آذربایجان ‌غربی گرمای ۴۱ درجه را تجربه کرد

مهاباد- ایرنا- رییس اداره هواشناسی مهاباد گفت: با تداوم فعالیت الگوی تابستانی، در شبانه روز گذشته برای نخستین بار در سال جاری آذربایجان‌غربی گرمای ۴۱ درجه سانتی‌گراد را تجربه کرد.

اردلان محمدپور روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با استقرار توده هوای پر ارتفاع جنب حاره و تداوم پایداری هوا در شبانه روز گذشته هوا در بوکان و شاهین‌دژ به ۴۱ درجه سانتی‌گراد رسید و این ۲ شهر گرم‌ترین نقاط استان بودند.

وی اضافه کرد: در همین روز پلدشت با دمای ۳۹ درجه سانتی‌گراد، پیرانشهر ۳۸ درجه سانتی‌گراد و مهاباد با ۳۷ درجه سانتی‌گراد گرمترین نقاط استان بودند و پیش بینی می شود این روند افزایش دمای هوا تا روز چهارشنبه تداوم داشته باشد.

وی ادامه داد: پیش‌بینی نقشه‌های هواشناسی نشان از حاکم بودن جوی آرام و به نسبت پایدار برای ۲ روز آینده در منطقه است و تداوم روند افزایشی دما در بعدازظهرها با احتمال افزایش ابر و وزش باد در برخی از مناطق مستعد دور از انتظار نیست.

وی اظهار داشت: در ۲۴ ساعت گذشته بوکان و شاهین‌دژ با حداکثر دمای ۴۱ درجه سانتی‌گراد گرم‌ترین شهرهای استان و چالدران با حداقل دمای ۱۵ درجه سانتی‌گراد خنک‌ترین نقطه استان بود.

رییس اداره هواشناسی مهاباد بیان کرد: در شبانه‌روز گذشته دمای هوای ارومیه بین ۲۰ و ۳۴ درجه سانتی‌گراد و مهاباد بین ۲۲ تا ۳۷ درجه سانتی‌گراد در نوسان بود.

وی در خصوص رکورد گرمترین روز در آذربایجان‌غربی نیز گفت: پنجم مرداد سال ۱۳۹۷ دمای هوای استان به ۴۲.۶ درجه سانتی‌گراد رسید که این دما در ۲۰ سال گذشته در استان بی سابقه بود.

آذربایجان‌غربی سالانه در فصل تابستان میزبان هوای پرارتفاع جنب حاره از مناطق غربی و جنوبی است که گرمای مناطق شبه جزیره عربستان را به این مناطق هدایت می‌کند.

۳۰۲۰/‏۲۰۹۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =