۳۱ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۱۰
کد خبرنگار: 958
کد خبر: 83405950
۱ نفر
قطر و کویت خواستار خویشتنداری همه طرف ها در منطقه شدند

تهران - ایرنا - وزارت خارجه های قطر و کویت در واکنش به تنش های اخیر در خلیج فارس و حوادث مربوط به کشتیرانی منطقه ای و بین المللی، همه طرف ها را به خویشتنداری و حل دیپلماتیک تنش های اخیر تنگه هرمز دعوت کردند.

به گزارش شبکه خبری "الجزیره"، وزارت خاجه قطر امروز (دوشنبه) با صدور بیانیه‌ای تاکید کرد: دوحه تحولات اخیر تنگه هرمز و حوادث مربوط به کشتیرانی منطقه‌ای و بین المللی را با هوشیاری دنبال می‌کند.

این وزارتخانه با ابراز نگرانی از حوادث اخیر در خلیج فارس، بر ضرورت مهار فوری این حوادث تاکید کرد و تمام طرف‌ها را به خویشتن داری و تلاش برای یافتن راه حلی مسالمت آمیز در مسائل منطقه‌ای دعوت کرد.

این بیانیه در حالی صادر شد که تنش‌ها در منطقه میان ایران و ایالات متحده و قدرت‌های غربی رو به افزایش و اهمیت حقیقی تنگه هرمز به عنوان یک گذرگاه دریایی که نزدیک به یک پنجم از نفت مصرفی دنیا از آنجا به جا می‌شود، مشخص شده است.

یک مقام مسؤول در وزارت خارجه کویت نیز دیروز (یکشنبه) با اشاره به اینکه کشورش حوادث اخیر منطقه و توقیف کشتی انگلیسی را دنبال می‌کند، بر ضرورت تلاش دیپلماتیک جامعه بین المللی برای مهار تنش‌ها تاکید کرد.

این مقام مسؤول همچنین تمام طرف‌ها را به خویشتنداری و احترام به قوانین کشتیرانی بین المللی دعوت کرد.

جمعه شب گذشته نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بنا به درخواست سازمان بنادر و امور کشتیرانی استان هرمزگان، کشتی انگلیس به نام «استِنا ایمپرو - stena impero» را به دلیل حادثه‌آفرینی، خاموش کردن سیستم موقعیت‌یاب و دفع پسماند نفتی توقیف کرد.

اقدامات غیرقانونی دولت انگلستان در حالی است که این کشور، ۱۳ تیر ماه امسال یک فروند نفتکش حامل محموله نفت ایران (گریس یک) را در آبراه بین المللی جبل الطارق به عنوان اقدامی مغایر با اصول حقوقی ناظر بر روابط بین الملل و در راستای جلب رضایت دولت "دونالد ترامپ" توقیف کرده و خدمه این نفتکش همچنان در بازداشت بسر می‌برند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =