "دونالد ترامپ" به ایران و رهبران حزب الله و با هدف تغییر پویش های سیاسی لبنان انجام می گیرد.

دولت ترامپ از زمان روی کار آمدن با رویکردی تدریجی ۸ عضو اصلی حزب الله در مجلس شورای لبنان را تحت تحریم قرار داده است. هدف نخست در ماه مه ۲۰۱۷ (اردیبهشت ۹۶) "هاشم صفی الدین" رئیس شورای اجرایی حزب الله است. سال بعد، در ماه مه ۲۰۱۸ (اردیبهشت ۹۷) ۵ عضو دیگر هدف قرار گرفتند:

"حسن نصرالله"، "نعیم قاسم" معاون نصرالله و "حسین خلیل" دستیار وی در امور سیاسی، "ابراهیم امین السید" که شورای سیاسی را رهبری می کند و "محمد یزبک" رئیس شورای قضایی اختلافات حزبی را برعهده دارد. در ۹ ژوئیه ۲۰۱۹ (تیر ماه سالجاری) هدف هفتم به تصویب رسید: "محمد رعد" که نماینده حزب الله در پارلمان است. تنها عضو مجلس که تحریم نشده، جواد نورالدین است که هیچ مقام خاصی ندارد و در صورت نیاز میان شاخه نظامی و سیاسی گروه ارتباط برقرار می کند.

در ادامه مطلب درج شده در این تارنمای آمریکایی دارای مواضع ضد جنگ می خوانیم: با این وجود، نماد سیاسی در آخرین دور تحریم ها علاوه بر محمد رعد، شامل "امین شرری"، همکار او و رئیس هماهنگی حزب الله، وفیق صفا (که براساس بیانیه وزارت خزانه داری، به اشتباه موقعیت وی به عنوان رئیس دستگاه امنیتی حزب الله عنوان شده است) می شود. نمادگرایی تحریم رعد از آنجا مشخص می شود که او از سال ۱۹۹۲ رئیس بلوک پارلمانی حزب الله بوده است و این نخستین بار است که ایالات متحده یک چنین مقامی را در فهرست تحریم های خود قرار می دهد.

دولت ترامپ نماینده سیاسی حزب الله را هم در پارلمان هدف قرار می دهد که این امر در راستای کارزار فشار بر این گروه است. وزارت خزانه داری ایالات متحده اشاره کرده این تحریم ها نشان می دهد که حزب الله" از قدرت سیاسی خود برای فساد و بهره برداری از عناصر مالی و امنیتی لبنان استفاده می کند و از نظام دموکراتیک و ارزش های کشور سوءاستفاده می کند."

تمام راه هایی که شاخه نظامی حزب الله را به نهادهای امنیتی لبنان پیوند می دهد، از طریق "وفاق صفا" می گذرد. صفا پیش از این مذاکره کننده اصلی حزب الله برای مبادله زندانیان با اسرائیل بوده است. وی در تمامی فعالیت های اجتماعی لبنان حضور دارد و خود را در دسترس رسانه ها می گذارد و یکی از شخصیت های تاثیرگذار حزب الله است. در حالی که او یک همکار کلیدی حزب الله و از رهبران آن بشمار می رود، جایگاه سیاسی حزب خود را با شرکت در انتخابات مجلس در سال ۲۰۱۸ پایین آورد.

امین شری یک بازرگان در بلوک پارلمانی حزب الله است و نقش مخفیانه ای میان حزب الله و بانک های لبنان ایفا می کند، به همین دلیل وزارت خزانه داری آمریکا او را تهدیدی برای موسات مالی می داند.

از طرفی، تحریم های اخیر دولت ترامپ علیه حزب الله این پیام را به "سعد حریری" نخست وزیر این کشور می فرستد که بیشتر از "میشل عون" رئیس جمهوری لبنان که روابط نزدیکی با حزب الله دارد، فاصله بگیرد و همچنین به اروپایی ها بفهماند تا هر دو شاخه سیاسی و نظامی حزب الله را تحریم کند. در حالیکه دولت ترامپ در تلاش است تا دستکم در کمترین حالت فاصله میان حکومت حریری و حزب الله را بیشتر کند، رهبران سیاسی لبنان تلاش می کنند معامله ریاست جمهوری ۲۰۱۶ لبنان را به چالش بکشند.

معامله ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ یک توافق ضمنی میان ایالات متحده و ایران بود و آن دسته از رهبران بیروت که از آن بهره ای نبردند، تلاش می کنند از تنش تازه بین واشنگتن و تهران بهره ببرند. این نه اولین بار نیست و آخرین بار هم نخواهد بود که رهبران لبنان تلاش می کنند از حمایت های خارجی برای تحکیم قدرت خود در داخل استفاده کنند.

یکی از آخرین آسیب هایی که دولت ترامپ به لبنان می زند، میانجی گری ایالات متحده در مورد اختلاف مرزی میان لبنان و اسرائیل است. "دیوید ساترفیلد" وظیفه این میانجیگری را از سوی آمریکا برعهده گرفته اما طی آخرین سفر خود به بیروت، هیچ پیشرفتی نداشت. در حالی که به نظر می رسد دولت ترامپ به این میانجی گری متعهد است، ممکن است مذاکرات با اسرائیل در این پیش زمینه بیش از آنچه تصور می شود به طول انجامد و این خود نشان دهنده برنامه های متناقض کاخ سفید در خاورمیانه است.

اما اعتماد به نفس دولت ترامپ در ماه های اخیر برای توانایی نفوذ در سیاست لبنان افزایش یافته، به ویژه پس از آنکه واشنگتن توانست فشار بر بیروت را برای شرکت در مذاکرات مرزی با اسرائیل بالا ببرد. بنابراین رهبران لبنان منتظر هستند ببینند دولت ترامپ که اعلام کرده بود نیروهایش را از سوریه بیرون می آورد قرار است چگونه عمل کند. آنها وضوح به یاد می آورند که دولت "جورج دابلیو بوش" هنگامی که قرار بود حزب الله را در سال ۲۰۰۸ به کنترل درآورد هیچ تلاشی نکرد و در حال حاضر هم تحریم های وضع شده از سوی دولت ترامپ تنها یک قطعه از پازل است و ایالات متحده ابتدا باید یک سیاست منطقی و یکپارچه در قبال لبنان در پیش گیرد.

"تارنمای لوبلاگ از نام جیم لوب سردبیر این تارنما، روزنامه نگار کهنه کاری که گزارش های تحلیلی از سیاست خارجی واشنگتن در قبال خاورمیانه می نوشت گرفته شده است. این تارنما اولین وبلاگ برای دریافت جایزه "آرتور راس" برای گزارش گیری و تجزیه و تحلیل مستقل از آکادمی دیپلماسی آمریکا در سال ۲۰۱۵ بود. این تارنما در سال ۲۰۰۸ راه اندازی شد و هدفش بیشتر تحلیل سیاستهای اتخاذ شده از سوی واشنگتن در قبال تهران بود".

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =