تولید میوه‌های هسته‌دار در مهاباد ۷۰ درصد افزایش یافت

مهاباد- ایرنا- کارشناس مسوول واحد باغبانی جهادکشاورزی مهاباد گفت: امسال بیش از هفت هزار تُن میوه‌ هسته‌دار در باغ‌های این شهرستان برداشت می‌شود که این مقدار ۷۰ درصد بیشتر از میزان تولید سال قبل است.

سعید کریمی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در این شهرستان بیش از ۸۷۷ هکتار باغ میوه‌های هسته‌دار شامل زردآلو، گیلاس، آلبالو، هلو و شلیل وجود دارد که تولید محصول در آنها امسال افزایش چشمگیری داشته است.
وی اضافه کرد: این میزان افزایش تولید به خاطر کاهش شدت سرمازدگی بهاره سال جاری در مقایسه با سال قبل از آن و استفاده درست باغداران از انواع کودها و سموم دفع آفت بوده است.
وی گفت: از این مقدار بیش از چهار هزار تن میوه‌های زودرس از جمله گیلاس، آلبالو، زردآلو، هلو و آلو زودرس بوده که برداشت آنها به پایان رسیده و بقیه شامل میوه‌های دیررس از جمله هلو، شلیل و آلو شابلن است.
کارشناس مسوول واحد باغبانی جهادکشاورزی مهاباد گفت: برداشت میوه‌های هسته‌دار دیررس نیز در مردادماه شروع شده و بخشی از آنها به دلیل قابلیت انبارداری ۲ تا سه ماه در سردخانه‌ها نگهداری می‌شود.
کریمی افزود: بخش زیادی از میوه‌های هسته‌دار این شهرستان به صورت تازه‌خوری مصرف و بخش دیگری نیز برای تهیه آبمیوه به کارخانه‌های کنسانتره میوه فرستاده می‌شود.

در این شهرستان در مجموع ۱۰ هزار و ۵۰۰ هکتار باغ میوه وجود دارد که از این مقدار بیش از هشت هزار و ۵۰۰ هزار هکتار آن بارور بوده که بیشترین مقدار آن به میوه‌های دانه‌دار از جمله سیب اختصاص یافته است.
مهاباد با داشتن بیش از ۸۰ هزار هکتار اراضی مستعد باغی و کشاورزی یکی از قطب‌های مهم تولید محصولات کشاورزی در جنوب آذربایجان‌غربی محسوب می‌شود.

۳۰۲۰/۶۱۸۵/۲۰۹۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =