۳۱ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۳۶
کد خبرنگار: 957
کد خبر: 83406142
۰ نفر

برچسب‌ها

نصب سیلندر گاز مایع در خودرو غیرمجاز است

سنندج - ایرنا - طبق اعلام کارشناسان، نصب سیلندر گاز مایع در خودرو و استفاده از آن به دلیل خطر انفجار، غیرمجاز و غیرقانونی است.

نایب رئیس اتحادیه تعمیرکاران خودرو سنندج روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: براساس مصوبه شورای شهر، استفاده از سیلندر گاز مایع(LPG) و نصب آن در خودرو غیرمجاز و با متخلفان برخورد می‌شود.

جلال نوری اضافه کرد: با رانندگانی که از کپسول گاز مایع برای سوخت خودرو استفاده می‌کنند برخورد می شود، چرا که این سوخت برای خودرو غیراستاندارد و خطر انفجار آن بسیار بالا است.

وی با بیان اینکه به خودروهایی که از سوخت گاز مایع استفاده می کنند، گواهی معاینه فنی داده نمی‌شود، یادآور شد: پلیس راهور به خودروهایی که این سیلندرها روی آن نصب شده گواهی تاییدیه معاینه فنی ارائه نمی‌دهد.

نایب رئیس اتحادیه تعمیرکاران خودرو سنندج از کاهش استفاده کنندگان از این سیلندرها برای سوخت مورد نیاز خودرو خبر داد و گفت: با کپسول پرکنی های متخلف نیز برخورد می‌شود.

مدیر روابط عمومی شرکت گاز کردستان نیز نصب سیلندر گاز مایع بر روی خودروها را خطرناک اعلام کرد و گفت: در سیلندر CNG، سوخت در فاز گازی قرار دارد و بوسیله شیلنگ و اتصالات به کاربراتور خودرو انتقال می‌یابد که در صورت نشت در فاز گازی و در حجم کم تحت کنترل است.

هوشنگ اولی‌زاده افزود: اما در سیلندر گاز مایع، سوخت در فاز مایع است و در صورت انتقال آن به داخل موتور، با توجه به تغییر فاز به ۲۷۰ برابر حجم گاز مایع تبدیل می‌شود و می‌تواند به سرعت فضای داخل موتور را پر کرده و مخلوط قابل انفجار را تشکیل دهد که با ایجاد جرقه توسط دینام و یا هر یک از وسایل برقی داخل موتور، انفجار شدید روی می‌دهد.

وی یادآور شد: همچنین در صورت کوچکترین تصادفی، بدلیل قابل مهار نبودن کامل سیلندر احتمال پاره شدن شیلنگ و بروز حادثه های دلخراش نیز وجود دارد.

شهر سنندج حدود ۵۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.

در این شهرستان هشت مرکز معاینه فنی فعال و حدود ۱۵۰ هزار خودرو وجود دارد.

۷۳۵۵ / ۳۰۳۴

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =