برنامه همکاری راهبردی ۲۰۲۰ اتحادیه اروپا و چین

تهران- ایرنا- پس از تدوین برنامه همکاری راهبردی جامع بین اتحادیه اروپا و چین در سال ۲۰۰۳ و تعمیق و توسعه همکاری بین‌شان در طیف وسیعی از حیطه‌ها، نمایندگی اتحادیه اروپا در چین اقدام به انتشار مقاله‌ای با عنوان «برنامه همکاری راهبردی ۲۰۲۰ اتحادیه اروپا و چین» (EU-China 2020 Strategic Agenda for Cooperation) و تشریح این همکاری راهبردی پرداخته است.

به گزارش تارنمای مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری در بخشی از مقدمه این مقاله آمده است:

جهان امروز در حال تجربه تغییرات عمیق و پیچیده‌ای است. اتحادیه اروپا و چین به عنوان بازیگرانی مهم در جهان چندقطبی، مسئولیت مشترکی در ترویج صلح، رفاه و توسعه پایدار برای منفعت همگان را بر عهده دارند. آن‌ها توافق کرده‌اند شراکت راهبردی خود را که به نفع هر دو طرف است بر اساس اصول برابری، احترام و اعتماد تقویت کرده و توسعه دهند. اتحادیه اروپا نسبت به حاکمیت و تمامیت ارضی چین احترام قائل است. چین نیز حمایت خود را از یکپارچگی اتحادیه اروپا اعلام می‌کند.

اتحادیه اروپا و چین هر دو طرح‌هایی راهبردی را برای توسعه ارائه نموده‌اند (اهداف دو سده‌ای و طرح پنج‌ساله دوازدهم چین، و استراتژی ۲۰۲۰ اتحادیه اروپا) که نشان‌دهنده پتانسیل آنها برای تشریک مساعی جهت ارتقای همکاری برای کسب نتایج برد-برد است. دو طرف متعهد به ترویج طرح همکاری راهبردی جامع بین اتحادیه اروپا و چین در دهه بعد هستند.

در این چشم‌انداز، دو طرف به صورت مشترک برنامه راهبردی همکاری ۲۰۲۰ بین اتحادیه اروپا و چین را تصویب کرده‌اند. هر دو طرف این برنامه راهبردی همکاری را با اقدامات زیر به‌طور کامل اجرا خواهند کرد: از طریق نشست سالانه سران، که رهنمون‌هایی راهبردی را در خصوص رابطه آنها ارائه می‌کند؛ از طریق سه رکنی که مستقیماً این نشست‌ها را تحکیم می‌کنند (که عبارتند از: گفت‌وگوی راهبردی سالانه در سطح عالی، گفت‌وگوی اقتصادی و تجاری سالانه در سطح عالی، و گفت‌وگوهای میان ملت‌ها که سالی دو بار برگزار می‌شوند)؛ از طریق جلسات منظم همتایان آنها و نیز از طریق طیف وسیع گفت‌وگوهای مربوط به هر بخش میان آنها.

این اهداف به صورت سالانه مورد بازبینی قرار گرفته و به نشست سران گزارش داده می‌شوند، و سران دو طرف نیز در صورت اقتضا طرح‌های تکمیلی بیشتری را مد نظر قرار می‌دهند.

ادامه مطلب به پیوست ضمیمه شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =