۱ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۹:۱۸
کد خبرنگار: 931
کد خبر: 83406171
۱ نفر

برچسب‌ها

کتاب "اصفهان، هنر و ایمان" روایت تصویری از دیار نصف جهان

اصفهان-ایرنا- کتاب اصفهان، هنر و ایمان تلفیق زیبایی از سه گانه ایمان،علم و هنر و روایتی تصویری از دیار نصف جهان است. در کنار تصاویر زیبا از شهر، نگارنده مطالب ارزنده ای در خصوص تصاویر و پردارش تصاویر رقمی در اختیار خواننده می گذارد.

به عقیده صاحبنظران، عکاسی معماری یکی از سخت‌ترین سبک‌های عکاسی در دنیاست، این سختی در عکاسی از بناهای تاریخی شهر اصفهان نمود بیشتری دارد، چون عکاس برای نمایش عظمت ابن بناها راهی ندارد به جز آنکه روح آن بنا را نیز به تصویر بکشد.

به عنوان نمونه یک عکاس که می‌خواهد از میدان نقش جهان اصفهان عکاسی کند باید ضمن مطالعه پیشینه تاریخی آن، حداقل هفته‌ها این سازه با عظمت را از زوایای گوناگون ببیند و همه شرایط نوری را بررسی کند تا عکس‌هایش بتواند معنا داشته باشد.

دوربین‌های رقمی به طور معمول دارای سخت افزارهای ویژه مجهز به نرم افزارها و الگوریتم‌های پردازش تصویر هستند که داده‌های خام را از حسگرهای تصویر، به یک تصویر تصحیح شده رنگی در یک فرمت فایل تصویری استاندارد تبدیل می‌کند.

پردازش تصویر رقمی استفاده از الگوریتم‌های بسیار پیچیده‌تر را میسر می‌سازد و می‌تواند عملکردی پیچیده‌تر در کارهای ساده، و هم پیاده سازی روش‌هایی که توسط ابزار آنالوگ غیرممکن است را ارائه کند. از نمونه پر کاربرد از این الگوریتم‌ها،
می‌توان به روش‌های فیلترینگ تصویر اشاره کرد. بیشک اطلاع از نحوه عمل پردازش تصاویر رقمی، افق جدیدی پیش روی فرد علاقمند به این حوزه قرار می‌دهد.

کتاب اصفهان، هنر و ایمان یادگاری ارزنده از میراث هنری نصف جهان و پیش زمینه‌ای برای آگاهی از پردازش تصاویر رقمس است که توسط دکتر سید امیر حسن منجمی از اساتید برجسته دانشگاه اصفهان به رشته تحریر در آمده است.

‌وی که زاده سال ۱۳۴۷ در اصفهان و دانش آموخته دانشگاه‌های صنعتی اصفهان، شیراز و بریستول انگلستان دررشته مهندسی کامپیوتر است. اکنون استاد تمام دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه اصفهان است.

تخصص نگارنده هوش مصنوعی، پردازش تصویر و شبکه‌های عصبی است، عکاسی آماتور تفریح اصلی اوست و به فرهنگ و تاریخ شهر اصفهان علاقمند است .۰

نویسنده هدف از تدوین این کتاب را در وحله اول ادای دین به هنر و هنرمند با ایمان اصفهانی بر می‌شمرد و از این رو در فصل نخست کتاب به و گردآوری مجموعه‌ای از عکس‌ها اصفهان و مختصری از مطالب با این محور و منظور پرداخته.

هدف دیگری که نگارنده در این کتاب دنبال می‌کند، آشنایی خواننده علاقمند با ابتدایی‌ترین مباحث پردازش تصاویر رقمی می‌باشد. بنابراین این کتاب شامل دو فصل کاملاً متفاوت است فصل اول به عکس‌های نگارنده با محور اصفهان، هنر و ایمان اختصاص یافته و در فصل دوم به کمک مثال‌هایی عملی، درآمدی بر پردازش تصاویر رقمی دارد.

این کناب در ۱۸۹ صفحه حاوی ۱۰۸ قطعه عکس زیبا با جلد اعلای گالینگور و چاپ رنگی با کیفیت بر روی کاغذ کلاسه توسط انتشارات جنگل تهیه شده است.

۳۰۸۰/۶۰۲۶/

.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =