۳۱ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۳۸
کد خبرنگار: 1565
کد خبر: 83406022
۰ نفر

برچسب‌ها

شاخص کیفی هوا در کرمان برای گروه های حساس ناسالم است

کرمان - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان با اشاره به وجود گرد و غبار از عصر روز گذشته تاکنون در شهر کرمان گفت: شاخص کیفی هوا در کرمان برای گروه های حساس ناسالم است.

مرجان شاکری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: شاخص کیفی هوای شهر کرمان زیر ۱۰۰ و برای برای گروه های حساس، ناسالم است.

وی اظهار داشت: از اول سال جاری تاکنون شهر کرمان سه روز هوای ناسالم داشته است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان با اشاره به درگیر بودن شهرستان هایی مانند فهرج و ریگان با گرد و غبار هوای ناسلم در برخی از روزهای سال تصریح کرد: شاخص کیفی هوا در فهرج طی روز گذشته بیست برابر حد مجاز بوده است.

شاکری گفت: شاخص کیفی هوا و وجود گرد و غبار در شهر کرمان تحت تاثیر نواحی اطراف است.

وی با بیان اینکه بودجه خوبی برای تثبیت شاخص کیفی هوا در استان کرمان مصوب شده است گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی طی سال جاری موافقت کردند ۱۰۰ میلیون یورو از محل صندوق توسعه ملی به کنترل گرد و غبار تخصیص یابد که بر اساس پیگیری استاندار، مدیرکل برنامه بودجه و مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان در کمیته ملی گرد و غبار بودجه خوبی به استان کرمان اختصاص یافت.

شاکری ادامه داد: بعد از دریافت این بودجه دستگاه های ذیربط اقدامات موثری در راستای کاهش آلودگی هوا و کاهش گرد و غبار در استان کرمان انجام خواهند داد.

شاخص آلایندگی ناشی از ذرات معلق در هوا بین صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۰ تا ۱۰۰ هوای سالم، بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هوای ناسالم برای گروه های حساس، ۱۵۰ تا ۲۰۰ هوای ناسالم برای تمام افراد و از ۲۰۰ به بالا خطرناک است.
شهر کرمان از روز گذشته با ریزگردها و گرد و غبار مواجه است.
ذرات معلق هوا (PM) اصطلاحی است که برای توصیف ذرات جامد و مایع پراکنده شده در هوا استفاده می شود.
ذرات معلق هم از نظر جنس و هم از نظر سایز بسیار متنوع است ولی با توجه به اندازه آنها به سه نوع ذرات درشت (coarse particles) یا PM۱۰ ذرات ریز (fine particles) یا PM۲.۵ و ذرات بسیار ریز (ultra fine particles) یا PM۰.۱ تقسیم می شود.

۳۰۲۹/‌‬ ۵۰۵۴

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =