بهره گیری از نخبگان و شایستگان راه غلبه بر تحریم است

بیرجند - ایرنا - معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه بیرجند گفت: اگر زمینه استفاده از ظرفیت نخبگان و شایستگان کشور فراهم شود، امکان غلبه بر تحریم نیز فراهم می‌شود.

محمد قادری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در حال حاضر شعار در کشور می‌دهیم اما به درستی از نخبگان استفاده نشده و بسیاری از آنان از کشور می‌روند چون فرآیند استفاده از شایستگان وجود ندارد و به شکلی کشور را اداره می‌کنیم که نخبگان نمی‌توانند در کشور رشد کنند.

وی گفت: اگر شایستگان و نخبگان در جایگاه واقعی خود در کشور قرار گیرند دیگر چیزی به نام تحریم هم در کشور وجود ندارد چون همه مشکلات کشور توسط نخبگان رفع می‌شود و بهترین راهکار رفع مشکلات بهره‌گیری از توان نخبگان است.

وی اظهار داشت: در همین بخش فرهنگ به قدری منابع علمی و کاربردی وجود دارد اما این منابع علمی باید توسط افراد شایسته کاربردی شود چون آنها می‌توانند تشخیص دهند کدام یک موردنیاز کشور است.

عضو هیات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه بیرجند افزود: باید تنگ‌نظری‌ها را کنار گذاشت و متاسفانه امروز با مشکل تنگ‌نظری مواجه هستیم که اجازه استفاده از ظرفیت نخبگان را نمی‌دهند.

وی بیان کرد: اگر آمریکا در برخی حوزه ها پیشرفت کرده به دلیل این است که نخبگان را از سراسر جهان جذب کرده و در راستای منافع کشورش به کارگیری می‌کند.

قادری گفت: دانشگاه ها باید از افراد صاحب فکر و ایده استفاده کنند اما نباید افراد را تابع خود بار آوریم و باید در کل کشور به نخبگان میدان داده شود.

وی افزود: در همین انتخابات پیش رو بهتر است عرصه را برای حضور افراد بیشتری باز کنیم چون امروز شرایط کشور مناسب نیست و هرچه دامنه حضور افراد گسترده تر شود موجب تقویت شایسته سالاری می‌شود.

وی بیان کرد: نقش دانشگاه در عبور از تحریم اثرگذار است چون مجموعه‌های علمی رویکردهای تحقیقاتی و فناورانه دارند و در دانشگاه علم تبدیل به ثروت شود که متاسفانه هنوز دانشگاه در این حوزه با مشکل مواجه است هرچند در بحث تولید علم در جهان جایگاه خوبی داریم.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه بیرجند گفت: وقتی علم تبدیل به ثروت شود خود به خود امکان تحریم کشور وجود ندارد چون علم امکان فرآوری همه نیازهای کشور را با استفاده از منابع داخلی فراهم می‌کند اما هنوز در دانشگاه چاپ مقاله مهم است که باید به سمت تبدیل علم به ثروت برویم تا مشکلات کشور رفع شود.

وی افزود: نگاه به حوزه علم باید به لحاظ فرهنگی عوض شود و به سمت این برویم که ارزیابی شود هر اقدام علمی ما چه مشکلی را از جامعه و مردم را رفع می کند، همه این اقدامات اگر موجب رفع مشکل جامعه نشود شاید خیلی مطلوب نیست پس با توجه به تحریم‌هایی که کشور با آن مواجه است باید به سمتی برویم که علم را در رفع مشکلات کشور به کار بگیریم.

قادری اظهار داشت: در حال حاضر معادن خود را در همین خراسان جنوبی به شکل خام می فروشیم و سپس از کشورهایی که این محصولات را از ما خریداری کرده اند چندین محصول فرآوری را خریداری می‌کنیم که اگر علم ما بتواند این محصولات را فرآوری کند دیگر تحریم ها تاثیرگذار نخواهد بود.

وی گفت: البته دستگاه‌های اجرایی هم باید در کنار مجموعه‌های علمی و دانشگاهی قرار گیرند و در صورت ایجاد هم‌افزایی بین بخش صنعت، اجرا و دانشگاه مشکلات کشور در همه حوزه ها کاهش می‌یابد اما در حال حاضر مراکز علمی یک حرف و مراکز اجرایی حرف دیگری را می گویند.

وی افزود: بین دانشگاه و دستگاه‌های اجرایی باید هم‌اندیشی ایجاد شود و دستگاه اجرایی برای رفع مشکلات به دانشگاه ماموریت دهد ولی در حال حاضر ناهماهنگی‌هایی بین این بخش ها وجود دارد که به همین دلیل امکان استفاده کامل از ظرفیت های داخل محقق نمی‌شود.

۷۵۵۹*۳۰۲۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =