بدهی ۸۵۰ میلیارد تومانی بخش خصوصی به تامین‌اجتماعی آذربایجان‌شرقی

تبریز-ایرنا- مدیرکل تامین‌اجتماعی آذربایجان‌شرقی گفت: بخش خصوصی افزون بر ۸۵۰ میلیارد تومان به این سازمان بدهی دارد.

جعفر سمساری روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: بخش بزرگی از این حجم بدهی مربوط به واگذاری های غیر اهلیتی تعدادی از کارخانه ها، واحدهای تولیدی و صنعتی است که به دلیل بروز مشکلات بیمه ای بدهی کلانی را به بار آورده اند.

وی با بیان اینکه تامین اجتماعی تا حد امکان از کارگران بیکار شده واحدهای واگذاری که تعطیل شده اند و یا تعدیل نیرو کرده اند، حمایت می کند، افزود: بر همین اساس تامین اجتماعی در قالب مستمری بازنشستگی و مقرری بیکاری این عده را تحت حمایت قرار داده است.

سمساری، بدهی واحدهای دولتی به تامین اجتماعی را نیز مورد اشاره قرار داد و با ابراز گلایه از اینکه این بدهی ها پرداخت نمی شود، اضافه کرد: عدم پرداخت این بدهی ها موجب بروز مشکلات و چالش های عدیده برای سازمان تامین اجتماعی می شود.

وی تعهدات خرداد ماه گذشته تامین اجتماعی آذربایجان شرقی را ۳۸۰ میلیارد تومان اعلام کرد و ادامه داد: این در حالی است که مجموع وصولی های تامین اجتماعی استان حدود ۳۲۰ میلیارد تومان است و بر همین مبنا هر ماه با بیش از ۶۰ میلیارد تومان کسری منابع مواجه هستیم.

سمساری با بیان اینکه هم اکنون ۵۳ درصد شامل ۶۹۰ هزار نفر از جمعیت سه میلیون و ۸۰۰ هزار نفری این استان تحت پوشش این سازمان هستند، گفت: با احتساب افراد تبعی بیمه شدگان تأمین اجتماعی در آذربایجان شرقی، حدود ۲ میلیون نفر از جمعیت استان از خدمات این سازمان بهره مند می‌شوند.

وی مستمری بگیران تأمین اجتماعی آذربایجان شرقی را ۱۸۱ هزار نفر اعلام و با بیان اینکه حجم مستمری این افراد بسیار سنگین و بالا است، اضافه کرد: در خرداد ماه گذشته ۲۸۰ میلیارد تومان برای این مستمری بگیران پرداخت شد و تعهدات بلند مدت سازمان برای این تعداد بالغ بر دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است.

۳۰۳۸/‏۵۱۸

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =