مرکز نوآوری صنایع معدنی راه اندازی می شود

تهران- ایرنا- رئیس دانشکده مهندسی معدن دانشگاه صنعتی امیرکبیر از ایجاد مرکز نوآوری معدنی و صنایع معدنی در این دانشگاه در آینده نزدیک خبر داد و گفت: این مرکز در مساحتی بالغ بر 160 متر مربع با مشارکت بخش خصوصی راه اندازی می شود.

به گزارش روز دوشنبه دانشگاه صنعتی امیرکبیر، «همایون کتیبه» افزود: تیم های تحقیقاتی در این مرکز  ایده های خود را مطرح و زمینه تولید و تجاری سازی ایده های خود را ایجاد می کنند. 

وی ادامه داد: همچنین قرار است در برج فناوری دانشگاه، شتاب دهنده معدنی ایجاد کنیم که در این شتاب دهنده ایده های مطرح شده در مرکز نوآوری این دانشکده بررسی می شود و درصورت به نتیجه رسیدن ایده ها، شرکت های دانش بنیان ایجاد می شود.

 رئیس دانشکده مهندسی معدن دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهارداشت: در کافه معدن و مرکز نوآوری دانشکده محدودیت پذیرش نداریم به نحوی که پذیرش در این مراکز تنها مختص دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیست بله اگر فردی ایده ای داشته باشد و ایده وی پس از ارزیابی ها به تصویب برسد، می تواند در این مراکز فعالیت کند. این دانشکده در طرح ملی میدان نفتی دارخوین نیز همکاری تنگاتنگی دارد.

کتیبه با بیان اینکه فارغ التحصیلان این دانشکده در بسیاری از صنایع و معادن داخلی و خارجی مشغول به کار هستند، گفت: فارغ التحصیلان دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه امیرکبیر به عنوان عضو هیات علمی در بسیاری از دانشگاه های داخلی و خارجی مشغول به تدریس و تحقیق هستند.

وی یادآور شد: سطح علمی فارغ التحصیلان این دانشکده در جایگاهی است که بسیاری از دانشگاه های اروپایی، آمریکایی و استرالیا خواهان جذب آنها هستند.

رئیس دانشکده مهندسی معدن و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر همچنین اظهار داشت: این دانشکده با بخش های مختلف معدنی کشور ارتباط دارد. همچنین فارغ التحصیلان این دانشکده در حوزه های عمرانیِ مرتبط با مباحثِ مختلف مهندسی زمین، سد سازی، اکتشاف و استخراج نفت و راه سازی نیز مشغول به فعالیت هستند.

کتیبه خاطرنشان کرد: این دانشکده با بسیاری از شرکت های بخش خصوصی و دولتی قرارداد منعقد کرده است و بنا داریم این فعالیت ها گسترش یابد.

وی با بیان اینکه قدم های بسیار مثبتی در دانشکده مهندسی معدن و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر برای توسعه ارتباط صنعت و دانشگاه برداشته شده است، گفت: در حاشیه فضای فیزیکی دانشگاه با همکاری بخش خصوصی، «کافه معدن» در حالِ راه اندازی است. این کافه پس از راه اندازی بستری برای ارتباطات فعالان در حوزه معدن خواهد شد.

راه اندازی مرکز اصالت سنجی سنگ های قیمتی در دانشکده

رئیس دانشکده مهندسی معدن و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر از دیگر برنامه های این دانشگاه را راه اندازی مرکز اصالت سنجی سنگ های قیمتی بیان کرد و یادآور شد: این مرکز مسئولیت بررسی و صدور گواهی نامه برای سنگ های قیمتی را برعهده خواهد داشت. در حال حاضر مراکز معتبر و شناخته شده در سطح دانشگاهی در این زمینه بسیار کم است.

کتیبه با بیان اینکه دانشکده مهندسی معدن و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر تلاش دارد ارتباط خود را با صنعت تقویت کند، افزود: با تقویت این ارتباط بستر فعالیت های دیگر دانشکده نیز فراهم می شود.

طراحی و ساخت دستگاه منحصر به فرد توسط دانشجوی دکتری دانشکده

رئیس دانشکده مهندسی معدن و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر تصریح کرد: توسط دانشجویان دکتری این دانشکده دستگاه تست مقاومت سه محوری طراحی و ساخته شده است که در آزمایشگاه مکانیک سنگِ این دانشکده در حال بهره برداری است. تست های مربوط به این دستگاه انجام شده و این دستگاه هم اکنون فعال است.

کتیبه اضافه کرد: این دستگاه در بسیاری از مطالعات مکانیک سنگی مانند سدسازی، راه سازی و تونل سازی مورد استفاده است.

توجه بخش دولتی به دانشگاه ها بیشتر شده است

رئیس دانشکده مهندسی معدن ومتالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر همچنین اظهار داشت: باتوجه به فضای تحریمی که در کشور حاکم است گرایش بخش خصوصی و دولتی به دانشگاه ها افزایش یافته است.

 کتیبه افزود: در کشور نیروی انسانی از ظرفیت و توانایی زیاد برخوردار است اما این توانایی ها عمدتاً بالقوه است و برای اینکه این توانایی ها بالفعل شود باید بستر لازم را آماده کنیم که یکی از بسترها ارتباط صنعت و دانشگاه است. یکی از دلایل عدم شکل گیریِ کاملِ ارتباط صنعت و دانشگاه در کشور این است که نگاه عمده صنعت ما به خارج بوده است اما به دلیل تحریم و هزینه های زیاد ارزی اکنون این مراکز علاقه دارند با دانشگاه های کشور ارتباط برقرار کنند.

وی گفت: در این راستا دانشگاه ها نیز باید بستری را فراهم کنند تا پاسخگوی نیازهای صنایع باشند. بنابراین باید سیستم دانشگاه ها چابک شود تا قادر باشیم سریع تر جوابگوی نیازهای صنعت باشیم. در دانشگاه صنعتی امیرکبیر زیرساخت های خوبی، همانند برج فناوری، ایجاد شده که بتوانیم در زمینه ارتباط با صنعت فعالیت ها را تسهیل کنیم.

عضو هیات علمی دانشگاه امیرکبیر خاطر نشان کرد: صنعت به ویژه بخش خصوصی به دنبال ارتباط با دانشگاه ها است اما تحمل بروکراسی های اداری را ندارند و اگر نتوانیم سیستم را فعال و چابک کنیم، نمی توانیم از این فرصت استفاده کنیم.

برنامه ریزی برای کاهش وابستگی دانشکده مهندسی معدن به بودجه های دولتی

 کتیبه تصریح کرد: یکی از اهداف دراز مدت ما در دانشکده مهندسی معدن این است که تا حد زیادی وابستگی خود به بودجه دولتی را کاهش دهیم چراکه بودجه های دولتی بسیار نوسان دارد و تکیه بر بودجه دولتی ما را دچار روزمره گی می کند.

وی گفت: برای توسعه بیشتر نیازمند بودجه های بیشتری هستیم که دولت نمی تواند آن را تامین کند.

وی اظهار داشت: ارتباط ما با بخش صنعت به معنای بازی برد- برد است چرا که هم صنعت و هم دانشگاه از این ارتباط سود خواهند برد.

رئیس دانشکده مهندسی معدن و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر به فعالیت های بین الملل دانشکده مهندسی معدن و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اشاره کرد و گفت: این دانشکده با موسسه «جی ای زد» آلمان ارتباط دارد که این موسسه درخصوص آموزش در حوزة آموزشیِ دانشگاههای افغانستان فعال است.  با همکاری موسسه «جی ای زد» المان یک دوره آموزشی تخصصی برای اساتید و کارشناسان کشور افغانستان برگزار کردیم که درآمد ارزی نیز برای دانشگاه به همراه داشت.

کتیبه ادامه داد: این دانشکده در حال حاضر، با کمک معاونت بین الملل دانشگاه، همکاری مشترک آموزشی در مقطع کارشناسی ارشد با دانشگاه مونتان اتریش و فرایبرگ آلمان دارد، بدین شکل که دانشجویان ما یک ترم را در اتریش و یک ترم را در آلمان و مابقی دورة کارشناسی ارشد خود را در ایران می گذارنند. همچنین فارغ التحصیلان این دانشکده در وزارتخانه هایی مانند نیرو و راه و شهرسازی مشغول به فعالیت هستند.

وی تصریح کرد: در حوزه متالورژی نیز فارغ التحصیلان این دانشکده در تمامی بخش های خصوصی و دولتی که مرتبط با این موضوع هستند فعالیت می کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =