۳۱ تیر ۱۳۹۸،‏ ۹:۵۸
کد خبرنگار: 2962
کد خبر: 83405901
۰ نفر

برچسب‌ها

برداشت محصول زردآلو در یزد ۲۰ درصد افزایش یافت

یزد - ایرنا - مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی یزد گفت: با پایان برداشت زردآلو از ۲ هزار و ۷۰۸ هکتار باغ‌های استان، ۳۹ هزار و ۶۵۳ تن محصول برداشت شد که این میزان تولید نسبت به سال زراعی ۹۷ - ۹۶، حدود ۲۰ درصد افزایش دارد .

اکبر شیخ علیشاهی روز دوشنبه در حاشیه بازدید از طرح‌های آبیاری نوین باغ‌های ابرکوه در گفت و گو با ایرنا، شرایط مطلوب آب و هوایی و بارندگی مناسب در سال آبی ۹۸ -۹۷ را علت افزایش تولید ذکر کرد.

وی تاکید کرد: باتوجه به شرایط کم آبی و تداوم ۲ دهه خشکسالی و بهره وری از منابع آب بخش کشاورزی ۸۰ درصد باغ‌های زردآلو به روش آبیاری نوین تجهیز شده است.

این مسئول باغبانی سازمان جهاد کشاورزی یزد افزود: هم اکنون طرح آبیاری نوین در ۲ هزار و ۶۶۰ هکتار باغ های استان در دست اجراست.

شیخ علیشاهی با بیان اینکه متوسط تولید زردآلوی استان ۱۴ تن در هر هکتار است، خاطر نشان کرد: زردآلو ابرکوه در کشور پیش رس و متوسط تولید آن در هر هکتار ۱۸ تا ۲۰ تن و در برخی باغ‌ها ۵۵ تن محصول برداشت شده است.

وی ارقام محصول زردآلوی استان را از نوری، قیسی، تخم گردی، فلکه‌ای، خیاری، زرقانی، خانی و محلی ذکر کرد.

از ۱۱۴ هزار هکتار اراضی زیرکشت، ۸۱ هزار هکتار باغی که ۲۵۲ هزار و ۶۳۹ تن محصول و از ۳۳ هکتار اراضی زراعی هم ۲۵۲ هزار و ۶۳۹ تن محصول تولید می‌شود.

اراضی قابل کشاورزی استان ۱۷۰ هزار هکتار است که به علت کم آبی و تداوم ۲ دهه پدیده خشکسالی ۱۱۴ هزار هکتار آن به کشت محصول کشاورزی اختصاص دارد.

تعداد بهره برداران بخش کشاورزی یزد حدود ۷۰ هزار نفر است.

۷۵۴۰/‏‬ ۲۰۴۷/‏

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =